Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiorowe żądania kieleckich lekarzy. Chcą zarabiać, jak w koneckim szpitalu

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
pixabay.com
Podwyżki dla lekarzy ze szpitala w Końskich odbiły się szerokim echem w całym regionie. Specjaliści z innych placówek również żądają wyższych wynagrodzeń. To problem, który wkrótce może przybrać większe rozmiary. Trudne rozmowy w wielu świętokrzyskich szpitalach wciąż trwają.

Przpomnijmy, że dyrektor koneckiego szpitala Wojciech Przybylski kilka dni temu podpisał porozumienie z lekarzami w sprawie podniesienia ich podstawowego wynagrodzenia do 9000 złotych brutto. Przeciwny był temu właściciel lecznicy, Starostwo Powiatowe. Okazuje się, że skutki tej decyzji mogą zaważyć na losie innych placówek w regionie.

Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przyznaje, że rozmowy na temat wynagrodzeń wciąż się toczą. - We wtorek, 20 lutego, odbyłem spotkanie z kardiologami, którzy również chcieliby zarabiać 9 tysięcy złotych. Ja nie mam tych pieniędzy i nie mogę na tę chwilę zapewnić tak dużych podwyżek - wyjaśnia dyrektor. - Dodatkowo, do tej pory nikt z lekarzy, którzy wypowiedzieli klauzulę opt-out nie zmienił zdania, więc sprawa dodatkowych dyżurów pozostaje nierozwiązana. Cały czas negocjuję z różnymi specjalistami i są to bardzo trudne rozmowy. Dla mnie wytycznym jest przede wszystkim porozumienie podpisane przez ministra Szumowskiego, bo pieniądze na szpitale przekazywane są właśnie przez rząd - dodaje Andrzej Domański.

Według wspomnianego porozumienia, od 1 lipca specjaliści zatrudnieni w jednym szpitalu będą zarabiać 6 tysięcy 750 złotych brutto. Bartosz Stemplewski, szef Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, a jednocześnie dyrektor lecznicy w Pińczowie podkreśla, że taka podwyżka powinna być wystarczająco satysfakcjonująca dla lekarzy. - Decyzja podjęta w koneckim szpitalu skomplikowała sytuację nie tylko w naszym regionie, ale i całej Polsce. Warto wszystkich uświadomić, że pokrycie, wynikającego z takich podwyżek, zadłużenia szpitala spada na podmiot prowadzący, czyli starostwo. W przypadku braku funduszy lecznica prawdopodobnie zostanie po prostu zlikwidowana - informuje Bartosz Stemplewski. Podkreśla również, że średnia pensja lekarza specjalisty wynosi około 5,5 tysiąca złotych brutto. - Podwyżka zapewniona przez ministra powinna spełnić oczekiwania. W tej chwili czekamy na uszczegółowienie porozumienia i mam nadzieję, że ministerstwo pokryje koszty nie tylko pensji lekarzy, ale również droższych dyżurów.

Na przestrzeni kilku minionych dni spotkali się też lekarze i dyrekcja szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, Szpitalu Kieleckim, Świętokrzyskim Centrum Onkologii i w Skarżysku Kamiennej. Porozumienia wciąż jednak nie ma.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie