MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół pałacowy w Sobkowie na archiwalnych zdjęciach Muzeum imienia Przypkowskich. Zobaczcie wyjątkowe fotografie

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Sobków, ruiny klasycystycznego pałacu i fortalicji. Lata 1948/1952.
Sobków, ruiny klasycystycznego pałacu i fortalicji. Lata 1948/1952. Eugeniusz Dobrowolski
Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie udostępniło archiwum ponad 17 tysięcy zdjęć, które kilkadziesiąt lat temu w większości wykonali Feliks oraz Tadeusz Przypkowscy. W archiwum znajdziemy niezwykłe kadry miejsc z naszego powiatu, województwa, a także mnóstwo fotografii wykonanych w Polsce i na świecie. W bogatym zbiorze nie mogło zabraknąć ujęć historycznej fortalicji Sobkowa, zespołu pałacowego - Zamku Rycerskiego w Sobkowie.

Zamek Rycerski w Sobkowie na archiwalnych zdjęciach

Zespół pałacowy - Zamek Rycerski w Sobkowie to jeden z najciekawszych zachowanych do dnia dzisiejszego zabytków znajdujących się na terenie powiatu jędrzejowskiego i województwa świętokrzyskiego. Ze względu na układ przestrzenny i nawarstwienia architektoniczne należy do najciekawszych założeń tego typu w regionie.

Zamek Rycerski stanowi zespół podworski, położony nad brzegami rzeki Nidy. Składa się na niego fortalicja zbudowana w latach 1560-70 przez Stanisława Sobka wraz z małżonką Anną z Ryterskich.

Powstał wówczas obiekt o charakterze reprezentacyjnym: założenie na planie prostokąta, otoczone murami, z czteroma pięciokątnymi basztami na narożach, nowym dworem przy wieży północno-wschodniej oraz budynkiem gospodarczym przy północnym murze. Nowy dwór łączył się z przylegającą wieżą, której nadano charakter loggii widokowej. W 1569, w wyniku powodzi (wylanie Nidy), wieża północno-zachodnia uległa zniszczeniu, a w jej miejscu zbudowano basteję. W tym okresie dostawiono do nowego dworu klatkę schodową w formie wieżyczki, a część majdanu uzyskała charakter folwarku. W pierwszej połowie XVII wieku lokalne dobra odziedziczyli Drohojowscy, którzy przyczynili się do znacznego rozwoju Sobkowa i okolic.

Wewnątrz fortalicji znajdują się ruiny klasycystycznego pałacu wzniesionego przez rodzinę Szaniawskich około 1770 roku. Fortalicja pierwotnie zamknięta była z czterech stron murem obronnym, z basztami w czterech narożach. Do obecnych czasów zachowały się pozostałości murów oraz trzy baszty kryte drewnianymi daszkami, w dolnych kondygnacjach zachowane strzelnice.

W środkowej części dawnego majdanu znajdują się wczesnoklasycystyczne ruiny dworu, z czterema kolumnami jońskimi w części centralnej, zwrócone fasadą ku Nidzie. W elewacji bocznej (południowo-wschodniej) istnieje ryzalit z zamurowanymi arkadami, zwieńczony półkolistym tympanonem. W tympanonie umieszczony jest kartusz stiukowy z rogami obfitości i girlandami, jak również inicjałami Stanisława Szaniawskiego i jego małżonki, Anny.

W 1997 ruiny nabył Andrzej Borkowski i jego żona, Alicja. Zabudowania obwodowe wyremontowano i obecnie działa tu obiekt turystyczny pod nazwą Hotel Zamek Rycerski w Sobkowie z restauracją i ośrodkiem jeździeckim[

(źr. Wikipedia; zameksobkow.eu)

Jak sobkowska fortalicja wyglądała kilka dekad temu? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach wykonanych przez Eugeniusza Dobrowolskiego i Tadeusza Przypkowskiego, udostępnionych przez Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie