Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zlikwidują dializy na kieleckiej Onkologii. Pacjentów przejmie szpital wojewódzki

Iza BEDNARZ [email protected]
Po oddziale nefrologii przyszła kolej na likwidację stacji dializ w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Jak twierdzi wicemarszałek Grzegorz Świercz powodem nie jest ekonomia, ale względy organizacyjne.

Doktor Krzysztof Bidas, ordynator oddziału nefrologii w szpitalu Wojewódzkim w Kielcach:

Doktor Krzysztof Bidas, ordynator oddziału nefrologii w szpitalu Wojewódzkim w Kielcach:

- Mamy 15 stanowisk do dializoterapii, w razie czego dołożymy trzecią zmianę po godzinie 18 i zmieścimy tych dziewięciu pacjentów z Onkologii.

- Pacjenci na tym zyskają, a nowoczesny ośrodek dializ w Szpitalu Wojewódzkim będzie w pełni wykorzystany - uważa.

Wśród pacjentów z niewydolnością nerek, którzy są dializowani, już krążą wiadomości o planowanej likwidacji stacji dializ na kieleckiej onkologii. - Znowu robi się na nas oszczędności. Już nam zlikwidowano posiłki regeneracyjne po dializach. To była tylko kanapka z wędliną i pół kubka herbaty, ale dla chorego, który po dializie tracił 3-4 kilogramy na wadze, to była znacząca dawka energii - mówi pan Grzegorz, który dializuje się od ubiegłego roku.

Około rok temu zredukowano prawie o połowę liczbę pacjentów korzystających ze stacji dializ w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - jak tłumaczył wówczas Stanisław Góźdź, dyrektor lecznicy - ze względów ekonomicznych. Ośrodek wykonywał tylko 3-4 tysiące dializ rocznie, żeby być rentownym, musiałby wykonywać 12 tysięcy takich procedur w roku. Jedynym wyjściem było ograniczenie działalności. Część chorych przejął oddział dializ w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Na Onkologii pozostało dziewięciu pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi, wymagających dializoterapii i okrojony do minimum personel lekarski i pielęgniarski z działu nefrologii.

Jak się dowiedzieliśmy także i tych dziewięciu chorych ma wkrótce przejąć Szpital Wojewódzki. Doktor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii nie chciał komentować tej sprawy.

Plan likwidacji oddziału dializ na Onkologii potwierdza natomiast wicemarszałek Grzegorz Świercz. - Była to moja sugestia. Nie chodzi jednak o względy ekonomiczne, ale organizacyjne. Utrzymanie całego oddziału dializ dla dziewięciu pacjentów jest nieuzasadnione organizacyjnie. Tam wykonywano tylko 1200 procedur rocznie. Jeśli ci pacjenci zostaną przeniesieni na oddział dializ do Szpitala Wojewódzkiego, to znacznie uprości organizację. Ośrodek w Szpitalu Wojewódzkim jest nowoczesny, ma świetnie wyposażoną stację uzdatniania wody, jedną z najnowocześniejszych w Europie, szkoda, żeby nie była w pełni wykorzystana. Pacjenci na pewno na tym nie ucierpią, a poprawi im się jakość życia - twierdzi wicemarszałek Świercz.

Doktor Krzysztof Bidas, ordynator oddziału nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii mówi, że jego ośrodek dializ jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z Onkologii. Obecnie w oddziale jest leczonych 60 pacjentów (drugie tyle korzysta z niepublicznego ośrodka dializ Diaverum działającego przy Szpitalu Wojewódzkim).

Pozostaje jeszcze kwestia sprzętu i pracowników po zlikwidowanej dializoterapii na Onkologii. - Nikt nie straci pracy. Jeden lekarz odchodzi na emeryturę, pozostały personel zostanie wykorzystany w innych działach Onkologii - zapewnia wicemarszałek.

Sztuczne nerki, które pracowały na Onkologii to urządzenia firmy Fresenius, dziś mają ponad 8 lat, ale jak szacują nefrolodzy, są w dobrym stanie i mogą jeszcze przez kilka lat służyć chorym. 1-2 sztuczne nerki pozostaną na Onkologii, ponieważ są wymagane w standardzie wyposażenia Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. - Pozostałe planujemy przekazać do Szpitala Wojewódzkiego - mówi Świercz.

- To dobry sprzęt. Nowa sztuczna nerka kosztuje około 40 tysięcy złotych, używane, takie jak te, warte są około 10 tysięcy i z powodzeniem mogą zastąpić nasze starsze, wyeksploatowane urządzenia - ocenia doktor Bidas.

Plan likwidacji działu dializ na Onkologii zostanie przedstawiony do akceptacji radzie społecznej szpitala. Likwidacja ma się zakończyć w tym kwartale. - Będziemy musieli wdrożyć chorych do innego trybu leczenia. Tu mieli wszystko na miejscu. Pewnie zmiana będzie dla nich uciążliwa - spodziewają się pracownicy Onkologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie