MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zlot na stulecie

/Cieś/

- Człowiek, który dożyje wieku stu lat, jest staruszkiem, tymczasem ta szkoła jest ciągle młoda i tętni życiem - powiedział podczas oficjalnych obchodów stulecia dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia Mikołaja Kopernika w Kieleckim Centrum Kultury. Były życzenia od władz i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, ale prawdziwe obchody rozpoczęły się później, kiedy w klasach szkolnych spotkali się dawni uczniowie "Kopernika".

Z okazji jubileuszu kurator Kasperek poinformował, że szkoła otrzymuje nową pracownię komputerową. Od Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu otrzymała telewizor i magnetowid. Dyrektor szkoły Zbigniew Jędrzejczyk i jego zastępca Wioletta Nowak otrzymali nagrody kuratora świętokrzyskiego. Owacjami na stojąco absolwenci uhonorowali byłego dyrektora szkoły Eugeniusza Kota. - Kierował tą szkołą 36 lat, to absolutny rekord świata - podkreślił jego następca Zbigniew Jędrzejczyk.

Tablicę pamiątkową w szkole ufundowała absolwentka z 1978 roku Bożena Modlińska. Odsłonięcia dokonali, także absolwenci przewodniczący obchodów stulecia - kielecki radny Tadeusz Daszkiewicz i Anna Łączka.

Na szkolnych korytarzach spotykali się dawni koledzy z klasy, uczniowie i nauczyciele: - Panie dyrektorze, pamięta mnie pan? Zawiesił mnie pan na dwa tygodnie w prawach ucznia... - przypominał się z uśmiechem jeden z absolwentów.

- Który to wtedy przyniósł karaluchy w tubce na lekcję do nowego nauczyciela? - dyskutowały maturzystki z 1951 roku Alfreda i Krystyna Sieradzkie oraz Helena Olesińska. - A pamiętacie jak podczas uroczystości w sali gimnastycznej podarowaliśmy na Mikołaja profesorce od matematyki wielką dwóję ze skrzydełkami? A posmarowaną smalcem tablicę i pączki zamiast gąbki na tłusty czwartek? A dyrektora Jurasza - dobry był z niego człowiek - wspominały. - Lubiliśmy robić dowcipy, ale znaliśmy umiar. Był respekt do nauczycieli, ale też dużo życzliwości między nimi, a uczniami. Kiedy patrzę na moje wnuki wydaje mi się, że dziś młodzież jest bardzo wyobcowana - dzieliła się swoimi refleksjami Maria Litwin-Kaleta.

Krótka historia szkoły

W 1903 roku Ministerstwo Skarbu wyraziło zgodę na powołanie siedmioklasowej męskiej szkoły handlowej z inicjatywy Bolesława Markowskiego. Po pierwszej wojnie światowej została przekształcona w Męską Szkołę Realną, później Szkołę Handlową. W budynku przy ulicy Kopernika mieści się od 1930 roku. Podczas wojny działało przy niej Tajne Gimnazjum Kupieckie. Po II wojnie światowej szkoła przechodziła wiele przekształceń. Powstały tu technika: handlowe, finansowe oraz pocztowe i statystyczne - przekształcone później w technikum ekonomiczne - dziś drugi w Kielcach Zespół Szkół Ekonomicznych imienia Oskara Langego. Do 1968 roku obie szkoły mieściły się w jednym budynku. Imię Mikołaja Kopernika szkoła otrzymała w 1968 roku, kiedy działające tu technikum handlowe przekształcono w liceum ekonomiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie