Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Bernard Jasiewicz, prezes świętokrzyskiego oddziału Związku Sybiraków

KK
Bernard Jasiewicz, prezes świętokrzyskiego oddziału Związku Sybiraków, zmarł w środę wieczorem, 27 marca. Msza żałobna odbędzie się w sobotę, 30 marca o godzinie 12 w kieleckiej katedrze, a po niej wyprowadzenie na cmentarz Stary.

Bernard Jasiewicz był sybirakiem dramatycznego okresu powojennego. wraz z całą rodziną został w 1947r. deportowany i zesłany do Obwodu Irkuckiego rejon Czeremchowo miejscowość Swirsk. Do Polski wraz z rodzicami i braćmi wrócił w 1955 r. Dramatyczne wojenne losy Bernarda Jasiewicza i jego rodziny ugruntowały potrzebę kultywowania pamięci Sybiru w tym uczestników czasu wojny i okresu powojennego. Działał na rzecz tych, którzy są świadkami „Golgoty Wschody” i uczestnikami czasów wojny, opiekując się nimi i im pomagał, integrując środowiska sybirackie i kombatanckie.

Bernard Jasiewicz do pasji kultywowania pamięci narodowej i pracy na rzecz Sybiraków wrócił już jako dorosły człowiek. W 1989 r. został członkiem reaktywowanego w Kielcach Związku Sybiraków. Od 1989 r. pełnił funkcję wiceprezesa tego Związku, a od 2012 r. był Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Kielcach oraz kilka kadencji pełnił funkcję członka Krajowego Sądu Koleżeńskiego Związku Sybiraków w Warszawie.

Jako wiceprezes i prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Kielcach był współorganizatorem licznych działań zmierzających do zachowania pamięci o zesłańcach na Sybir oraz rozwijania organizacyjnego Związku Sybiraków. Przyczynił się do wydania wielu publikacji dotyczących tematy Sybiru. Współpracował ze szkołami, samorządami i instytucjami w sprawie zachowania pamięci o sybirakach. Ponadto od wielu lat Bernard Jasiewicz był współorganizatorem i prowadzącym uroczystości z okazji rocznic trzech wywózek na Sybir. Dzięki jego zaangażowanej postawie uroczystości te nie tylko przypominały społeczeństwu o prowadzonych wywózkach, lecz wywołują odruchy patriotyzmu, których dziś jest nam tak bardzo potrzebny. Pan Bernard Jasiewicz miał wielki wkład w krzewienie wśród dzieci i młodzieży wartości patriotycznych oraz przekazywał na własnym przykładzie jak należy kochać Ojczyznę.

Wyciągając wnioski z postępującego i nieodwracalnego procesu kurczenia się szeregów Związku Sybiraków dzięki wielu inicjatywom Bernarda Jasiewicza podjęto działania zmierzające do zachowania pamięci o Sybirakach. Od wielu lat skutecznie chroni się pamięć o wydarzeniach z okresu II wojny światowej i okresu powojennego.

Oprócz wielkich pasji do działalności na rzecz spraw Sybiraków i kombatantów jego pasją życia była praca zawodowa, która była szczególna i należy jej oddać wielki honor. Przez 45 lat pracował w górnictwie. Pracę rozpoczął jako górnik w Kopalni Wanda – Lech
w Bytomiu, a zakończył jako dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Robót Wiertniczych i Górniczych na Białogonie. W 1970 r. ukończył Akademie Górnico-Hutniczą w Krakowie, równolegle pracując w Przedsiębiorstwie Geologicznym w Warszawie. W ostatnich latach studiów otrzymał stypendium naukowe fundowane przez Przedsiębiorstwo Geologiczne z Kielc.

Po zdobyciu tytułu mgr inż. górnika przeniósł się do Kielc i rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Robót Wiertniczych i Górniczych w Białogonie. W ramach pracy uczestniczył w odwiertach w Kopalni Siarki w Grzybowie, Jeziorku i innych. Pracował na kilku stanowiskach kierowniczych, aby w 1990 roku objąć stanowisko dyrektora Przedsiębiorstwa, które zajmował do 2005 r.

Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką NOT-u, dwoma Srebrnymi Medalami Zasłużonym dla Polskiej Geologii, Medalem Zasłużonych dla woj. Tarnobrzeskiego, Krzyżem Zesłańców oraz Srebrną Odznaką za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Trudne, pełne cierpień, niebezpieczeństw ale również odpowiedzialności dzieciństwo Bernarda Jasiewicza dało początek uczciwego i pracowitego życia, którego wystarczyłoby na obdzielenie wielu życiorysów. bernard Jasiewicz był człowiekiem, który przez całe swoje życie pełnił służbę dla województwa świętokrzyskiego, za co został odznaczony Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie