Zmarł były naczelnik miasta i gminy Skalbmierz. Mirosław Paryż był również dyrektorem Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu

oprac. Krzysztof Wieczorek
Udostępnij:
Z głębokim żalem i ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Mirosława Paryża, którego osoba związana była blisko ze Skalbmierzem – naczelnika Miasta i Gminy Skalbmierz w latach 1989-1990, dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu w latach 1997-2007 – czytamy na profilu facebookowym Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu.

Publikujemy wspomnienie o świętej pamięci Mirosławie Paryżu przygotowane przez Piotra Binkowskiego, dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu wraz z pracownikami.

W życiu wielu osób zaistniał jako człowiek, samorządowiec, nauczyciel i wychowawca. Dla nas był serdecznym przyjacielem, współpracownikiem, lubianym kolegą, jak również przełożonym. Dla bliskich to kochany mąż, ojciec i dziadek, niezastąpiony członek rodziny.

Odchodzący na zawsze z naszego grona Mirosław Paryż urodził się 27 września 1953 roku w Skalbmierzu w rodzinie Heleny i Mariana Paryżów, miał młodszego brata Jerzego. Jego dzieciństwo upływało pogodnie. Tu w Skalbmierzu ukończył szkołę podstawową, a następnie postanowił rozwijać swoje umiejętności w Liceum Ogólnokształcącym w Kazimierzy Wielkiej. Po złożeniu matury podjął decyzję, że jego życie związane będzie z zawodem nauczyciela. Rozpoczął studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej imienia Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, którą ukończył w 1978 roku uzyskując tytuł magistra historii.
Pracę zawodową rozpoczął 21 sierpnia 1978 roku jako nauczyciel w Zbiorczej Szkole Podstawowej w Topoli. Jego kariera zawodowa związana była z oświatą. Kolejnym etapem doświadczeń była praca w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Był tam nauczycielem w latach 1981-1984. Od 1 września 1984 został zatrudniony w Zbiorczej Szkole Gminnej w Skalbmierzu jako nauczyciel. 1 września 1985 roku zostaje powołany na stanowisko Zastępcy Inspektora Oświaty i Wychowania, a w dniu 1 września 1986 roku na stanowisko Inspektora Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta i Gminy w Skalbmierzu.

Mirosław Paryż był mocno zaangażowany w pracę szkoły. Z obowiązków na stanowisku Zastępcy Inspektora Oświaty i Wychowania oraz Inspektora Oświaty i Wychowania wywiązywał się należycie. Był sumienny, zdyscyplinowany i koleżeński. Cieszył się dużym autorytetem przełożonych, jak również szacunkiem i uznaniem nauczycieli. Należał do różnych organizacji działających w Skalbmierzu. Był członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Od 1 marca 1989 roku do 31 sierpnia 1990 roku pełnił funkcję Naczelnika Miasta i Gminy Skalbmierz. Po reformie samorządowej wraca do pracy w szkole. Jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie. Pan Mirosław Paryż od 1 września 1997 roku jest Dyrektorem Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu. Funkcję tę pełni do 2007 roku. Następnie przechodzi na emeryturę.
Trudno zawrzeć w kilku słowach bogate i owocne życie człowieka, którego wszyscy znaliśmy, z którym mogliśmy rozmawiać, wymieniać się poglądami i doświadczeniami. Mirosław Paryż znajdował radość i odprężenie w dobrej lekturze, dobrej książce historycznej. Jednak to dom rodzinny i rodzina stanowiła dla Niego wartość szczególną. Z ukochaną żoną Jadwigą, z którą zawarł związek małżeński 10 sierpnia 1974 roku, stworzył parę obdarzającą się miłością i szacunkiem, a w potrzebie wsparciem. Żona wspierała męża w pracy zawodowej. Wspólnie wychowali dwóch synów: Łukasza i Tomasza. Mirosław Paryż doczekał się również wnuczek: Aleksandry i Magdaleny. Z Panią Jadwigą małżeństwem byli przeszło 47 lat.

Mirosław Paryż odszedł 22 stycznia 2022 roku pozostawiając rodzinę, najbliższych przyjaciół i znajomych w głębokim smutku. Zmarł spełniony zawodowo i rodzinnie. Miał 68 lat.

Spoczywaj w pokoju! Cześć Twojej pamięci!
Rodzinie, bliskim, przyjaciołom świętej pamięci Mirosława Paryża składamy najszczersze kondolencje oraz wyrazy głębokiego współczucia.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona we wtorek, 25 stycznia o godzinie 13 w kościele parafialnym w Skalbmierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie