Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znakomita diagnostyka na kieleckim oddziale neurochirurgicznym

Iwona ROJEK
Dr Jacek Gołębiowski tłumaczy, że od precyzji w wykonaniu każdego zabiegu, w czym pomaga dobra diagnostyka, zależy funkcjonowanie chorego.
Dr Jacek Gołębiowski tłumaczy, że od precyzji w wykonaniu każdego zabiegu, w czym pomaga dobra diagnostyka, zależy funkcjonowanie chorego. fot. Iwona Rojek
Pacjenci, którzy leczą się na Oddziale Neurochirurgii i Neurotraumatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach mogą liczyć na bardzo dobrą diagnostykę i nowoczesny sprzęt. To sprawia, że większość operacji kończy się pełnym powodzeniem.

- Faktycznie w dziedzinie diagnostyki neurochirurgicznej jest ogromny postęp - mówi Jacek Gołębiowski, ordynator od-działu i konsultant wojewódzki. - Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i angiografia to dziś rutynowe badania. W guzach mózgu dodatkowo możemy wykorzystać do planowania i przeprowadzenia zabiegu badanie traktograficzne pozwalają-ce określić przebieg dróg kojarzeniowych w stosunku np. do guza mózgu. Badanie to polega na wizualizacji przestrzennnej połączeń drogami kojarzeniowymi pomiędzy ważnymi ośrodkami korowymi i podkorowymi mózgu. Umożliwia to bardziej precyzyjny zabieg, pozwalając określić i wykonać dostęp do guza z pominięciem tych właśnie połączeń, których uszkodzenie mogłoby wpłynąć na funkcjonowanie człowieka. To sprawia, że jesteśmy w stanie osiągać coraz lepsze rezultaty w przebiegu pooperacyjnym i zapewnić powrót do pełnego zdrowia. Natomiast rezonans czynnościowy pozwala precyzyjnie określić lokalizacje ognisk chorobowych względem ważnych ośrodków mózgowych np. mowy, czy ruchu w sposób istotny zwiększając bezpieczeństwo zabiegu przez uniknięcie negatywnych następstw neurologicznych, pacjent nie traci mowy, ani wzroku.
Chorzy, u których wykryto guzy mózgu, czy ci, których czeka skomplikowana operacja kręgosłupa przyznają, że najbardziej obawiają się powikłań, w rodzaju paraliżu, zaburzeń pamięci, całkowitego unieruchomienia. - Za dwa dni mam mieć usuniętego guza w głowie - mówi pan Henryk z Końskich. - Bardzo się boję, zwłaszcza tego, że wyląduję na wózku, ale operacja jest konieczna.
Pani Ewa przyjechała na operację kręgosłupa z Rzeszowa, bo słyszała o kieleckich specjalistach bardzo dobrą opinię.

- Na naszym oddziale operujemy zgodnie z najnowszymi trendami obowiązującymi we współczesnej medycynie europejskej - zapewnia ordynator Gołębiowski. - Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli zabieg jest konieczny, nie należy z nim zwlekać. Neurochirurgia bardzo szybko rozwija się. Naukowcy wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami. Myślą o wykorzystaniu komórek macierzystych w uszkodzeniach mózgu lub w leczeniu dyskopatii. Aktualnie w dyskopatiach stosujemy w zabiegach implanty z materiałów syntetycznych lub tytanu zapewniające odtworzenie anatomii i ruchomości operowanej przestrzeni międzykręgowej. Ciągle wprowadzamy nowe rozwiązania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie