Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani mieszkańcy powiatu skarżyskiego - odeszli w ostatnim roku

(bol)
freeimages.com
We Wszystkich Świętych wspominamy znanych mieszkańców powiatu, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.


Krzysztof Kąkolewski

23 maja w wieku 85 lat w Warszawie zmarł Krzysztof Kąkolewski - polski publicysta, reporter, autor scenariuszy, opowiadań i powieści. Czołowy współczesny polski przedstawiciel literatury faktu, znany z poruszania tematów bulwersujących i kontrowersyjnych. Pisarz związany był z Suchedniowem, tutaj przed laty mieszkał i niemal do śmierci odwiedzał swój dom przy ulicy Bodzentyńskiej. Miastu z którym do końca życia czuł się związany, poświęcił część swojej twórczości. Jego najbardziej znana książka to „Co u pana słychać?”, zawierająca jego rozmowy ze zbrodniarzami hitlerowskimi, którzy uniknęli sprawiedliwości. Książka byłą tłumaczona na wiele języków. Kąkolewski zaliczany jest do najlepszych polskich reportażystów. Przyjaźnił się z Melchiorem Wańkowiczem, z którym krótko przed śmiercią pisarza przeprowadził wywiad - rzekę „Wańkowicz Krzepi”.

Kapitan Ryszard Adamski
20 maja w Skarżysku -Kamiennej zmarł kapitan Ryszard Adamski pseudonim „Ryś”, „Dzierżyński”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych , Armii Krajowej oraz Wolności i Niezawisłości, członek Grupy Specjalnej, dokonującej konspiracyjnej produkcji amunicji pistoletowej w okresie okupacji. W czasie Akcji „Burza” żołnierz 3pp.Leg pod dowództwem gen. Antoniego Hedy „ Szarego”. Po 1945 Ryszard Adamski roku nie ujawnił się, działając w WiN. Wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego, aby uniknąć represji Urzędu Bezpieczeństwa.W 1952 roku został aresztowany przez Informację Wojskową w odwecie za wyprowadzenie kompanii wojska w „szyku zwartym” do kościoła w Bydgoszczy. Skazany na 4 lata więzienia.

Tadeusz Jastrzębski

19 lipca w wieku 85 lat zmarł ceniony suchedniowski lekarz, Tadeusz Jastrzębski. W Suchedniowie pracował jako internista z II stopniem specjalizacji w latach 1964-1995. Był działaczem społecznym, członek Związku Zawodowego Lekarzy i Solidarności. Odznaczony, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką „Wzorowy Pracownik Służby Zdrowia” i „Za zasługi dla Kielecczyzny”.

Ksiądz Czesław Kasprzyk

Ksiądz kanonik Czesław Kasprzyk urodził się w 1934 roku w Stefankowie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu przyjął święcenia kapłańskie 16 czerwca 1957 roku. Pracował na stanowisku wikariusza Jako proboszcz duszpasterzował w parafiach: Grabów nad Pilicą, Bliżyn (1989 - 2007). Od 2007 roku przebywał na emeryturze; w ostatnich latach mieszkał w Domu Księży Seniorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie