Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz komu studenci Uniwersytetu dali tytuł "wykładowcy roku"

Piotr BURDA
Profesor Tadeusz Ciupa
Profesor Tadeusz Ciupa
- To było wielkie zaskoczenie i wyróżnienie, którego nie spodziewałem się - mówi profesor Tadeusz Ciupa, dyrektor Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

W sobotni wieczór odebrał statuetkę "Wykładowcy roku". Ten tytuł przyznano po raz pierwszy w historii naszej uczelni. Decydował o tym wynik głosowania przeprowadzonego wśród studentów uniwersytetu. Profesor Tadeusz Ciupa wyprzedził w nim Andrzeja Kozieję i profesora Wojciecha Saletrę.

"Wykładowca roku" od dwóch miesięcy jest dyrektorem Instytutu Geografii na Wydziale Matematyczno - Przyrodniczym. Wykłada kartografię, topografię i specjalistyczne przedmioty - w tym hydrologię województwa świętokrzyskiego. Od początku swojej kariery naukowej (1979 rok) jest związany z kielecką uczelnią. Skromnie mówi o swojej popularności wśród studentów. - Staram się rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, staram się być życzliwy dla studentów - mówi profesor Tadeusz Ciupa. Na czym polega ta życzliwość? - Rozmawiam nie tylko o sprawach naukowych, ale także o sprawach codziennych. Studenci lubią jeśli traktuje się ich poważnie - odpowiada. Cieszy go statuetka "wykładowcy roku". - To jest nagroda "z głębi serca", od początku do końca przyznana przez studentów - twierdzi profesor.
Jego pasją jest geografia. Z dumą pokazuje przedwojenną mapę południowej Polski. Widać na niej Częstochowę i Radom wchodzące w skład ówczesnego województwa kieleckiego. - Mapy pokazują zmieniający się świat. Są obrazem historii - mówi. To wyjątkowa mapa. Pożyczano ją z Instytutu Geografii przed kilkunastu laty, kiedy rodził się nowy podział administracyjny kraju.

Dziś rolą wykładowcy, a zwłaszcza jeśli jest on dyrektorem instytutu, jest nie tylko dobrze przekazywać wiedzę, ale także zachęcić do jej zdobywania. W czasach niżu demograficznego, kiedy promowane są studia inżynierskie, to trudne zadanie. - Geografia cały czas cieszy się popularnością. Nasi absolwenci mają szerokie przygotowanie i znajdują pracę nie tylko w szkole. Pracują w biurach planowania przestrzennego, ochronie środowiska, geodezji, w samorządach terytorialnych - wylicza profesor Tadeusz Ciupa.

W ostatnim czasie przed geografią pojawiła się nowe wyzwanie. To GIS, czyli geograficzne systemy informacyjne, które są mariażem geografii z informatyką. - To jest narzędzie przyszłości - mówi profesor Ciupa. Nowa technologia daje szanse na odświeżenie starych map. - Wraz z doktorem Romanem Suligowskim i magistrem Grzegorzem Wałkiem zajęliśmy się analizą zmienności zalesienia Gór Świętokrzyskich w świetle map z okresu dwustu ostatnich lat. GIS daje możliwości takiej analizy - mówi Tadeusz Ciupa.

W swoich zbiorach posiada wiele starych map. Nie jest jednak ich niewolnikiem. - Jadąc samochodem w dalszą podróż używam już nawigacji GPS, przestałem korzystać z map. GPS to bardzo dobry i praktyczny wynalazek - śmieje się profesor Tadeusz Ciupa, "wykładowca roku".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie