Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostaną w naszej pamięci

Adam LIGIECKI [email protected]
Kwiaty jako pierwsi złożyli liderzy buskich samorządów.
Kwiaty jako pierwsi złożyli liderzy buskich samorządów. Adam Ligiecki
Busko oddało hołd 96 osobom, które poniosły śmierć w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Nadzwyczajna, wspólna sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu odbyła się w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

- Mamy moralny obowiązek, aby oddać hołd parze prezydenckiej i wszystkim, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Adam Gradzik, który prowadził sesję razem ze Stanisławą Stolarską, przewodniczącą Rady Powiatu.

ŻAL JEST W NAS

Na scenie wyrósł las sztandarów - buskich samorządów, instytucji, szkół, organizacji kombatanckich. Z przodu, z lewej strony, ustawiony został portret Lecha i Marii Kaczyńskich, przepasany żałobnym kirem. Wartę honorową zaciągnęli harcerze, stojący w szpalerze przed sceną.

Minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar tragedii, jaka wydarzyła się 10 kwietnia na lotnisku pod Smoleńskiem.

- Żadne słowa nie oddadzą żalu, jaki jest w nas - powiedział, głęboko poruszony, burmistrz Piotr Wąsowicz. Oświadczył też, że 12 kwietnia miał gościć u Lecha Kaczyńskiego, na uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego w Ogrodzie Prezydenckim.

TRUDNA HISTORIA

- Tragedia pod Smoleńskiem połączyła nas na nowo. To, co nam pozostało, to zaduma i modlitwa. W tym cierpieniu i smutku pozostaniemy jeszcze długo - podkreślił w swoim wystąpieniu starosta Jerzy Kolarz.

Głos zabrał również zaproszony na sesję poseł Konstanty Miodowicz. - Polska historia jest trudna. Lała się krew lat temu 70 - przypomniał, nawiązując do zbrodni katyńskiej z 1940 roku - a teraz kolejne tragiczne wydarzenie otoczone jest czarną obwódką. Co dalej? Co dalej z nami? - pytał buski parlamentarzysta.

Przewodniczący obu rad odczytali kondolencje, jakie w związku z tragedią w Smoleńsku napłynęły z zagranicy do buskich samorządów. Z rejonu Mohylew Podolskij na Ukrainie, a także z włoskiej Specchi, niemieckiego Steinheim, o Szigetszentmiklos z Węgier, ukraińskiego Chmielnika. Wystąpił też pianista Paweł Korepta, który zagrał "Preludium deszczowe" Fryderyka Chopina.

MODLITWA, KWIATY, ZNICZE

Po zakończeniu posiedzenia odbył się buski Marsz Pamięci. Przeszliśmy głównym deptakiem kurortu - aleją Mickiewicza - przed pomnik Tadeusza Kościuszki. Tu wartę honorową zaciągnęli harcerze i kosynierzy.

Modlitwę w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem odmówił ksiądz Tadeusz Szlachta. Delegacje samorządów, instytucji, środowisk kombatanckich, uczniowie złożyli przed pomnikiem wiązanki kwiatów. Pochyliły się sztandary, zapłonęły znicze pamięci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie