Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie walczy w plebiscycie prestiżowego “National Geographic"

Redakcja
Prestiżowy magazyn “National Geographic" poszukuje siedmiu nowych cudów Polski i umieszcza na liście szesnastu kandydatów Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie.Muzeum rywalizuje między innymi z Pałacem Potockich, Domem Urodzenia Fryderyka Chopina, Kanałem Augustowskim, Pałacem Radziwiłłów, miastem Chełmno, czy Filharmonią Szczecińską.

Wielkie wyróżnienie

Żywe Muzeum Porcelany zostało nominowane w piątej już edycji plebiscytu organizowanego przez czasopismo. Jak “National Geographic" przedstawia na swojej stronie internetowej kandydaturę muzeum? Jako miejsce, w którym można zrozumieć, jak to się stało, że Ćmielów przed dwustu laty stał się miastem porcelany i podejrzeć wewnątrz nieczynnego pieca, jak powstawała i powstaje słynna porcelana.

- Byłem bardzo zaskoczony nominacją - mówi Adam Spała, założyciel żywego muzeum. - Cieszę się, że zostaliśmy dostrzeżeni.

Adam Spała o nominacji dowiedział się przebywając na wakacjach, ale pamięta osobę, której ją zawdzięcza. - Rekomendację składali tak zwani “tajemniczy klienci" - mówi. - W moim muzeum była kobieta z dziećmi. Rzuciła mi się w oczy przez drogi aparat fotograficzny. Później napisała, że miejsce bardzo pozytywnie ją zaskoczyło tym, że było przyjazne dla dzieci, że wszystkiego można było dotknąć, spróbować swoich sił w niektórych procesach - dodaje Adam Spała. - Rozmawiałem z tą panią. Warto po prostu być grzecznym.

Siła nominacji

Fabryka Porcelany “AS" i Żywe Muzeum Porcelany są dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych w regionie świętokrzyskim. Liczne wyróżnienia, nagrody i publikacje prasowe to magnes na turystów. Wytwarzane w fabryce figurki, filiżanki, całe garnitury trafiają w ręce wybitnych postaci na świecie. Muzeum regularnie odwiedzają osobistości świata polityki, biznesu, kultury i sztuki. Niedawno wewnątrz pieca na filiżankach grał zdobywca nagrody Grammy Randy Brecker.

Już sama nominacja żywego muzeum do plebiscytu siedmiu nowych cudów Polski “National Geographic" przyniosła placówce kolejne korzyści w postaci większego zainteresowania turystów.

- Warto w turystykę inwestować - mówi Adam Spała. - Bardzo chciałbym, żebyśmy w naszym województwie wciąż i coraz więcej inwestowali w turystykę, bo to są korzyści dla wszystkich. To większy ruch dla hotelarzy, gastronomii, sklepów. Turyści, którzy przyjeżdżają do mnie odwiedzają też na przykład “Krzemionki".

Przykład Adama Spały i niewątpliwego sukcesu Żywego Muzeum Porcelany jest dowodem tego, że zmysł, pomysłowość i słuchanie potrzeb klientów przynoszą owoce.

- Moje muzeum było pierwszym żywym muzeum w Polsce - wyjaśnia przedsiębiorca. - Dopiero później powstały kolejne podobne, które dziś cieszą się popularnością. Przykładem są huty szkła, które nie wygasiły pieców tylko dlatego, że otworzyły się na oczekiwania ludzi i dziś pokazują trudny proces tworzenia. Ja wiem, że bez muzeum fabryka nie miałaby racji bytu, nie mogłaby istnieć.

Biznesmen nie osiada na laurach i nadal rozwija kolejne inicjatywy, wdraża kolejne pomysły. Najnowszy to przygotowanie oferty dla przyjezdnych motocyklistów, którzy, żeby zatrzymywać się w kompleksie, potrzebują jedynie prysznica i niewielkiego pomieszczenia do przebrania się.

Potrzebne wsparcie

Fabryka Porcelany “AS" w Ćmielowie jest jedyną kandydaturą województwa świętokrzyskiego do zaszczytnego tytułu nowego cudu Polski. Adam Spała, powołując się na lokalny patriotyzm i wspólne dobro, odważnie prosi o wsparcie i oddawanie głosów, co nie wiąże się z rejestracją, nie jest więc trudne i czasochłonne.

Głosować na swoich kandydatów można tylko do 22 września. Wystarczy wejść na stronę internetową plebiscytu: 7cudow.national-geographic.pl i kliknąć na opisane zdjęcie jednego z nominowanych podmiotów. Na głosujących, prócz satysfakcji, czekają nagrody.

Aktywności mieszkańców powiatu ostrowieckiego i całego województwa świętokrzyskiego jest bardzo potrzeba, bo w chwili obecnej Żywe Muzeum Porcelany plasuje się na dwunastej pozycji z 1.26 procentem głosów. Dotychczasowy lider rankingu, Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, otrzymał ponad 36 procent głosów. Różnice pomiędzy kolejnymi pozycjami są już niewielkie. Wszystko więc wciąż może się zmienić.

Nieczynny piec, do którego można zajrzeć, a nawet zagrać wewnątrz, jak Randy Brecker na filiżankach, nie jest jedyną atrakcją Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Dotknąć procesu twórczego można tu na każdym kroku.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie