Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypij zdrowie... z herbatą

Oprac. /KAK/
archiwum
Zielona herbata pochodzi z tego samego krzewu, z którego wytwarzana jest herbata czarna. Różni je dopiero odmienny sposób przetwarzania liści, który sprawia, że zielona herbata ma nieco jaśniejszą barwą naparu i delikatniejszy smak. To, co łączy oba rodzaje herbat, to ich walory zdrowotne.

Czarna równa zielonej

Do niedawna uważano, że zielona herbata zawiera najwięcej aktywnych antyutleniaczy i że one nadają herbacie zdrowotnych właściwości. Badania prowadzone w ostatnich latach dowiodły jednak, czarne herbaty są równie efektywnymi antyutleniaczami i chronią nas przed wolnymi rodnikami, które stają się, między innymi, przyczyną chorób tak ciężkich jak nowotwo-rowe.

Liczy się świeżość

Co ciekawe wypijając pięć filiżanek herbaty (niezależnie od jej koloru) dostarczamy swojemu organizmowi tyle przeciwutleniaczy, co zjadając dwie dużej wielkości porcje owoców lub warzyw. Chcąc zadbać o swoje zdrowie, przy wyborze herbaty warto kierować się świeżością liści. Najwięcej walorów zdrowotnych posiadają te zapakowane hermetycznie w miejscu zbioru, na przykład na Cejlonie, a nie tysiące kilometrów od plantacji na przykład w Unii Europejskiej.

Przeciw próchnicy i miażdżycy

Dzięki zawartości polifenoli i fluoru każda herbata ma działanie przeciwpróchnicze. Blokuje ona w 95 procentach dostęp bakterii do cukru i tworzenie zmian próchniczych. Badania wskazują także, że herbata pomaga ograniczyć odkładanie się tłuszczu w tętnicach i zapobiega powstawaniu miażdżycy. Zauważono też, że takie "antytłuszczowe" działanie jest najskuteczniejsze, kiedy napar wypija się w trakcie, albo tuż po sutym posiłku.

Do sklepów trafiła właśnie nowa herbata zielona Dilmah Lemongrass & Lemon z dodatkiem trawy cytrynowej i cytryny. Stanowi znakomite towarzystwo dla wielu potraw: zaostrza apetyt, oczyszcza podniebienie po sutych i tłustych posiłkach.

Napój Zielona Pomarańcza

Składniki: 200 ml zaparzonej przez 5 minut herbaty Dil-mah Green Tea, 1/8 małej pomarańczy, 10 ml syropu z passiflory.

Wykonanie: Napar przelać do kubka, w którym wcześniej ugnieciona została 1/8 małej pomarańczy. Po dodaniu 10 ml syropu z passiflory miksturę należy wymieszać i ozdobić gałązką świeżego, aromatycznego rozmarynu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie