100 najbogatszych! Druga "pięćdziesiątka" naszego rankingu!

Jarosław PANEK, [email protected]
Ireneusz Janik, prezes firmy Fabet, wyceniony przez nas na 26,6 mln zł
Ireneusz Janik, prezes firmy Fabet, wyceniony przez nas na 26,6 mln zł
Druga "pięćdziesiątka" świętokrzyskich milionerów jest czasem niewiele mniej zamożna od tej pierwszej. Tu także w grę wchodzą majątki wartości kilkudziesięciu milionów złotych.

Nowe nazwiska, imponujące awanse z „poczekalni”. Dziś kolejne pięćdziesiąt nazwisk Zapraszamy do lektury.

                                       Jak czytać listę?

W tym roku wiele osób figuruje na naszej liście po raz kolejny, inni dopiero debiutują. Aby ułatwić państwu czytanie rankingu, zamieszczamy wyjaśnienia:

100 mln zł – pierwsze duże cyfry, to wycena majątku na tegorocznej liście według danych za rok 2008

(100 mln z) – cyfry w nawiasie, to wycena majątku w ubiegłorocznym wydaniu naszej listy 100 najbogatszych

(p.r.) – ten skrót oznacza, że dana osoba występuje pierwszy raz w naszym zestawieniu

(5) – cyfra w nawiasie oznacza ubiegłoroczne miejsce w rankingu

(b.z.) - oznacza, że ktoś nie zmienił miejsca w rankingu w porównaniu do roku ubiegłego

 

              

                                A oto druga część listy:

51. Wojciech Cholewiński

30,5 mln zł (-) ( p.r.)

HUTNICTWO

Dorobił się majątku na współpracy z branżą hutniczą i Celsą Huta Ostrowiec. Jest właścicielem czterdziestu procent udziałów Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hutnik z Ostrowca Świętokrzyskiego, które ubiegłoroczne przychody przekroczyły kwotę 43 milionów złotych. Wojciech Cholewiński zajmuje tu stanowisko wiceprezesa zarządu. Jego firma jest tez współwłaścicielem Ostrowieckiej Szkoły Biznesu.

Ubiegły rok był dla niego wyjątkowo dobry, bo spółka podwoiła swój zysk.

52. Kazimierz Ciosk

30,1 mln zł (14,1 mln zł) (70)

HANDEL

56 lat. Żonaty, trzech synów. Członek zarządu kieleckiego Przedsiębiorstwa Handlowego Domgoss SA, handlującego sprzętem RTV i AGD.

Firma jest zrzeszona w ogólnopolskiej sieci Mediaexpert RTV i AGD, którą tworzy ponad 200 salonów firmowych na terenie całej Polski. Ryszard Ciosk ma niemal połowę akcji w Domgossie.

Najlepszym rokiem w historii firmy był rok 2007, kiedy padł rekord zysków. Ale 2008 też nie był najgorszy, a spółka obu panów zajęła 76 miejsce w tegorocznym rankingu największych świętokrzyskich przedsiębiorstw.

53. Jerzy Lipiec

30,0 mln zł (13,8 mln zł) (73)

HANDEL, ROLNICTWO

Podobnie, jak brat, raczej nie chce być nigdzie widoczny, a zwłaszcza w mediach. Posiada połowę udziałów w spółce Agro-Handel, działającej w Sandomierzu. Ostatnie lata są dla tej firmy wyjątkowo łaskawe. Jego kariera biznesowa rozpoczęła się w 1991 roku. Dziś spółka jawna Agro - Handel na lokalnym rynku jest prawdziwym potentatem. Firma działa głównie w branży rolno-handlowej, jest dystrybutorem środków ochrony roślin, nawozów, narzędzi i akcesoriów ogrodniczych. Świadczy również usługi w transporcie, zarówno, krajowym, jak i międzynarodowym. Do braci należy okręgowa stacja kontroli pojazdów, serwis ogumienia oraz stacja paliw.

54. Marek Lipiec 30,0 mln zł (13,8 mln zł) (74)

HANDEL, ROLNICTWO

Imponujący wzrost wartości majątku. Zbił go na handlu i rolnictwie. Jeden z nielicznych Sandomierzan na naszej liście. Marek Lipiec posiada połowę udziałów w spółce Agro-Handel, działającej w Sandomierzu. Jego kariera biznesowa rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to wraz z bratem Jerzym postanowił założyć firmę Agro-Handel. Spółka działa głównie w branży rolno-handlowej, jest dystrybutorem środków ochrony roślin, nawozów, narzędzi i akcesoriów ogrodniczych. Świadczy również usługi w transporcie, zarówno, krajowym, jak i międzynarodowym. Posiada kilkadziesiąt licencji na transport międzynarodowy.

Obaj bracia raczej unikają medialnego rozgłosu.

55. Sławomir i Małgorzata Nogajowie

30,0 mln zł (36,5 mln zł) (35)

HANDEL HURTOWY

Zbili majątek na farbach. Małżeństwo, królowie hurtowej sprzedaży materiałów budowlanych. Kontrolują jednego z największych dystrybutorów farb w województwie świętokrzyskim, hurtownię Promesa z Kielc.

Dwa lata temu kupili od innego naszego uczestnika listy, Tomasza Ignatowicza, 75 procent akcji kieleckiej hurtowni materiałów budowlanych TES SA oraz 51 procent akcji radomskiej hurtowni LES SA. Ich firma posiada także sieć sklepów detalicznych. W ubiegłym roku sprzedali udziały w firmie Stofarb w Chorzowie oraz pakiet akcji giełdowego producenta farb, podkarpackiej Śnieżki.

56. Danuta Jach

29,1 mln zł (23,6 mln zł) (47)

PRZEMYSŁ METALOWY

Drugi raz na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców regionu. Danuta Jach jest największym udziałowcem spółki Megaterm Plus z Kielc. Ma 80 procent udziałów. Jej firma kiedyś zajmowała się produkcją styropianu, ale po wielkim pożarze w 2006 roku całkowicie zmieniła profil produkcji, w czym pomógł drugi akcjonariusz, znany z Odlewni Polskich, prezes Leszek Walczyk. Dziś jej firma zajmuje się obróbką odlewów metalowych, które w większości sprzedaje na eksport.

Danuta Jach skorzystała na ubiegłorocznej koniunkturze. Firma miała na tyle wolnej gotówki, że wypłaciła wspólnikom ponad milion złotych dywidendy.

57. Mirosław Dąbrowski

29,0 mln zł (7,2 mln zł ) (10 – poczekalnia)

HANDEL HURTOWY

Był na liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego w pierwszej edycji naszego rankingu w 2007 roku. W ubiegłorocznej spadł do poczekalni na dziesiątą pozycję, z majątkiem oszacowanym przez nas na 7,2 miliona złotych. Teraz wraca do głównego zestawienia z pięknie pomnożonym przez rok majątkiem.

Jego najcenniejsze aktywa to udziały w dwóch spółkach handlowych: DELKO i DELKO OTTO. W tej drugiej ma 27,5 procent udziałów. Spóła w 2007 roku dobiła niemal do 100 milionów złotych przychodów. Jednak o wiele bardziej głośno, było w tym roku o pierwszej firmie, czyli DELKO SA, bo we wrześniu weszła ona na warszawską giełdę. Mirosław Ostrowski ma w niej niemal 14 procent udziałów.

58. Ryszard Łakomiec 29,0 mln zł (14,1 mln zł) (71)

HANDEL

57 lat. Żonaty, trzy córki. Członek zarządu Przedsiębiorstwa Handlowego Domgoss i jego drugi największy akcjonariusz. Firma jest zrzeszona w ogólnopolskiej sieci elektromarketów Mediaexpert RTV i AGD, którą tworzy grubo ponad 200 salonów firmowych w całym kraju.

Rok 2007 okazał się dla spółki Ryszarda Łakomca bardzo udany, bo Polacy rzucili się na zakupy sprzętu RTV i AGD. W 2008 roku zyski firmy spadły o około pół miliona złotych, ale to nadal bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że spółka miała ponad 53 miliony złotych przychodu.

59. Krystyna Marszycka (9 – poczekalnia)

28,9 mln zł (7,7 mln zł )

HANDEL HURTOWY, DETALICZNY

Jedna z niewielu przedstawicielek płci pięknej na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Zajęła miejsce w głównym rankingu podczas pierwszej edycji tego zestawienia. Rok temu znalazła się na ósmym miejscu w „poczekalni”, a teraz w wielkim stylu wraca do głównego rankingu i to z majątkiem, który oszacowaliśmy kilkukrotnie wyżej niż w edycji ubiegłorocznej.

Krystyna Marszycka posiada udziały w dwóch firmach, które mniej więcej po równo składają się na jej majątek. Tymi aktywami jest jedna czwarta udziałów w spółce Hanpik oraz jedna czwarta udziałów w znanej kieleckiej firmie Alma Apinex. Ubiegły rok był dla obu tych spółek niezwykle udany.

60. Janusz Fałdziński

28,8 mln zł (10,3 mln zł) (87)

BUDOWNICTWO

Spory awans na naszej liście, bo cały sektor drogowy bardzo w tamtym roku skorzystał na koniunkturze, zaś budowy i remonty dróg trwały w najlepsze. Zyski jego firmy wzrosły dwukrotnie. Współwłaściciel kieleckiego przedsiębiorstwa DUBR, zajmującego się znakowaniem dróg. Posiada w nim połowę udziałów i zajmuje obecnie fotel wiceprezesa.

Janusz Fałdziński ma 56 lat, jest żonaty, chwali się córką i synem.

Choć pracy w firmie jest dużo, znajduje czas na hobby, jakim jest sport. Janusz Fałdziński to zapalony kibic piłki nożnej. Nic dziwnego, wszak sam był kiedyś piłkarzem Błękitnych Kielce.

61. Wojciech Wieczorek

28,8 mln zł (10,3 mln zł) (88)

BUDOWNICTWO

Znaczący awans w naszym rankingu, bo kielecka firma DUBR może za rok 2008 pochwalić się wynikami dwa razy lepszymi niż za rok 2007. Wojciech Wieczorek to współzałożyciel i prezes zarządu tej spółki, specjalizującej się w inżynierii ruchu drogowego i oznakowywania dróg. Skończył 60 lat, jest żonaty, ma córkę. Jego pasją jest turystyka, w szczególności podróżowanie po Europie, oraz regularne, kilkukilometrowe… marsze po lesie. Jest również zagorzałym fanem siatkówki, ma nawet uprawnienia trenerskie w tej dyscyplinie sportu.

62. Barbara Walkiewicz-Cyrańska i Michał Cyrański

27,6 mln zł (16,8 mln.) (62)

EDUKACJA, BUDOWNICTWO

Ich majątek lekko wzrósł, choć wynika to tylko z innych mnożników. Są spadkobiercami tragicznie zmarłego w ubiegłym roku Mariusza Cyrańskiego, jednego z udziałowców Grupy Edukacyjnej SA.

Oprócz pakietu akcji tej spółki, która na rynku wydawniczym działa od 1992 roku i jest wiodącym polskim wydawnictwem, publikującym podręczniki inne książki edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Żona oraz syn Mariusza Cyrańskiego odziedziczyli po nim jedną czwartą udziałów w Świętokrzyskim Przedsiębiorstwie Drogowym TRAKT.

63. Bartłomiej Wiatkowski

26,7 mln zł (9,8 mln zł) (92)

HANDEL

Po raz drugi na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Zarabia na hurtowym handlu artykułami spożywczymi.

Jest największym akcjonariuszem kieleckiej spółki handlowej Alma Alpinex. Bartłomiej Wiatkowski Posiada 45 procent spółki tej spółki.

Ostatnie dwa lata były dla niego bardzo dobre. Przychody firmy systematycznie rosły osiągając rekordowy poziom 107 milionów złotych, a podwojony już w 2007 roku zysk netto, znów udało się w 2008 roku podwoić. Za rok 2008 akcjonariusze postanowili wypłacić sobie 1,4 miliona złotych dywidendy z czego Bartłomiej Wiatkowski zainkasuje ponad 600 tysięcy złotych.

64. Ireneusz Janik

26,6 mln zł (14,4 mln zł) (67)

BUDOWNICTWO

Po raz drugi na naszej liście i w dodatku mocno zwiększył swój stan posiadania. Wszystko dzięki doskonałej koniunkturze w branży budowlanej w ubiegłym roku.

Ireneusz Janik posiada udziały w spółce Fabet, jaką kielczanie pamiętają jeszcze z poprzedniej epoki, jako „fabrykę domów”. Pełni w niej funkcję prezesa zarządu. Jest także współudziałowcem w spółce Fabet Konstrukcje. Obie firmy radziły sobie rekordowo dobrze w roku ubiegłym w i tym chyba również nie będą narzekały na wyniki. Fabet dostarczy prefabrykaty betonowe między innymi na plac budowę Nowej Galerii Echo oraz na Stadion Narodowy w Warszawie.

Firma Fabet Konstrukcje miała w ubiegłym roku ponad 4 mln zł zysku netto.

65. Krzysztof Frejowski 25 mln zł (22 mln zł) (48)

HANDEL HURTOWY

Jeden z trzech wspólników kieleckiej firmy Frega, założonej w 1991 roku.

Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski.

Frega co roku notuje gigantyczne obroty i z tego powodu prawie we wszystkich rankingach największych firm województw świętokrzyskiego zajmuje wysokie miejsce, również i w naszym, publikowanym we wrześniu.

Krzysztof Frejowski posiada jedną trzecią udziałów spółki. Podobnie, jak reszta wspólników, unika, jak się tylko da wszelkiego rozgłosu medialnego.

66. Adam Garbol

25 mln zł (22 mln zł) (49)

HANDEL HURTOWY

Posiada jedną trzecią działów spółki Frega, założonej w 1991 roku. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski. Frega obsługuje ponad dziesięć tysięcy klientów detalicznych i hurtowych. Centrala i magazyn główny spółki znajdują się w Kielcach, oprócz tego firma ma swoje oddziały w Radomiu, Sandomierzu, Tarnowie, Janowie Lubelskim, Sanoku, Rzeszowie, Lublinie, Białej Podlaskiej oraz Zamościu. Działa na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i śląskiego.

67. Sławomir Garbol

25 mln zł (22 mln zł) (50)

HANDEL HURTOWY

Równie tajemniczy, co jego wspólnicy w firmie i w równym stopniu unikający rozgłosu. Współwłaściciel w jednej trzeciej spółki Frega z Kielc, założonej w 1991 roku. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski.

Z takimi wynikami (lepszymi choćby niż cała Grupa Kapitałowa Kolportera) jego firma mogłaby być spokojnie notowana z sukcesami na warszawskiej giełdzie, bo od lat przoduje w rankingach największych przedsiębiorstw województwa świętokrzyskiego pod względem przychodów.

68. Konstanty Kamionka

24,7 mln zł (29,2 mln zł) (40)

MOTORYZACJA

Założyciel, prezes i dyrektor mającej siedzibę w podkieleckim Kajetanowie firmy KH-KIPPER. Ma w niej jedną trzecią udziałów. Pozostałe kontroluje holenderska grupa KH Holding Ma 58 lat. Jako szef produkcji pracował w firmie Schmidt Polska i to właśnie z dyrektorem techniczno-produkcyjnym tej firmy założył spółkę KH-KIPPER.

Żonaty. Żona jest dyrektorem finansowym w KH-KIPPER. Zaangażowane w pracę w firmie są też dzieci Konstantego Kamionki. Andrzej jest szefem działu handlowego, a córka Anna odpowiada za prowadzenie biura firmy.

W wolnych chwilach Konstanty Kamionka lubi jeździć na rowerze.

69. Krzysztof Smolarczyk

24,5 mln zł (14,0 mln zł) (72)

MOTORYZACJA

Współwłaściciel istniejącej od 1991 roku firmy Autocentrum, która jest kieleckim dealerem zarówno osobowych jak i dostawczych aut marki Volkswagen oraz Audi. Rok 2008 był dla jego spółki wyjątkowo dobry. Firma miała 53 miliony złotych przychodu, dlatego mocno zyskał w naszym rankingu i w wycenie majątku. 65 lata, żonaty, dwoje dziec,i absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Autocentrum SA było pierwszą firmą w regionie świętokrzyskim, jaka uzyskała autoryzację zachodniego producenta samochodów. Krzysztof Smolarczyk pełni w niej rolę przewodniczącego rady nadzorczej.

70. Dariusz Kupis

23,6 mln zł (16,9 mln zł) (61)

BUDOWNICTWO

Drugi raz na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Po niezłym debiucie rok temu, zaskakuje wzrostem wartości majątku i awansem w zestawieniu. Dariusz Kupis to król blachodachówki. Jest większościowym właścicielem firmy Polonica z Kielc, która zajmuje się produkcją i sprzedażą pokryć dachowych oraz systemów dachowych.

Dariusz Kupis założył swoją firmę w 2005 i w stosunkowo krótkim czasie przekształcił w prawdziwego lidera rynku, który śmiało konkuruje z największymi firmami tej branży w Polsce.

Spółkę prowadzi wraz żoną, która także posiada udziały, ale symboliczne.

71. Karol Binkowski

23,1 mln zł (12,4 mln zł) (76)

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY

Jeden z najmłodszych milionerów na naszej liście. Zarabia na chlebie i ciastkach.

Rok temu debiutował a teraz udowadnia, że to nie był przypadek, choć znalazł się w naszym rankingu dzięki szczodrości ojca, który przekazał mu swoją część udziałów w firmie Mister, specjalizującej się w produkcji piekarniczej. Ta rodzinna spółka z Nowej Słupi posiada cztery zakłady piekarskie na terenie województwa i cały szereg punktów sprzedaży.

Lubi uprawiać sport. W wolnym czasie gra w piłkę nożną.

72. Ryszard Binkowski

23,1 mln zł (12,4 mln zł) (77)

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY

Rok temu debiutował, w tym roku awansował na naszej liście 100 najbogatszych mocno w górę!

Ryszard Binkowski posiada połowę udziałów w spółce Mister z Nowej Słupi, która specjalizuje się produkcji piekarniczej. Jest wujkiem drugiego współwłaściciela piekarni, Karola. Ich firma zanotowała w ubiegłym roku doskonałe wyniki finansowe, osiągając niemal 12 milionów złotych przychodu.

Ryszard Binkowski, mimo ciężkiej pracy, znajduje czas na aktywny wypoczynek, grając w piłkę nożną, której jest wielki fanem.

73. Wiesław Barcicki 23,0 mln zł (4,1 mln zł ) (33 – poczekalnia )

HANDEL

Debiutował na naszej liście 100 najbardziej zamożnych mieszkańców województwa świętokrzyskiego rok temu, ale w poczekalni. Teraz doczekał się spektakularnego awansu do głównego rankingu. Jego majątek oszacowaliśmy niemal… sześciokrotnie więcej niż rok temu. Skąd taki skok?

Wiesław Barcicki ma połowę udziałów w spółce Amber – Med z Kielc, która w stolicy województwa świętokrzyskiego posiada trzy apteki. Jedną przy ulicy Zagórskiej, drugą Jagiellońskiej, a trzecią przy ulicy Orzeszkowej. Ostatnie trzy lata to dla tej firmy ciąg nieprzerwany sukcesów. Ubiegły rok zamknął się kwotą 31 milionów złotych przychodu i ponad 2 milionów złotych zysku netto.

74. Grzegorz Słowiński

23,0 mln zł ( 4,1 mln zł) (37 – poczekalnia)

HANDEL

Kolejny w naszym rankingu 100 najbogatszych mieszkańców regionu awansował w sposób spektakularny z poczekalni, do głównego zestawienia i to na całkiem wysokie miejsce. Podobnie jak jego wspólnik, pomnożył swój majątek, dzięki dystrybucji lekarstw.

Grzegorz Słowiński posiada połowę udziałów w kieleckiej firmie Amber Med, jakiej własnością są trzy kieleckie apteki przy ulicy Zagórskiej, Jagiellońskiej oraz Orzeszkowej. Ostatnie trzy lata dla Amber Medu to samo pasmo sukcesów. Firma ciągle mnoży przychody i zyski. Jeszcze w 2006 roku zanotowała zysk w wysokości 259 tysięcy, a w roku 2008 było to już ponad 2 miliny złotych.

75. Sławomir Bursztein

21,8 mln zł (19,2 mln zł) (58)

HANDEL, PRODUKCJA

Jedyny udziałowiec kieleckiej firmy Formaster. Jego passa nie była w roku ubiegłym tak dobra, jak wcześniej, a zwłaszcza dwa trzy lata temu, gdy zarobił krocie.

Sukces finansowy osiągnął dzięki produkcji i sprzedaży filtrów do wody oraz elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody.

Jest konstruktorem, autorem wielu patentów i ciekawych rozwiązań technologicznych. Nie lubi ostentacji, ale chętnie nosi „drogie zabawki”, typu szwajcarskie zegarki po kilkanaście tysięcy złotych. Ma ukraińskie korzenie.

76. Małgorzata Sajkiewicz - Kręt

21,5 mln zł (20,3 mln zł) (57)

ROLNICTWO, HANDEL, PRODUKCJA

Minimalnie powiększyła stan posiadania. Jest drugim, mniejszym akcjonariuszem firmy Ekoplon SA. Jedna z niewielu kobiet na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Swoją karierę biznesową zaczęła w 1989 roku wraz z bratem Stefanem, który jest prezesem tej firmy i jednocześnie jej największym udziałowcem. Majątek zbiła na produkcji nawozów roślinnych oraz pasz zwierzęcych, w jakich wytwarzaniu Ekoplon jest prawdziwym polskim liderem. Rok 2008 nie był tak udany dla jej firmy jak lata wcześniejsze. Spółka zarobiła na czysto 4 mln 470 tysięcy złotych podczas, gdy w roku 2007 zysk firmy przekroczył lekko 6 milionów złotych.

77. Roman Górzyński

21,0 mln zł (21,0 mln zł) (54)

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY, NAPOJE

Zachował status quo, jeśli idzie o majątek, choć wycena jego spółki przygotowana przez rzeczoznawcę jest znacznie niższa od naszej, ale to kwestia kryteriów. Posiada część udziałów w firmie Dodoni z Suchedniowa, która jest firmą rodzinną. Ojciec trójki rodzeństwa, które wraz z nim kontroluje całą firmę. Ma 50 lat.

Jego finansowa kariera rozpoczęła się w 1992, kiedy to postanowił wraz z rodziną założyć wytwórnię napojów. Dziś jest to jeden z największych polskich wytwórców w tej branży. Firma Dodoni wytwarza obecnie napoje gazowane oraz Świętokrzyską Wodę Źródlaną.

78. Zenon Derewlanko

20,5 mln zł (25,2 mln zł) (45)

HANDEL, MEBLE

Biznesmen - artysta, absolwent kieleckiego "Plastyka”. Jedyny właściciel ogromnego centrum meblowego DEK Meble w Kielcach. Stworzył przy ulicy Olszewskiego prawdziwe handlowe miasteczko. Podobne choć mniejsze działa też w

Ostrowcu świętokrzyskim. Zaczynał bardzo skromnie. Dziś zajmuje się sprzedażą mebli, ale potrafi też meble sam… wykonać.

Zenon Derewlanko to perfekcjonista, który bardzo dużo wymaga od siebie, ale też od innych. Zodiakalny bliźniak. Lubi sport. Sam był kiedyś kolarzem i sponsorował kolarzy. Niektórzy twierdzą, że właśnie przez niego do Kielc nigdy już nie wejdzie IKEA, bo nie ma już tu czego szukać.

79. Tomasz Ignatowicz

18,5 mln zł (28,4 mln zł) (42)

BUDOWNICTWO, PRODUKCJA

Unika rozgłosu, choć jest człowiekiem niezwykle sympatycznym. Rzadko widywany „na salonach”. Potentat w produkcji pap. Twórca sukcesu spółki TES z Niwek Daleszyckich, w której posiada 65 procent udziałów. Jest też największym akcjonariuszem giełdowej spółki Izolacja Jarocin. Jego majątek oszacowaliśmy znacznie niżej niż rok wcześniej, bo to nie był udany czas dla jego firm. Zyski TES – u z Niwek skurczyły się praktycznie o połowę, spadając do 1,3 miliona złotych netto. Jeszcze gorzej wiodło się na giełdzie Izolacji Jarocin, gdzie Tomasz Ignatowicz jest przewodniczącym Rady Nadzorczej. Firma ta spory zysk z roku 2007 zamieniła w 2008 na równie duża stratę.

80. Artur Kłoczko

17,7 mln zł (44,0 mln zł) (27)

BUDOWNICTWO

Po raz drugi na naszej liście. Inżynier, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Bliski i zaufany współpracownik największego świętokrzyskiego przedsiębiorcy Michała Sołowowa. Od lat pracuje razem i w spółkach z grupy naszego najbogatszego mieszkańca województwa.

Artur Kłoczko zajmuje zwykle różne kierownicze stanowiska. Posiada znaczący pakiet, ponad miliona akcji Cersanitu oraz niewielki procent akcji spółki Magellan Pro Equity Fund, która z kolei dysponuje największym pakietem akcji innej spółki Michała Sołowowa Echa Investment. Magellan kontroluje także spółkę Megastore.pl oraz ACER -2 i posiada znaczące pakiety akcji giełdowej spółki Synthos. Artur Kłoczko lubi samochody w wersji cabrio. Takim też jeździ.

81. Agata i Jacek Majeccy 17,5 mln zł (-), (p.r.)

HANDEL, TELEKOMUNIKACJA

Związali swoja karierę z mobilną telefonią. Kontrolują w całości kielecką spółkę PLAYADA, która jest jednym z największych i najlepszych dystrybutorów sieci telefonii komórkowej Play. Debiutują na naszej liście. Ich firma, choć bardzo młoda, zawojowała rynek. Po zaledwie niecałych dwóch latach funkcjonowania spółka Playada posiada 60 salonów sprzedaży w całej Polsce, a przychody ze sprzedaży Playady w 2008 roku wyniosły 5,6 miliona złotych.

W tym sukcesie pomógł zapewne ojciec pani Agaty, Zbigniew Kała, który wcześniej z sukcesem stworzył wielką sieć salonów pod szyldem Solex, które dystrybuowały usługi Polskiej Telefonii Cyfrowej, do której należy marka Era.

82. Remigiusz Wojniak

16,6 mln zł (-) (p.r.)

BUDOWNICTWO

Debiutant na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców regionu. Posiada niewiele ponad 14 procent akcji w spółce Zakład Usług Remontowych i Produkcyjnych w Małogoszczu. Jest członkiem Rady Nadzorczej tej firmy, która funkcjonuje doskonale na rynku usług remontowych. Remigiusz Wojniak jest drugim największym właścicielem tej spółki po Andrzeju Adamczyku. Reszta akcjonariuszy nie przekracza 5 procent.

Firma Remigiusza Wojniaka może zaliczyć ubiegły roku do wyjątkowo udanych. 5,3 miliona złotych zysku netto to bardzo dobry wynik. Doceniła to także kapituła Pulsu Biznesu, przyznając spółce tytuł Gazela Biznesu.

83. Adam Kluźniak

14,9 mln zł (6,9 mln zł) (13 – poczekalnia)

PRODUKCJA, WYPOSAŻENIE WNĘTRZ

W ubiegłym roku spadł poza pierwszą setkę. Był na 13 miejscu w naszej poczekalni. Teraz wraca do głównego rankingu. Adam Kluźniak jest jedynym właścicielem firmy POLDAUN, która od wielu lat specjalizuje się w produkcji kołder i poduszek. Wyroby te powstają między innymi na licencji firmy DuPont (AdvanSA) z nowoczesnych włókien syntetycznych.

Dziś spółka posiada trzy szwalnie i trzy wydziały produkcji surowca, wyposażone między innymi w komputerowo sterowane maszyny pikujące, specjalistyczną linię technologiczną do przerobu puchu i pierza oraz maszyny i urządzenia do przerobu poliestru. Większość produkcji trafia na eksport.

84. Tomasz Sękiewicz

14,5 mln zł (9,8 mln zł) (93)

BUDOWNICTWO

Spory awans na naszej liście i wycena majątku wysoka jak nigdy. Tomasz Sękiewicz jest drugim, mniejszym pod względem wielkości akcjonariuszem Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego Kartel z Jędrzejowa. W firmie pełni funkcję członka zarządu.

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Świętokrzyskiej. Słynie ze skromności i eleganckiego sposobu bycia.

Rok ubiegły był dla firmy najlepszy w historii pod względem wygenerowanego zysku netto.

85. Lech i Zdzisława Kocjanowie

14,4 mln zł (33,2 mln zł) (38)

HANDEL HURTOWY, BUDOWNICTWO

W tym roku wyceniamy ich o połowę niżej w porównaniu z ubiegłoroczną listą 100 najbogatszych mieszkańców województwa.

Małżeństwo. Założyciele i udziałowcy ostrowieckiej firmy Mag-Kas, która powstała w czerwcu 1990 roku. Ich kariera w biznesie rozpoczęła się od prowadzenia usług transportowych i gastronomicznych. Dziś są lokalnymi liderami w handlu hurtowym oraz detalicznym wyrobami stalowymi.

Ale rok 2008 nie był dla nich szczególnie udany. Zyski firmy stopniały z 2,2 miliona złotych w 2007 roku do 664 tysięcy w ubiegłym, stąd spadek w notowaniu.

86. Zdzisław Ciecierski

14,1 mln zł (7,5 mln zł) (8 - poczekalnia)

HANDEL HURTOWY, DETALICZNY

Rok temu w poczekalni, w tegorocznej edycji naszej listy 100 najbardziej zamożnych mieszkańców województwa awansował do głównego rankingu , bo też w naszej ocenie pomnożył majątek o 100 procent, głównie dzięki doskonałym wynikom spółek, w których ma udziały.

Zdzisław Ciecierski to przede wszystkim współwłaściciel jednej piątej udziałów w spółce HANPIK, która zajmuje się prowadzeniem sklepów spożywczych na terenie województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, gdzie tych placówek ma najwięcej. W firmie tej dzieli udziały wraz kilkoma osobami wiązanymi jednocześnie również ze spółką Lewiatan. Zdzisław Ciecierski pełni tu funkcję prezesa zarządu.

87. Czesław Bujnowski

11,8 mln zł (11,4 mln zł) (81)

HANDEL, PALIWA

Dorobił się majątku na handlu olejami. Ma 56 lat, pochodzi z Suchedniowa, jest żonaty, posiada trójkę dzieci. Razem z Ryszardem Świtkiem prowadzi firmę Maxol, handlującą paliwami oraz olejami. Jest też prezesem firmy Inter Oil.

Ze wspólnikiem łączą go nie tylko interesy, ale także hobby. Obaj panowie mają sześcioosobowy jacht na Mazurach, którym kiedyś pożeglowali aż do Bałtyku.

W wolnych chwilach Czesław Bujnowski uprawia piesze wędrówki po okolicach Suchedniowa i wędkuje.

88. Ryszard Świtek

11,8 mln zł (11,4 mln zł) (82)

HANDEL, PALIWA

Ma połowę udziałów w suchedniowskiej firmie Maxol, którą prowadzi wraz ze wspólnikiem Czesławem Bujnowskim. 50 lat, dwoje dzieci. Zaczynał skromnie, od prowadzenia stacji benzynowej w Suchedniowie. Potem z sukcesem rozwinął działalność spółki Maxol. Jest też prezesem suchedniowskiej firmy Termo Oil.

Mimo nawału pracy znajduje czas na hobby. Jego pasją jest żeglarstwo. Pływa także na wodnym skuterze. Jak wielu świętokrzyskich przedsiębiorców, uwielbia również motocykle. Można go spotkać, mknącego na motorze crossowym.

89. Zbigniew Kała

11,7 mln zł (10,7 mln zł) (86)

TELEKOMUNIKACJA

Po raz drugi na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Z perspektywy ostatniego roku i tego, co działo się na warszawskiej giełdzie w pierwszych miesiącach tego roku, można powiedzieć, że miał wyjątkowego nosa. Jeszcze w czasie, gdy ceny akcji na parkiecie GPW były wysokie, sprzedał całą swoją firmę Solex, giełdowej spółce Tell za kwotę 10,7mln złotych. Dziś zapewne dostałby za te same udziały znacznie mniej pieniędzy.

Fortunę zbił na telekomunikacji i dostarczaniu usług mobilnej komunikacji. Stworzył firmę Solex. Jest nadal jej prezesem. Szefuje także spółce Solex.com. Ma niemal połowę udziałów w spółce GEOMAP z Kielc

90. Irma Starzomska

11,5 mln zł (-) ( p.r.)

TWORZYWA SZTUCZNE

Jedna z niewielu kobiet na naszej liście. Posiada 150 udziałów w spółce XL-TAPE-INTERNATIONAL, zajmującej się produkcją oraz dystrybucją różnorodnych taśm samoprzylepnych oraz folii samoprzylepnych. Jest obok synów Marka i Piotra trzecim, najmniejszym udziałowcem firmy i drugim, który mieszka w Polsce, gdyż największy udziałowiec firmy, czyli Piotr na stałe przebywa w Stanach Zjednoczonych. Stąd nie jest notowany na naszej liście 100 najbogatszych. Firma, której udziałowcem jest Irma Starzomska, to przede wszystkim wielki eksporter. Dwie trzecie produkcji kieruje na zagraniczne rynki zbytu.

91. Robert Pietrusiewicz

10,6 mln zł (-), (p.r.)

BRANŻA MIĘSNA

Drugi z udziałowców spółki WiR Szproch i Pietrusiewicz Przetwórstwo Mięsa. Ma dokładnie połowę udziałów. Razem z Witoldem Szprochem stworzyli firmę, która rok temu miała 122 milionów złotych przychodów, co oznacz niemal ich podwojenie w stosunku do roku 2007. Pierwszy raz na liście, choć gdyby znalazł się na niej rok temu, zapewne musiałby się zadowolić miejscem w poczekalni, tak jak jego wspólnik. Firma WiR to jeden z największych producentów wędlin i mięs w województwie świętokrzyskim i jeden z największych pracodawców na swoim terenie. W roku 2008 spółka zatrudniała niemal 500 osób i posiadała na terenie województwa świętokrzyskie i ościennych sieć ponad pięćdziesięciu sklepów.

92. Witold Szproch

10,6 mln zł (-), (p.r.)

BRANŻA MIĘSNA

Debiutuje na naszej liście, choć nie jest to efekt nagłego wzbogacenia, a jedynie konsekwencja coraz większej dokładności tego rankingu. Gdyby był na nim rok temu, jego majtek według ubiegłorocznych kryteriów ocenilibyśmy na niecałe 7 milionów. W tym roku oceniamy wyżej, gdyż jego firma poprawiła swoje wyniki, zwłaszcza w zakresie przychodów.

Witold Szproch ma połowę udziałów w firmie WiR Szproch i Pietrusiewicz Przetwórstwo Mięsa. Jako wspólnik występuje jeszcze także w kilku innych przedsiębiorstwach związanych z branża mięsną.

93. Marek Świercz

10,3 mln zł (20,6 mln zł) (56)

MOTORYZACJA

Spory spadek w naszym rankingu i utrata wartości majątku. Marek Świercz to największy udziałowiec w Przedsiębiorstwie Produkcyjno – Usługowo - Handlowym POLMARK Kielce. W tej firmie pełni funkcję prezesa zarządu. Ma 54 lata. Jego firma oferuje sprzedaż i serwisowanie kopalnianych wywrotek marki BIEŁAZ. Marek Świercz ma żonę, dwóch synów i córkę. Jego hobby to turystyka górska. Lubi chodzić po polskich Tatrach, od czasu do czasu zdarza mu się wypad na Słowację. Jego drugie hobby jest bardzo nietypowe - kolekcjonuje… kufle górnictwa odkrywkowego z tradycyjnych karczm piwnych. Jak twierdzi, ma chyba największą kolekcję w Polsce, a może nawet w Europie.

94. Mirosław Szczukiewicz

10,0 mln zł (87 mln) (14)

BUDOWNICTWO

Ostatnie dwa lata nie należą w jego firmie do specjalnie udanych. Na naszej liście ciągle spada, podobnie jak wartość jego majątku. W pierwszy notowaniu wyceniliśmy go na 326 milionów. W drugim już tylko na 87milionów, teraz na 10 milionów. Mirosław Szczukiewicz jest największym właścicielem spółki FART, która wciąż jest jednym z liderów w naszym województwie, jeśli idzie o budownictwo drogowe. Mirosław Szczukiewicz to szachista z zamiłowania. Jest jednym z sześciu udziałowców i jednocześnie prezesem firmy. Zaczynał w roku 1987. Jego spółka budowała między innymi węzeł Skrzetle.

95. Zofia Pietrus

9,9 mln zł (14,3 mln zł) (68)

BUDOWNICTWO

Debiutowała na naszej liście rok temu. Majątek zbiła na… dachach, a konkretnie na papach. Jest mniejszym udziałowcem w spółce TES z Niwek daleszyckich oraz jednym z akcjonariuszy giełdowej spółki Izolacja Jarocin, notowanej na podstawowym parkiecie GPW. Ma ponad 10 procent akcji tej firmy.

Od wielu lat jest zaufaną osobą i wspólniczką innego naszego uczestnika listy 100 najbogatszych Tomasza Ignatowicza.

Wyniki obu spółek, zarówno TES, jak i Izolacji Jarocin były w ubiegłym roku dużo gorsze niż w 2007. Zyski TES – u spadły o połowę, z Izolacja zanotowała stratę.

96. Zdzisław Zagniński

9,8 mln zł (10 mln zł) (90)

BUDOWNICTWO

Na naszej liście sąsiaduje ze swoim wspólnikiem Ryszardem Żelaznym. Jest jednym z dwóch udziałowców Przedsiębiorstwa Budowlano-Usługowo-Handlowego AGAT z Kielc, które powstało w 1990 roku. Ma połowę udziałów w spółce i stanowisko wiceprezesa zarządu. Jego firma zajmuje się wykonawstwem obiektów budowlanych, remontami, adaptacjami i modernizacjami budowli.

Zdzisław Zagniński skończył 60 lat. Żonaty, troje dzieci. Doczekał się już wnuków. W wolnych chwilach lubi wypoczywać, jeżdżąc na nartach i podróżując. Posiada udziały w spółce Wan Bud, gdzie też jest wiceprezesem.

97. Ryszard Żelazny

9,8 mln zł (10 mln zł) (91)

BUDOWNICTWO

Ryszard Żelazny to współwłaściciel Przedsiębiorstwa Budowlano-Usługowo-Handlowego AGAT w Kielcach. Posiada połowę udziałów w spółce i jest jej prezesem

Ryszard Żelazny ma 56 lat. Żonaty, dwoje dzieci. Doczekał się już wnuków. Jego hobby to historia. Najbardziej interesuje go historia naszego regionu. Sam siebie nazywa regionalistą.

Należy też do Świętokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego. Lubi sport. Mimo nawału obowiązków w firmie, znajduje czas na aktywne uprawianie sportu. Gra w tenisa stołowego i ziemnego. W 2008 roku jego firma minimalnie poprawiła zysk netto, podnosząc go o około 6 procent.

98. Sylwester Chrzanowski

8,9 mln zł (4,9 mln zł) (24 – poczekalnia)

BUDOWNICTWO

Kolejny przykład imponującego awansu na naszej liście 100 najbardziej zamożnych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Rok temu zadebiutował, ale tylko w poczekalni na 24 miejscu. W tegorocznym notowaniu przeskoczył do głównego rankingu z majątkiem dwa razy większym niż rok temu.

Sylwester Chrzanowski to prezes zarządu spółki Fabet Konstrukcje z Kielc, która zajmuje się usługami budowlanymi dla największych polskich inwestorów i jest co roku wysoko notowana na naszej liście 100 największych przedsiębiorstw. W spółce tej posiada także 10 procent udziałów. Rok 2008 była dla Konstrukcji wyjątkowo udany, stąd awans w naszym zestawieniu.

99. Maciej i Edyta Wolakowie

8,0 mln zł (10,3 mln zł) (89)

HANDEL MATERIAŁAMI BUDOWLANYMI

Małżeństwo. Działają w branży budowlanej. Kontrolują w 100 procentach firmę Wolbud z Kielc, która działa już od 1983 roku i zajmuje się dystrybucją różnego rodzaju materiałów potrzebnych do budowy domu. Znaleźli się po raz drugi w naszym zestawieniu 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Oceniliśmy ich jednak niżej niż w roku ubiegłym.

Rok 2008 nie był dla nich tak jak udany jak 2007. Mimo koniunktury w branży budowlanej, w której spółka ta działa, jej zysk netto spadł z prawie 700 tysięcy do niecałych 400 tysięcy złotych. Stąd niższe w porównaniu do ubiegłego roku miejsce w rankingu.

100. Jan Klimaszewski

7,6 mln zł (15,2 mln zł) (63)

MOTORYZACJA

Wyceniony w ubiegłorocznej edycji dwa razy wyżej, ale też firma miała wtedy dużo wyższe zyski. Ma 65 lata i jest drugim pod względem wartości udziałów wspólnikiem w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Usługowo-Handlowym POLMARK, prowadzącym kompleksowa obsługę kopalnianych wywrotek BIEŁAZ. Posiada 22,8 procent udziałów tej firmy. Ma córkę i wnuka, których zresztą z sukcesem zaraził swoją pasją, czyli… pływaniem na jachcie motorowodnym. Sam posiada patent starszego sternika. Najchętniej pływa po Bałtyku w rejonie Świnoujścia oraz Zatoki Szczecińskiej. Jego innym hobby jest numizmatyka. W ludziach ceni szczerość i punktualność.

 

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie