Nasza Loteria

100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Kto jest wśród nich?

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Michał Sołowow jest najbogatszym mieszkańcem województwa świętokrzyskiego i raczej nikt nie odbierze mu w najbliższym czasie pierwszego miejsca. Ale w naszym regionie jest wielu przedsiębiorców, którzy zgromadzili pokaźne majątki. Kto znalazł się w gronie najbogatszych?

Przedstawiamy drugą część zestawienia najzamożniejszych mieszkańców naszego województwa.

21. Teresa i Henryk Migaczowie
ENERGETYKA
86,4 miliona złotych (18)

Teresa i Henryk Migaczowie posiadają 60 procent udziałów w spółce Strunobet Migacz z siedzibą w Kuzkach koło Włoszczowy. Kolejnym znaczącym udziałowcem firmy jest ich córka Justyna Koza. Małżeństwo Migaczów dorobiło się majątku na współpracy z branżą energetyczną. Dziś Strunobet specjalizuje się w wytwarzaniu słupów i żerdzi dla energetyki. Firma zatrudnia ponad 120 osób, a w zeszłym roku zarobiła na czysto prawie 8 milionów złotych.
 

22. Grzegorz Głasek
BUDOWNICTWO
81,7 milionów złotych (19)

Postać doskonale znana w polskiej branży usług budowlanych. Kiedyś bliski współpracownik Michała Sołowowa. Zajmował wysokie kierownicze stanowiska w jego firmach, między innymi w Miteksie. Obecnie posiada 15 procent akcji firmy SPS Construction, która wprawdzie zarejestrowana jest w Kielcach, ale za główny rynek zbytu traktuje Warszawę. Posiada też 16 procent udziałów w spółce Fabet i 1 procent w firmie Samer.
 

23. Aleksander Sieradzan
BRANŻA SPOŻYWCZA
77 milionów złotych (21)

Król branży spożywczej, współwłaściciel w kilku firmach. Najwięcej udziałów ma w spółce Lewiatan Kielce, powstałej w 2004 roku, do której należy dynamicznie rozwijająca się sieć supermarketów spod szyldu Lewiatan. To właśnie na tej firmie dorobił się takiego dużego majątku. Kontroluje 96 procent jej udziałów. Jest też w niej prezesem zarządu. W 2010 roku spółka miala ponad 188 milionów złotych przychodu.
 

24. Adam Cyrański
EDUKACJA
66,9 milionów złotych (27)

Współzałożyciel Grupy Edukacyjnej, działającej od 1992 roku na rynku wydawniczym. Fortunę zarobił na edukacji dzieci i młodzieży. Adam Cyrański jest znanym wydawcą głównie publikacji przeznaczonych dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Miniony rok może zaliczyć do udanych. Przychody przedsiębiorstwa wyniosły w 2010 roku prawie 97 milionów złotych, a zysk netto ponad 4 miliony 600 tysięcy złotych.
 

25. Jan Pawlik
GÓRNICTWO
61,7 miliona złotych (26)

Jeden z największych importerów granitu w Polsce. Największy udziałowiec firmy – posiada 96 procent jej akcji. 2010 rok na pewno nie był dla przedsiębiorstwa udany, bo spadły jego przychody, a zysk netto nieznacznie przekroczył 300 tysięcy złotych. Jan Pawlik ma kilka nieruchomości na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Znany z zamiłowania do drogich terenowych samochodów i motocykli. Lata prywatnym samolotem.
 

26. Arkadiusz Tomala
HANDEL, RTV
59,3 miliony złotych (22)

Trzeci raz na naszej liście. W 2008 roku został właścicielem 25 procent udziałów w spółce Domex z Sandomierza, należącej wcześniej do jego rodziców oraz brata Sławomira. Pracuje w rodzinnej firmie, która posiada w Polsce kilkadziesiąt elektromarketów, ale także w kilku innych spółkach, w których pełni kierownicze stanowiska. W czasie wolnym lubi podróżować i odkrywać nieznane zakątki Polski. Jego pasją jest fotografia.

27. Sławomir Tomala
HANDEL, RTV
59,3 miliony złotych (23)

Jeden z najmłodszych milionerów na naszej liście. Wraz z rodzicami i bratem kontroluje sandomierską spółkę DOMEX, która prowadzi sieć sklepów RTV i AGD w południowo wschodniej Polsce i zatrudnia ponad 1100 osób. Firma słynie też z działalności charytatywnej, przekazując sprzęt RTV i AGD na różne aukcje. Sławomir Tomala rozpoczął pracę w rodzinnej firmie 13 lat temu. Sam ma 36 lat. Jego hobby to piłka nożna.
 

28. Justyna Koza
ENERGETYKA
57,5 miliona złotych (24)

Dysponuje niemal 40 procentami udziałów w spółce Strunobet Migacz spod Włoszczowy. Jest wspólnikiem Teresy i Henryka Migaczów, a prywatnie ich córką. W firmie pełni funk-cję członka zarządu. Jej spółka zajmuje się produkcją elementów betonowych, głównie żerdzi dla energetyki. 2010 rok był dla firmy bardzo udany. Przedsiębiorstwo zarobiło na czysto rekordową kwotę niemal 8 milionów złotych.
 

29. Andrzej Jezierski
PRODUKCJA BUDOWLANA
53,3 miliony złotych (25)

Jego nazwisko to dobra marka. Twórca firmy „Jezierski”. Król stolarki okiennej z PCV i aluminiowych fasad, które spotkamy na najładniejszych polskich budynkach. Prywatnie koneser sztuki oraz wielbiciel alpejskich kurortów narciarskich. Mimo finansowych problemów i plotek o rychłym upadku, firma trzyma się dobrze, a zgromadzony wcześniej majątek pozwolił andrzejowi jezierskiemu znaleźć się na naszej liście.
 

30. Marek Starzomski
PRODUKCJA
51,9 milionów złotych (30)

Współwłaściciel wraz z bratem Piotrem oraz matką Irmą firmy XL-TAPE-international, która jest spółką polsko-amerykańską i zajmuje się produkcją oraz dystrybucją taśm i folii samoprzylepnych. Firma jest nie tylko jednym z liderów na rynku polskim, ale z powodzeniem konkuruje na rynkach światowych, eksportując produkty do kilkudziesięciu krajów świata. W zeszłym roku zarobiła na czysto ponad 3,5 miliona złotych.
 

Czytaj także: 100 najbogatszych województwa świętokrzyskiego. Kto znalazł się w czołówce? 

31. Paweł Rafał Chochel
GÓRNICTWO, BUDOWNICTWO
48,1 milionów złotych (33)

Przedstawiciel młodego pokolenia biznesmenów. Ma 31 lat. Pochodzi ze znanej rodziny Hochlów, która karierę zrobiła w branży mięsnej. Posiada 85 procent akcji w Kopalniach Odkrywkowych Surowców Drogowych w Kielcach i pełni w przedsiębiorstwie funkcję prezesa. W zeszłym roku firma zarobiła na czysto pond 2,7 miliona złotych. Paweł Chochel jest też członkiem zarządu Kopalni Granitu Kamienna Góra w Micigozdzie.
 

32. Kazimierz Ciosk
HANDEL
47,2 miliony złotych (31)

Kazimierz Ciosk ma 57 lat. Jest żonaty i chwali się trzema synami. Członek zarządu kieleckiego Przedsiębiorstwa Handlowego Domgoss SA, handlującego sprzętem RTV i AGD. Firma jest zrzeszona w ogólnopolskiej sieci Mediaexpert RTV i AGD. Ryszard Ciosk wraz z żoną kontrolowali całą spółkę, ponieważ nabyli w połowie zeszłego roku udziały od swojego wspólnika Ryszarda Łakomca.
 

33. Anna Grzegorczyk
BUDOWNICTWO
46 milionów złotych (41)

Jest większościowym udziałowcem i prezesem zarządu kieleckiej firmy Holzexport. Posiada 80 procent jej udziałów. Spółka ta powstała w roku 1992 roku jako przedsiębiorstwo rodzinne, pośredniczące w eksporcie wyrobów podłogowych oraz półfabrykatów na rynki europejskie. W 1995 roku firma rozpoczęła produkcję parkietów klasycznych. W minionym roku zysk netto przedsiębiorstwa wyniósł niemal 3 miliony złotych.
 

34. Grzegorz Etryk
BUDOWNICTWO
45,4 miliona złotych (28)

Majątku dorobił się w branży budowlanej. Jego główne aktywa to 10 procent udziałów w spółce SPS Construction, która wprawdzie zarejestrowana jest w Kielcach, ale działa głównie w stolicy. Ta firma to jedna z największych spółek budowlanych w naszym regionie. Obecnie buduje Galerię Korona Kielce. Miniony rok był nieco gorszy niż dwa poprzednie lata, ale firma i tak zarobiła na czysto ponad 13 milionów 500 tysięcy złotych.
 

35. Stanisław Bystrzyński
POLIGRAFIA, BUDOWNICTWO
44,9 miliona złotych (74)

Dorobił się na drukowaniu książek, gazet, ale też na usługach budowlanych, sprzedawanych zagranicą. Stanisław Bystrzyński ma niemal 100 procent udziałów w spółce Drogowiec-PL, zajmującej się drukowaniem wysokonakładowych gazet i książek, ale też budownictwem. Zeszły rok był dla przedsiębiorstwa bardzo udany – zysk netto przekroczył 3 miliony 300 tysięcy złotych. Jego pasja jest latanie. Posiada własną awionetkę.

36. Henryk Abramowski
BUDOWNICTWO
38,3 miliony złotych (39)

Największy udziałowiec jędrzejowskiej firmy Kartel. Ma 55 procent udziałów tej spółki. Przeszedł wszystkie szczeble zawodowej kariery w branży budowanej. Stworzył nowocześnie zarządzaną firmę, która realizuje kontrakty w całej Polsce. Zasłynął realizacją obiektów unikalnych, jak centrum japońskich sportów i sztuk walki DOJO w Starej Wsi. W 2010 roku przedsiębiorstwo osiągnęło ponad 2,6 miliona złotych zysku netto.
 

37. Edward Magdziak
TRANSPORT
36,6 milionów złotych (53)

Jest jednym z liderów branży transportowej w naszym regionie. Firma z roku na rok zwiększa swoje przychody i zyski. W 2010 roku jej przychód wyniósł ponad 97 milionów 500 tysięcy złotych, a zysk netto ponad 2,5 miliona złotych. Edward Magdziak uważany za jednego z największych przewoźników w południowej Polsce, posiada też kilka stacji paliw, centrum obsługi samochodów oraz motel. Raczej unika mediów.
 

38. Barbara Walkiewicz-Cyrańska i Michał Cyrański
EDUKACJA
36,4 miliony złotych (40)

Oboje są spadkobiercami tragicznie zmarłego Mariusza Cyrańskiego, jednego z udziałowców Grupy Edukacyjnej. Barbara to żona, a Michał to syn. Spółka działa na rynku wydawniczym od 1992 roku i jest wiodącym polskim wydawnictwem, publikującym podręczniki inne książki edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W minionym roku przedsiębiorstwo osiągnęło zysk netto przekraczający 4 miliony 600 tysięcy złotych.
 

39. Stanisław Gomułka
BUDOWNICTWO
34,1 miliona złotych (73)

Największy udziałowiec firmy Alpol z Sitkówki koło Kielc, która z kolei jest jedynym udziałowcem Alpol Gips z Fidoru. Wybitny polski ekonomista, wykładowca London School of Economic w Londynie, doradca ekonomiczny Leszka Balcerowicza, gdy ten był wicepremierem. Wciąż związany emocjonalnie z Kielcami. Nawet, gdyby nie miał firmy i tak osiągnąłby wysoki status majątkowy pracy na eksponowanych stanowiskach.
 

40. Sławomir i Małgorzata Nogajowie
HANDEL HURTOWY
33,8 miliona złotych (43)

Są małżeństwem i prawdziwymi królami hurtowej sprzedaży materiałów budowlanych. Kontrolują jednego z największych dystrybutorów farb w województwie świętokrzyskim, hurtownię Promesa z Kielc. Ich firma posiada także sieć sklepów detalicznych. Posiadają również akcje kieleckiej hurtowni materiałów budowlanych TES SA oraz znaczący pakiet akcji giełdowego producenta farb, podkarpackiej Śnieżki z Lubziny.
 

41. Andrzej Adamczyk
BUDOWNICTWO
32,7 miliona złotych (42)

Właściciel niemal 38 procent przedsiębiorstwa. Jego firma specjalizuje się w remontach i usługach z nimi związanych. Wypłynął na fali boomu budowlanego sprzed trzech lat. Jest największym udziałowcem tego przedsiębiorstwa i jednocześnie jego prezesem. W ubiegłym roku firma zarobiła co prawda o około 1 milion złotych mniej niż w 2009 roku, ale i tak było to ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych na czysto.
 

42. Ryszard Lisik
EKOLOGIA, OCHRONA ŚRODOWISKA
32,2 miliony złotych (67)

Udowodnił, że na pasji można zarabiać. I na pomocy środowisku naturalnemu również. To typ biznesmena-naukowca. Właściciel i założyciel spółki Hydrogeotechnika z Kielc. Oprócz tego odkrył pod Buskiem - Zdrojem największe pokłady wód leczniczych, które wreszcie zaczął eksploatować i sprzedawać do buskiego uzdrowiska, które być może bez tej wody, straciłoby za kilka lat swój największy atut.
 

43. Janusz Baryła
BUDOWNICTWO
31,1 miliona złotych (48)

Kiedyś bliski współpracownik i przyjaciel Michała Sołowowa. Przez wiele lat kierował budowlaną firmą Mitex i doprowadził ją do największego rozkwitu w historii i rekordowych zysków. Obecnie posiada ponad 16, 5 procent udziałów w kieleckiej spółce Fabet, 14 procent w przedsiębiorstwie Fabet Konstrukcje. Ma także 25 procent udziałów w spółce Samer. Fabet i Samer wypracowały z zeszłym roku spore zyski.
 

44. Małgorzata Sajkiewicz–Kręt
ROLNICTWO, HANDEL, PRODUKCJA
31 milionów złotych (35)

Jest drugim, mniejszym akcjonariuszem firmy Ekoplon SA. Swoją karierę biznesową zaczęła w 1989 roku wraz z bratem Stefanem, który jest prezesem szydłowieckiej firmy i jednocześnie jej największym udziałowcem. Majątek zbiła na produkcji nawozów roślinnych oraz pasz zwierzęcych, w wytwarzaniu których specjalizuje się Ekoplon. Przedsiębiorstwo jest też prawdziwym polskim liderem w swojej branży.
 

45. Zenon Derewlanko
HANDEL, MEBLE
30,8 miliona złotych (nie notowany w zeszłym roku)

Wielki powrót na naszą listę 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego i to od razu na bardzo wysokie miejsce. Biznesmen – artysta, absolwent kieleckiego „plastyka”. Jedyny właściciel i twórca potęgi kieleckiego centrum meblowego i wyposażenia wnętrz DEK Meble. Posiada tez salon w Ostrowcu świętokrzyskim. Jego firma odnotowała w 2010 roku ponad 300 tysięcy złotych zysku netto. Unika rozgłosu.

46. Agnieszka Borek
EKOLOGIA
29,7 miliona złotych (71)

Córka Ryszarda Lisiaka, założyciela spółki. Posiada 48 procent udziałów w firmie Hydrogeotechnika z Kielc, w której zresztą pracuje na kierowniczym stanowisku. Rok 2010 był dla jej firmy udany. Spółka może się pochwalić zyskiem netto w wysokości ponad 2 milionów 100 tysięcy złotych. Agnieszka Borek zarabia na rekultywacji terenów i oczyszczaniu środowiska naturalnego. Jej spółka to prawdziwy lider w branży.
 

47. Jerzy Lipiec
HANDEL, ROLNICTWO
29,3 miliony złotych (37)

Jego najcenniejsze aktywa, to połowa udziałów w znanej spółce handlowej Agro-Handel, działającej w Sandomierzu, którą założył ze swoim młodszym bratem. Firma działa głównie w branży rolno-handlowej i transportowej. Do braci należy okręgowa stacja kontroli pojazdów, serwis ogumienia oraz stacja paliw. Obaj za unikają rozgłosu i raczej nie chcą być nigdzie widoczny, a zwłaszcza w mediach.
 

48. Marek Lipiec
HANDEL, ROLNICTWO
29,3 miliony złotych (38)

Jeden z nielicznych Sandomierzan na naszej liście. Marek Lipiec posiada połowę udziałów w spółce Agro-Handel, działającej w Sandomierzu. Jego kariera biznesowa rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to wraz ze starszym bratem Jerzym postanowił założyć firmę Agro-Handel. Spółka działa głównie w branży rolno-handlowej, jest dystrybutorem środków ochrony roślin, nawozów, narzędzi i akcesoriów ogrodniczych. Świadczy też usługi w transporcie krajowym i międzynarodowym.
 

49. Artur Janik
BUDOWNICTWO
28,5 miliona złotych (49)

Brat Ireneusza, prezesa spółki Fabet, w której sam posiada niemal 16,7 procent udziałów. Ma również 14 procent udziałów w spółce Fabet Konstrukcje i 25 procent udziałów w przedsiębiorstwie Samer. Fabet i Samer bardzo dobrze poradziły sobie w ubiegłym roku. Pierwsza z firm osiągnęła niemal 3 miliony 500 tysięcy złotych zysku netto, a druga zrobiła – ponad 2 miliony 500 tysięcy złotych.
 

50. Władysław Śliwiński
BUDOWNICTWO
28,5 miliona złotych (51)

Trzeci rok na naszej liście. Zarabia pieniądze dzięki branży budowlanej. Posiada 14 procent udziałów w kieleckiej spółce Fabet Konstrukcje, która zajmuje się wykonawstwem usług dla takich firm, jak SPS Construction, Pol-Aqua czy J.W. Constructions. Władysław Śliwiński jest także współwłaścicielem firmy Samer, w której ma 25 procent udziałów oraz nieco ponad 16,5 procent udziałów w spółce Fabet.
 

51. Zbigniew Frączek
PALIWA, HANDEL, ROLNICTWO
28,3 miliona złotych (96)

Współtwórca firmy Rolmet z Kazimierzy Wielkiej, w której posiada połowę udziałów. Do wszystkiego doszedł ciężką pracą, prawie bez kapitału. Jego firma zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych, maszyn rolniczych, produktów hutniczych, handlem opałem. Zbigniew Frączka pasjonuje sport. Kiedyś sam uprawiał kolarstwo, dziś głównie sponsoruje innych kolarzy, ale też piłkarzy i pingpongistów.
 

52. Sławomir Głasek
BUDOWNICTWO
28,3 miliony złotych (52)

Przez wiele lat był bliskim współpracownikiem Michała Sołowowa i u niego zrobił największą karierę w biznesie, zajmując w spółkach najbogatszego mieszkańca ziemi świętokrzyskiej wysokie stanowiska kierownicze. Pracował między innymi w Miteksie. Obecnie posiada 14 procent udziałów spółce Fabet Konstrukcje z Kielc oraz 24 procent udziałów w firmie Samer. Jest także współwłaścicielem spółki Fabet.
 

53. Marek Kowalski
PALIWA, HANDEL, ROLNICTWO
28,3 miliona złotych (53)

Debiutuje na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa święto krzyskiego. Jego najcenniejsze aktywa to 50 procent udziałów w działającym od 1990 roku przedsiębiorstwie Rolmet, które funkcjonuje na rynku stali i materiałów budowlanych. Od początku swojego istnienia firma zajmuje się głównie handlem hurtowym wyrobów hutniczych, posiada także sieć stacji benzynowych.
 

54. Krystyna Marszycka
HANDEL HURTOWY, DETALICZNY
27,8 milionów złotych (36)

Jej branża, czyli spożywcza, raczej kryzysu nie czuje, a firmy, których Krystyna Marszycka jest współwłaścicielem, ra-dzą sobie doskonale. Podstawowe aktywa Krystyny Marszyckiej to udziały w dwóch firmach, które mniej więcej po równo składają się na jej majątek. Tymi aktywami jest jedna czwarta udziałów w spółce handlowej Hanpik oraz jedna czwarta udziałów w znanej kieleckiej firmie Alma Apinex.
 

55. Zdzisław Wiatkowski z rodziną
USŁUGI DEWELOPERSKIE, HANDEL
26,8 milionów złotych (47)

Rodzina Wiatkowskich ma udziały w kilku kieleckich przedsiębiorstwach. Najprężniej działającym jest dobrze znana w regionie hurtownia Alma Alpinex. Ostatnie trzy lata były bardzo dobre dla spółki. Przychody firmy systematycznie rosły osiągając w 2010 roku rekordowy poziom ponad 122 milionów złotych. Zdzisław Wiatkowski jest też prezesem Deweloperskiego Biura Nieruchomości Anibax.
 

56. Konstanty Kamionka
MOTORYZACJA
24 miliony złotych (97)

Założyciel, prezes i dyrektor mającej siedzibę w podkieleckim Kajetanowie firmy KH-KIPPER. Ma w niej jedną trzecią udziałów. Pozostałe kontroluje holenderska grupa KH Holding Ma 59 lat. Jako szef produkcji pracował w firmie Schmidt Polska i to właśnie z dyrektorem techniczno-produkcyjnym tej firmy założył spółkę KH-KIPPER. W wolnych chwilach Konstanty Kamionka lubi jeździć na rowerze.
 

57. Krzysztof Frejowski
HANDEL HURTOWY
23,9 miliona złotych (68)

Właściciel jednej trzeciej udziałów spółki. Podobnie, jak reszta wspólników, unika rozgłosu. Frega co roku notuje gigantyczne obroty i z tego powodu prawie we wszystkich rankingach największych firm województw świętokrzyskiego zajmuje wysokie miejsce. W tym roku przychody firmy wyniosły niemal 710 milionów złotych, a zysk netto był o prawie 2 miliony wyższy niż w 2009 roku i sięgnął ponad 4 miliony 200 tysięcy złotych netto.
 

58. Adam Garbol
HANDEL HURTOWY
23,9 miliona złotych (69)

Posiada jedną trzecią działów spółki Frega, która obsługuje ponad dziesięć tysięcy klientów detalicznych i hurtowych. Centrala i magazyn główny spółki znajdują się w Kielcach, oprócz tego firma ma swoje oddziały w kilku miastach południowej i wschodniej Polski. Działa na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i śląskiego.
 

59. Sławomir Garbol
HANDEL HURTOWY
23,9 miliona złotych (70)

Równie tajemniczy, co jego wspólnicy i w równym stopniu unikający rozgłosu. Współwłaściciel w jednej trzeciej założonej w 1991 roku spółki Frega z Kielc. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski. W tym roku jego firma znalazła się na 7 miejscu w rankingu 100 największych świętokrzyskich firm.
 

60. Artur Mączyński
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
23,1 miliona złotych (84)

Jeden z czterech wspólników koneckiej grupy Stalmax. Prywatnie szwagier Stanisława Pargieły. Posiada jedną czwartą udziałów w koneckim Stalmaksie, który kontroluje notowane na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK ze Stąporkowa. W 2010 roku konecka spółka zanotowała ponad 2 miliony 750 tysięcy złotych zysku netto.
 

61. Andrzej Pargieła
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
23,1 miliona złotych (85)

Jest jednym z czterech wspólników, którzy z powodzeniem wprowadzili kilka lat temu na parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych swoją firmę - Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK oraz właścicielem 25 procent udziałów przedsiębiorstwa Stalmax. Andrzej Pargieła jest synem znanego koneckiego działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego, wieloletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz Henryka Pargieły.
 

62. Stanisław Pargieła
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
23,1 miliona złotych (86)

Biznesmen i pilot. Jest bratem Andrzeja Pargieły i kolejnym ze wspólników Stalmaksu, którzy na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych poprzez Stalmax kontrolują w 80. procentach swoją firmę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Jego największe hobby to latanie. Najpierw zajmował się modelarstwem, potem latał na lotni, aż w końcu zdobył licencję pilota, wykonuje także ciekawe zdjęcia z lotu ptaka.
 

63. Lech Pasturczak
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
23,1 miliona złotych (87)

Kolejny z czwórki koneckich biznesmenów, który kontrolują giełdową spółkę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK, jaką wprowadzili na parkiet GPW i właściciel 25 procent udziałów w koneckim Stalmaksie. Największym hobby Lecha Pasturczaka są podróże. Od wielu lat zwiedza świat, najchętniej podczas wypraw organizowanych wspólnie z przyjaciółmi. Jego ulubionym kontynentem jest Ameryka Południowa.
 

64. Mirosław Dąbrowski
HANDEL HURTOWY,
23 miliony złotych (52)

Drugi raz z rzędu w naszym zestawieniu 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Jego najcenniejsze aktywa to udziały w dwóch spółkach handlowych: DELKO i DELKO OTTO. W tej pierwszej, notowanej na giełdzie, ma niemal 14 procent udziałów, w drugiej - 27,5 procent. Spółka DELKO OTTO w 2010 roku miała ponad 116 milionów złotych przychodu i ponad 1 milion 950 tysięcy złotych zysku netto.
 

65. Krzysztof Smolarczyk
MOTORYZACJA
22,8 milionów złotych (56)

Współwłaściciel istniejącej od 1991 roku firmy Autocentrum, która jest kieleckim dealerem zarówno osobowych jak i dostawczych aut marki Volkswagen oraz Audi. Rok 2010 był dla spółki wyjątkowo dobry. Firma miała ponad 48 milionów złotych przychodu i ponad 1 milion 450 tysięcy złotych netto zysku. Autocentrum było pierwszą firmą w regionie świętokrzyskim, jaka uzyskała autoryzację zachodniego producenta samochodów.
 

66. Krzysztof Pawlik
BUDOWNICTWO
22,3 miliony złotych (34)

Drugi największy udziałowiec znanej ostrowieckiej firmy JP Granit. Wiceprezes przedsiębiorstwa, które jest jednym z największych importerów granitu w Polsce. Firma, która powstała w 1988 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, miała w minionym roku niemal 42 miliony złotych zysku, ale jej przychody znacząco się zmniejszyły w porównaniu z rokiem 2009 i wyniosły tylko niewiele ponad 300 tysięcy złotych.
 

67. Janusz Fałdziński
BUDOWNICTWO
21,5 miliona złotych (44)

Współwłaściciel kieleckiego przedsiębiorstwa DUBR, zajmującego się znakowaniem dróg. Posiada w nim połowę udziałów i zajmuje obecnie fotel wiceprezesa. Zeszłoroczne zyski firmy były jednak zdecydowanie niższe niż w latach poprzednich, stad spadek na liście. Janusz Fałdziński to zapalony kibic piłki nożnej. Nic dziwnego, wszak sam był kiedyś piłkarzem Błękitnych Kielce.
 

68. Wojciech Wieczorek
BUDOWNICTWO
21,5 miliona złotych (45)

Współzałożyciel i prezes zarządu spółki DUBR, specjalizującej się w inżynierii ruchu drogowego i zajmująca się znakowaniem poziomym i pionowym dróg. Ma połowę udziałów w firmie. Jego pasją jest turystyka, w szczególności podróżowanie po Europie, oraz regularne, kilkukilometrowe… marsze po lesie. Jest również zagorzałym fanem siatkówki, ma nawet uprawnienia trenerskie w tej dyscyplinie sportu.
 

69. Wiesław Barcicki
HANDEL
20,8 milionów złotych (61)

Drugi rok z rzędu wraz ze swoim wspólnikiem znalazł się na naszej liście 100 najbardziej zamożnych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wiesław Barcicki, podobnie jak jego wspólnik, pomnożył swój majątek, dzięki dystrybucji lekarstw. Ma połowę udziałów w spółce Amber–Med z Kielc. W udanym minionym roku przychody przedsiębiorstwa wyniosły ponad 37 milionów złotych.
 

70. Grzegorz Słowiński
HANDEL
20,8 miliona złotych (62)

Grzegorz Słowiński posiada połowę udziałów w kieleckiej firmie Amber Med, której własnością są trzy kieleckie apteki. Ostatnie lata dla Amber Medu to pasmo sukcesów. Firma ciągle mnoży przychody i zyski. Jeszcze w 2006 roku zanotowała zysk w wysokości 259 tysięcy, a w roku 2008 było to już ponad 2 miliny złotych. W ostatnich dwóch latach firma zanotowała zyski netto powyżej 1 miliona 700 tysięcy złotych.
 

71. Danuta Jach
PRZEMYSŁ METALOWY
20,3 miliona złotych (66)

Po raz trzeci na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców regionu. Danuta Jach jest największym udziałowcem spółki Megaterm Plus. Firma kiedyś zajmowała się produkcją styropianu, ale po pożarze w 2006 roku całkowicie zmieniła profil produkcji i dziś zajmuje się obróbką odlewów metalowych, które w większości sprzedaje na eksport. W 2010 roku przedsiębiorstwo zanotowało prawie 600 tysięcy złotych zysku netto.
 

72. Lech i Zdzisława Kocjanowie
HANDEL HURTOWY, BUDOWNICTWO
19,7 miliona złotych (63)

Małżeństwo. Założyciele i udziałowcy ostrowieckiej firmy Mag-Kas, która powstała w czerwcu 1990 roku. Ich kariera w biznesie rozpoczęła się od prowadzenia usług transportowych i gastronomicznych. Dziś są lokalnymi liderami w handlu hurtowym oraz detalicznym wyrobami stalowymi. Rok 2010 przedsiębiorstwo może uznać za udany. Zysk netto firmy wzrosły do prawie 1 miliona 200 tysięcy złotych.
 

73. Dariusz Kupis
BUDOWNICTWO
19,5 miliona złotych (58)

Trzeci rok z rzędu na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Dariusz Kupis założył firmę w 1993 roku. Obecnie pełni w przedsiębiorstwie funkcję prezesa zarządu. Polonica należy do największych w kraju producentów pokryć dachowych. Wyroby firmy stosowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przedsiębiorstwo zarobiło w zeszłym roku niemal 1 milion 500 tysięcy złotych.
 

74. Adam Kluźniak
PRODUKCJA, WYPOSAŻENIE WNĘTRZ
19,4 miliony złotych (55)

Większościowy udziałowiec spółki Poldaun drugi rok z rzędu notowany jest na naszej liście. Firma istnieje od 1989 roku i od wielu lat specjalizuje się w produkcji kołder i poduszek. Obecnie jest czołowym producentem wyrobów pościelowych w Polsce i swoje produkty dostarcza do większości hipermarketów w Polsce oraz hurtowych odbiorców w kraju i za granicą. W 2010 roku firma osiągnęła niemal 1 milion złotych zysku netto.
 

75. Stanisław Bobkiewicz
HUTNICTWO
17,6 miliona złotych (80)

Dorobił się majątku na współpracy z branżą hutniczą i Celsą Huta Ostrowiec. Jest właścicielem połowy udziałów Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hutnik z Ostrowca Świętokrzyskiego. W firmie sprawuje też funkcję prezesa zarządu. Jest również współwłaścicielem Ostrowieckiej Szkoły Biznesu. Stanisław Bobkiewicz jest także honorowym prezesem KSZO Ostrowiec i należy do grona Przyjaciół UEFA Euro 2012.
 

76. Ireneusz Janik
BUDOWNICTWO
17,6 miliona złotych (77)

Trzeci raz na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Ireneusz Janik posiada 16,7 procent udziałów w spółce Fabet. Pełni w niej funkcję prezesa zarządu. Jest także współudziałowcem w spółce Fabet Konstrukcje. Fabet miał w ubiegłym roku niemal 3,5 miliona złotych zysku. Firma dostarczyła prefabrykaty betonowe między innymi na budowę Galerii Echo oraz na Stadion Narodowy w Warszawie.
 

77. Sławomir Bursztein
HANDEL, PRODUKCJA
17,5 miliona złotych (54)

Jedyny udziałowiec kieleckiej firmy Formaster. Jego passa nie była w roku ubiegłym tak dobra, jak w latach wcześniejszych. Mimo sporych przychodów zysk był o połowę mniejszy niż w 2009 roku. Sukces finansowy osiągnął dzięki produkcji i sprzedaży filtrów do wody oraz elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody. Jest konstruktorem, autorem wielu patentów i rozwiązań technologicznych. Ma ukraińskie korzenie.
 

78. Irena Borowska
BUDOWNICTWO
15,9 miliona złotych (debiut)

Debiut na naszej liście stu najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Najcenniejszymi aktywami Ireny Borowskiej są udziały w przedsiębiorstwie z Małogoszczy, których posiada 30 procent. Przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w usługach budowlano-montażowych, instalacyjnych i remontowych zanotowało w 2010 roku ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych zysku netto.
 

79. Zbigniew Kała
TELEKOMUNIKACJA
15 milionów złotych (46)

Fortunę zbił na telekomunikacji i dostarczaniu usług mobilnej komunikacji. Stworzył firmę Solex i cały czas pełni w niej funkcję prezesa. Kierownicze stanowisko pełni także w spółce Solex.com. Ma również niemal połowę udziałów w spółce GEOMAP z Kielc. W dobrym monecie sprzedał kilka lat temu stworzoną przez siebie firmę Solex giełdowej spółce Tell za 10,7 miliona złotych.
 

80. Wojciech Cholewiński
HUTNICTWO
14 milionów złotych (95)

Dorobił się majątku na współpracy z branżą hutniczą i Celsą Huta Ostrowiec. Jest właścicielem czterdziestu procent udziałów Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hutnik z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wojciech Cholewiński zajmuje tu również stanowisko wiceprezesa zarządu. Jego firma jest też współwłaścicielem Ostrowieckiej Szkoły Biznesu. Sam zasiada w zarządach kilku ostrowieckich przedsiębiorstw.
 

81. Tomasz Ignatowicz
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
14 milionów złotych (57)

Potentat w produkcji pap i produktów przeznaczonych do wykonywania zabezpieczeń przeciwwodnych w budownictwie. Twórca sukcesu działającej do 1991 roku spółki TES z Niwek Daleszyckich, w której posiada 65 procent udziałów. Jest też największym akcjonariuszem giełdowej spółki Izolacja Jarocin, której posiada 30 procent udziałów i jest w niej prezesem rady nadzorczej.
 

82. Czesław Bujnowski
HANDEL, PALIWA
13,9 miliona złotych (64)

Pochodzi z Suchedniowa, a majątku dorobił się na handlu olejami. Razem z Ryszardem Świtkiem prowadzi firmę Maxol, handlującą paliwami oraz olejami. W 2010 roku przychody fimry wyniosły ponad 31 milionów złotych a zysk – ponad 850 tysięcy złotych. Ze wspólnikiem łączą go nie tylko interesy, ale także hobby. Obaj panowie mają sześcioosobowy jacht na Mazurach, którym kiedyś pożeglowali aż do Bałtyku.
 

83. Tomasz Sękiewicz
BUDOWNICTWO
13,9 miliona złotych (82)

Drugi raz w gronie najzamożniejszych mieszkańców naszego regionu. Tomasz Sękiewicz jest drugim, mniejszym pod względem wielkości akcjonariuszem Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego Kartel z Jędrzejowa. W firmie pełni funkcję członka zarządu. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Świętokrzyskiej. Słynie ze skromności i eleganckiego sposobu bycia.
 

84. Ryszard Świtek
HANDEL, PALIWA
13,9 miliona złotych (65)

Ma połowę udziałów w suchedniowskiej firmie Maxol, którą prowadzi wraz ze wspólnikiem Czesławem Bujnowskim. Zaczynał bardzo skromnie, od prowadzenia stacji benzynowej w Suchedniowie. Potem z sukcesem rozwinął działalność spółki Maxol. Jego pasją jest żeglarstwo. Pływa również na wodnym skuterze. Jak wielu świętokrzyskich przedsiębiorców, uwielbia również motocykle.
 

85. Remigiusz Wojniak
BUDOWNICTWO
12,9 miliona złotych (83)

Drugi raz w gronie najzamożniejszych mieszkańców Regionu świętokrzyskiego. Posiada niewiele ponad 14 procent akcji w spółce Zakład Usług Remontowych i Produkcyjnych w Małogoszczu. Remigiusz Wojniak jest trzecim największym właścicielem tej spółki po Andrzeju Adamczyku i Irenie Borowskiej. Firma osiągnęła w 2010 roku zysk netto w wysokości ponad 2 milionów 800 tysięcy złotych.
 

86. Katarzyna Sieradzan
HANDEL DETALICZNY
12,5 miliona złotych (79)

Posiadaczka 12,5 procent udziałów w znanej kieleckiej spółce Alma Alpinex pojawia się na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego po raz drugi. Pochodzi z „handlowej” rodziny, a swój majątek mnoży dzięki branży spożywczej, w której działa. Firma, w której ma udziały systematycznie zwiększa swoje przychody. W minionym roku było to ponad 122 miliony złotych.
 

87. Irma Starzomska
PRODUKCJA
12,2 miliona złotych (94)

Jedna z niewielu kobiet na naszej liście. Posiada udziały w spółce XL-TAPE International, zajmującej się produkcją oraz dystrybucją różnorodnych taśm samoprzylepnych oraz folii samoprzylepnych. Jest obok synów Marka i Piotra trzecim, najmniejszym udziałowcem firmy. Największy udziałowiec przedsiębiorstwa, czyli Piotr na stałe przebywa w Stanach Zjednoczonych. Stąd nie jest notowany na naszej liście.
 

88. Jacek i Edyta Brzozowscy
BUDOWNICTWO
12 milionów złotych (81)

Małżeństwo przedsiębiorców znalazło się w naszym zestawieniu najzamożniejszych mieszkańców regionu drugi rok z rzędu. Kontrolują w całości kielecką firmę Apolloplast, Firma jest największym kieleckim producentem stolarki. Posiada salon wystawowy na powierzchni 300 metrów kwadratowych w centrum Kielc, w biurowcu będącym własnością firmy. W 2010 roku zysk netto wyniósł ponad pół miliona złotych.
 

89. Zbigniew Kwiecień
TRANSPORT
11,5 miliona złotych (59)

Po raz drugi w naszym zestawieniu najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Właściciel pięćdziesięciu procent akcji firmy Regesta z Buska Zdroju, która jest jednym z liderów branży transportowo–spedycyjnej w regionie i w swojej flocie posiada ponad 150 ciągników siodłowych. Oprócz tego spółka prowadzi trzy stacje paliw w Pińczowie. W zeszłym roku Regesta, przekształciła się w spółkę akcyjną.
 

90. Rafał Kwiecień
TRANSPORT
11,5 miliona złotych (60)

Drugi raz w naszym zestawieniu. Jego głównymi aktywami są akcje buskiej firmy Regesta. Kontroluje 50 procent tej firmy. Zasiada także na fotelu prezesa. Jego spółka to potentat w branży transportu oraz spedycji międzynarodowej. Ciężarówki Regesty zobaczymy między innymi w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji czy Serbii. W 2010 roku firma zanotowała wyższe przychody niż rok wcześniej, ale zakończyła rok stratą.
 

91. Jan Piotr Borowiecki
PRODUKCJA
11,3 miliony złotych (debiut)

Pierwszy raz wśród najbogatszych mieszkańców naszego regionu. W minionym roku właściciel przedsiębiorstwa Emizet z Szydłowa znalazł się w naszej poczekalni. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji lekkich konstrukcji stalowych i wyrobów z blach węglowych, stopowych, ocynkowanych i aluminiowych. W 2010 roku firma zanotowała prawie 830 tysięcy złotych zysku netto.
 

92. Agata Majecka
HANDEL, TELEKOMUNIKACJA
11,2 miliona złotych (76)

Kielecka spółka Playada jest jednym z największych i najlepszych dystrybutorów prężnie rozwijającej się sieci telefonii komórkowej Play. Ta młoda firma szybko zawojowała rynek. Po trzech latach funkcjonowania ma w Polsce kilkadziesiąt salonów sprzedaży. Agata Majecka, współwłaścicielka Playady jest córką Andrzeja Kały, twórcy sieci salonów pod szyldem Solex, które dystrybuowały usługi Polskiej Telefonii Cyfrowej.
 

93. Tomasz Smolarczyk
MOTORYZACJA
10,8 milionów złotych (92)

Kolejny rok pojawia się w naszym rankingu. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, gdzie ukończył licencjat i Politechniki Rzeszowskiej, gdzie zdobył tytuł magistra. Ma niewiele ponad jedną trzecią akcji w kieleckiej spółce Autocentrum SA, która jest autoryzowanym dealerem koncernów motoryzacyjnych volkswagen i audi. Przedsiębiorstwo wypracowało w zeszłym roku prawie 1,5 miliona złotych zysku netto.
 

94. Zdzisław Ciecierski
HANDEL
9,7 miliona złotych (78)

Drugi rok na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Zdzisław Ciecierski to przede wszystkim współwłaściciel jednej piątej udziałów i prezes spółki Hanpik, która zajmuje się prowadzeniem sklepów spożywczych między innymi na terenie województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, gdzie tych placówek ma najwięcej. Pełni też funkcję wiceprezesa w spółce Lewiatan.
 

95. Ryszard Dioniziak
HANDEL, BUDOWNICTWO
9,5 miliona złotych (89)

Większościowy udziałowiec w spółce prowadzącej hurtownię hydrauliczną Gross w Kielcach. Jego firma zarabia na kompleksowym wyposażeniu łazienek, czyli armaturze, ceramice sanitarnej i asortymencie z zakresu techniki grzewczej i sanitarnej, zajmuje się także doradztwem, montażem i transportem. Jego firma wypracowała w zeszłym roku niemal 300 tysięcy złotych zysku netto.
 

96. Robert Pietrusiewicz
PRODUKCJA
9,1 miliona złotych (debiut)

Pierwszy raz w naszym zestawieniu najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Robert Pietrusiewicz jest współwłaścicielem prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa z Łopuszna. W poprzedniej edycji listy znalazł się w poczekalni głównego rankingu. W 2010 roku firma, w której posiada połowę udziałów, odnotowała ponad 117 milionów złotych przychodu i ponad 1 milion złotych zysku netto.
 

97. Witold Szproch
PRODUKCJA
9,1 miliona złotych (debiut)

Współtwórca sukcesu łopuszańskiej marki wędliniarskiej, rozpoznawalnej nie tylko w regionie świętokrzyskim po raz pierwszy znalazł się w głównym zestawieniu naszej listy. Z poczekalni awansował do głównego zestawienia dlatego, że przedsiębiorstwo WiR, którego posiada połowę udziałów w zeszłym roku wypracowało ponad 1 milion złotych zysku – to niemal dwukrotnie więcej niż w roku 2009.
 

98. Alicja Kościelna
BUDOWNICTWO
8,9 miliona złotych (98)

Drugi raz z rzędu znalazła się w naszym rankingu. Najcenniejszymi aktywami Alicji Kościelnej jest połowa udziałów w kieleckiej firmie REM WOD, która realizuje wodociągi, kanalizacje sanitarne, deszczowe, w dziedzinie ochrony środowiska buduje oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci i odpadów, oraz rekultywuje tereny. Rok temu firma zanotowała ponad 23 miliony złotych przychodu i prawie 750 tysięcy złotych zysku netto.
 

99. Mieczysław Stawecki
BUDOWNICTWO
8,9 miliona złotych (99)

Prezes firmy REM WOD. Najcenniejszymi aktywami Mieczysława Staweckiego jest połowa udziałów w kieleckiej firmie REM WOD, która realizuje wodociągi, kanalizacje sanitarne, deszczowe, w dziedzinie ochrony środowiska buduje oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci i odpadów, oraz rekultywuje tereny. Rok temu firma zanotowała ponad 23 miliony złotych przychodu i prawie 750 tysięcy złotych zysku netto.
 

100. Aleksandra Chłopek
HANDEL
8,8 miliona złotych (100)

Drugi raz z rzędu na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Najcenniejszymi aktywami Aleksandry Chłopek były udziały w znanej kieleckiej spółce handlowej Alma Alpinex. Posiadała ich 12,25 procent. Od kilku miesięcy nie należy już do grona akcjonariuszy spółki. Rok ubiegły był dla jej przedsiębiorstwa wyjątkowo udany. O kilka milionów wzrosły przychody firmy i przekroczyły kwotę 122 milionów złotych.
 

101. Agata Sieradzan
HANDEL
8,8 miliona złotych (101)

Po raz drugi znalazła się na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Najcenniejszymi aktywami Agaty Sieradzan były udziały w znanej kieleckiej spółce handlowej Alma Alpinex. Posiadała ich w sumie 12,25 procent. Od kilku miesięcy nie należy już do grona akcjonariuszy spółki. W 2010 roku przedsiębiorstwo zwiększyło przychody o ponad 8 milionów złotych i przekroczyło kwotę 122 milionów złotych.
 

Czytaj także: 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Kto znalazł się w czołówce?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
typ
0.5 gr za kilometr ale można zobaczyć Mazury raz na dwa miesiące z daleka i przelotem bo 7 punktów do zrobienia
S
StevenVowl
Siema... Zastanawiam sie nad otworzeniem wlasnej firmy. Chcialbym prowadzic dzialalnosc z zakresu hostowania serwerow gier. Potrzebne mi jednak wsparcie z zakresu ksiegowosci..
W necie Znalazlem cos akiego biuro rachunkowe w krakowie

Co myslicie o tej firmie ? Warto skorzystac z jej uslug ? Mozecie jakies inne dobre firmy polecic ?
Z gory dzieki Pozdrawiam

PS. Jak nie ten dzial prosze o przeniesienie do odpowiedniego
e
eth
a co z wodzem włodarczykiem z opatowa
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia