100 największych firm województwa świętokrzyskiego! Film i zdjęcia!

Jarosław PANEK, [email protected]
Laureaci z pierwszej "dziesiątki" na pamiątkowej fotografii. fot. Łukasz Zarzycki
Laureaci z pierwszej "dziesiątki" na pamiątkowej fotografii. fot. Łukasz Zarzycki
- Nie wiem, czy zdajecie sobie Państwo sprawę, że firmy z tegorocznej Złotej Setki Echa Dnia odpowiadają za jeden procent całego polskiego Produktu Krajowego Brutto. Jestem pod wrażeniem tych danych - mówił w sobotę podczas ogłaszania wyników teogorcznej listy 100 największych przedsiębiorstw województwa świętokrzyskiego wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz.

Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, posłowe, senatorowie oraz gość specjalny, wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz gratulowali w sobotę wieczorem uczestnikom „Złotej Setki 2010” obecności w naszym zestawieniu największych firm. Kto zajął które miejsce w tym roku ogłosiliśmy na wielkim bankiecie w kieleckim hotelu Łysogóry.

Pierwsza tegoroczna „dziesiątka” laureatów, czyli firm o największych przychodach otrzymała od nas specjalne statuetki. Pozostałe dziewięćdziesiąt firm odebrało okolicznościowe dyplomy, poświadczające ich obecność w naszym rankingu.

Zobacz zdjęcia z części oficjalnej

Zobacz zdjęcia z bankietu

Dodatkowo cztery firmy otrzymały nagrody. A są to: Dorbud z Kielc, któremu euro poseł Czesław Siekierski wręczył dyplom w podzięce za sfinansowanie i zorganizowanie w Kielc dwóch świetnych wystaw sztuki, czyli „Żelaznych” oraz „Balansujących”. Nagroda marszałka województwa przypadła kieleckie grupie UNIMAX w podzięce za realizację kluczowych obiektów dla województwa. Wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka – Koruba oraz poseł ziemi świętokrzyskiej Marzena Okła – Drewnowicz przyznały swoje wspólne wyróżnienie firmie Fart za realizację kluczowych da regionu inwestycji drogowych, zaś nagroda prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego przypadła firma SPS Construction za wspieranie sportu i realizację największych kontraktów w mieście. Przypomnijmy, że spółka SPS buduje obecnie Galerię Korona w Kielcach. Wszystkim nagrodzonym gratulował wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz.

- Trzecia edycja naszej listy, to dobra wiadomość dla całej świętokrzyskie gospodarki. Wyniki pokazane w zestawieniu pokazują, że nasze firmy się mocne i skutecznie oparły się spowolnieniu gospodarczemu w tamtym roku – mówił podczas imprezy redaktor naczelny Echa Dnia, Stanisław Wróbel.

Podstawowe kryteria

Trzecie wydanie naszej listy 100 największych świętokrzyskich przedsiębiorstw zawiera więcej danych i niż ubiegłoroczne, ale zasady sporządzania rankingu, praktycznie się nie zmieniły.

Wzorem podobnych rankingów ogólnopolskich przyjęliśmy jako najważniejsze kryterium przychody ze sprzedaży netto za rok ubiegły.

Owe przychody ze sprzedaży towarów i usług netto zdecydowały nie tylko o miejscu w setce największych firm, ale często, choć nie zawsze o miejscu w poszczególnych podrankingach. W przypadku niektórych firm w tabelach pojawia się oznaczenie „b.d.”, czyli brak danych. W naszym zestawieniu znalazły się nie tylko spółki prawa handlowego, ale także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Nie zawsze chciały one udostępnić dane dotyczące poziomów zysków. Podobnie zresztą jak spółki zarejestrowane w KRS, które na przykład do tej pory nie złożyły bilansów za rok 2009.

W przypadku niektórych firm dane pochodzą dopiero z roku 2008, a czasem pochodzą z tak zwanych okresów nierównych, kiedy rok obliczeniowy nie kończył się w grudniu 2008, albo trwał dłużej niż 12 miesięcy. Takie przypadki się zdarzają i oznaczaliśmy je gwiazdkami z wyjaśnieniem.

Skąd pochodzą dane?

Dane finansowe do naszego zestawienia pochodzą z dwóch źródeł. Pierwszym są bilanse firm dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym, a drugim ankiety, które wysyłaliśmy do firm. Ankieta ta była również dostępna na stronie naszego portalu ekonomicznego: www.strefabiznesu.echodnia.eu, skąd można ją było pobrać i do nas przysłać.

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby w pierwszej setce znalazły się wszystkie największe firmy województwa świętokrzyskiego i jak najwięcej osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Nie wszyscy jednak odesłali nam ankiety, nie wszyscy złożyli także bilanse do Krajowego Rejestru Sądowego. Część firm odmówiła przekazania jakichkolwiek danych i jeśli nie były one dostępne w jakimkolwiek innych źródle, odstąpiliśmy od ich publikowania i umieszczania danego podmiotu na naszej liście. Stąd nie znajdziemy w tym zestawieniu wielu dużych i znanych przedsiębiorstw.

Jak liczyliśmy?

W przypadku dużych spółek, często tworzących grupy kapitałowe, przychody za rok ubiegły podajemy jako przychody skonsolidowane, bez rozbijania ich na poszczególne spółki w ramach grupy. To oznacza, że poszczególne firmy danej grupy, jak na przykład spółki Kolportera, Echa Investment, Cersanitu czy grupy NSG w skład której wchodzą trzy firmy pod marką Pilkington, mogłyby mieć samodzielnie na tyle duże przychody, że jako osobne podmioty również zaistniałyby w rankingu. Nie ma ich jednak, gdyż jako całość przyjęliśmy dane spółki matki -grupującej podległe podmioty danego konglomeratu.

Podstawowe dane

W naszych tabelach znajdują się dane aktualne na dzień 31 grudnia 2009. To oznacza, że w rubryce dotyczącej nazwisk prezesów również podajamy nazwiska tych, którzy rządzili swoimi firmami na dzień 31 grudnia 2009, nawet jeśli potem w roku 2010 stracili swoje posady. A takich zmian było kilka. Podobnie ma się rzecz z nazwami. Niektóre przedsiębiorstwa tym roku zdążyły zmienić nazwę, ale w tabelach występują pod taką, jaką miały na koniec 2009 roku.

Podziękowania

Specjalne podziękowania kierujemy od adresem zespołu specjalistów z Wydziału X Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Kielcach. Za wielką cierpliwość, skrupulatność, pomoc oferowaną na każdym kroku składamy podziękowania paniom: Krystynie Basiak, Wioletcie Zapale, Joannie Cygan oraz Małgorzacie Kurek

W ZAŁĄCZNIKACH POD ZDJĘCIEM ZNAJDUJĄ SIĘ WSZYSTKIE RANKINGI GŁÓWNE ORAZ PODRANKINGI

 

 

 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie