MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1400 dodatkowych złotych. O tym świadczeniu mało kto wie! Dodatek osłonowy w praktyce

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Coraz wyższe ceny towarów zdecydowanie nie sprzyjają oszczędzaniu pieniędzy. Portfele Polaków wyraźnie schudły. W związku z tym rząd zaplanował specjalny dodatek osłonowy. Na ile funduszy możemy liczyć? Kto dostanie dodatkowe pieniądze?
Coraz wyższe ceny towarów zdecydowanie nie sprzyjają oszczędzaniu pieniędzy. Portfele Polaków wyraźnie schudły. W związku z tym rząd zaplanował specjalny dodatek osłonowy. Na ile funduszy możemy liczyć? Kto dostanie dodatkowe pieniądze? Pixabay
Coraz wyższe ceny towarów zdecydowanie nie sprzyjają oszczędzaniu pieniędzy. W wielu przypadkach stało się widoczne wyraźne uszczuplenie budżetu Polaków, co spowodowało wiele zmartwień, nie tylko wśród kredytobiorców. W związku z tym rząd zaplanował specjalny dodatek osłonowy, który ma przynieść ulgę w wielu polskich gospodarstwach domowych. Na ile funduszy możemy liczyć? Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Od kiedy funkcjonuje dodatek osłonowy?

Specjalny dodatek rządowy jest dostępny już od stycznia 2021 roku. Do tego czasu wykorzystano na ten cel 2 mld złotych, co stanowi połowę przygotowanych środków. Tych łącznie powinno być rozdysponowanych w wysokości 4 mld zł. Oznacza to, że wciąż możemy starać się o uzyskanie specjalnego świadczenia!

Polecamy

Komu przysługuje dodatek?

Dodatek osłonowy przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu, który spełnia określone warunki. Przede wszystkim, jeśli mowa o gospodarstwie jednoosobowym, dochody nie mogą przekraczać 2100 złotych. Jeśli jest to gospodarstwo wieloosobowe, na osobę powinno przypadać nie więcej niż 1500 złotych.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Wysokość dodatku uzależniona jest nie tylko od dochodu, ale również od ilości osób w gospodarstwie domowym. Składający wniosek może otrzymać:

  1. 400 złotych - jeśli prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe i zarabia nie więcej niż 2100 złotych.
  2. 600 złotych - przy gospodarstwie 2-3 osobowym, jeśli na osobę przypada nie więcej niż 1500 złotych miesięcznie.
  3. 850 złotych - przy gospodarstwie 4-5 osobowym, jeśli na osobę przypada nie więcej niż 1500 złotych miesięcznie.
  4. 1150 złotych - przy gospodarstwie z 6 i więcej osobami jeśli na osobę przypada nie więcej niż 1500 złotych miesięcznie.

Polecamy

Co jeśli przekroczymy kryterium dochodowe?

Pomimo przekroczenia kryterium dochodowego wciąż możemy liczyć na uzyskanie środków. Działa tutaj zasada "złotówka za złotówkę", czyli za każdą złotówkę przekraczającą limit otrzymujemy złotówkę mniej dodatku osłonowego. Minimalną kwotą, jaką możemy uzyskać, jest 20 złotych. Jeśli nasz dochód sprawi, że dodatek obniży się poniżej tej kwoty, nie otrzymamy żadnych środków.

Niezwykła wartość kolekcjonerska cechuje wiele starych przedmiotów. W szczególności wyróżnia się tu zarówno stare monety, jak i stare banknoty z PRL-u. Choć jeszcze niedawno ich wartość mogła nie robić wrażenia, dla kolekcjonerów są wiele warte. Można na nich zarobić ogromne pieniądze. UWAGA: Wskazane kwoty są orientacyjne i nie stanowią gwarancji otrzymania takiej sumy za poszczególne banknoty. Ostateczna wartość jest zależna od tego, czy kolekcjoner faktycznie będzie poszukiwał danego banknotu.[b]Jaka obecnie jest wartości banknotów z PRL-u i od czego zależy? Które banknoty są  najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów?  SZCZEGÓŁOWY CENNIK ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ

Te banknoty PRL-u są warte fortunę! Stare banknoty poszukiwa...

Dodatek osłonowy zwiększony o 25%

Na zwiększone środki mogą liczyć osoby, które są w grupie zagrożenia ubóstwem energetycznym. Oznacza to, że specjalną, zwiększoną kwotę mogą uzyskać osoby mieszkające w gospodarstwach domowych, które ogrzewa się kominkiem, ogrzewaczem powietrza, kozą, piecokuchnią, kuchnią węglową, piecem kaflowym i innymi źródłami tego typu źródłami ciepła. Dla tych osób kolejno kwoty dodatku osłonowego wynoszą:

  • 500 zł,
  • 750 zł,
  • 1062,50 zł,
  • 1437,50 złotych.

Polecamy

Dwa terminy składania wniosków

Pierwszym terminem składania wniosków był 31 stycznia 2022 roku. Osoby, które w tym czasie złożyły stosowny wniosek, do 31 marca otrzymali wypłatę środków. Z kolei osoby składające po tym terminie do końca października swoje pieniądze otrzymają do 2 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 1400 dodatkowych złotych. O tym świadczeniu mało kto wie! Dodatek osłonowy w praktyce - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia