MKTG SR - pasek na kartach artykułów

300 złotych na dziecko z programu „Dobry Start”. Kiedy złożyć wniosek na uczące się dziecko na nowy rok szkolny?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Wniosek o 300 zł na uczące się dziecko należy składać od 1 lipca 2024 r. do 30 listopada 2024 r.
Wniosek o 300 zł na uczące się dziecko należy składać od 1 lipca 2024 r. do 30 listopada 2024 r. 123 rf, Canva
Przyjmowanie wniosków o 300 zł na dziecko ruszy 1 lipca 2024 r. Jest to wsparcie w ramach programu „Dobry Start”. Rodziny mogą też ubiegać się o dodatkową pomoc w wysokości 100 zł. Sprawdźmy dokładnie, kto i kiedy może ubiegać się o pieniądze na dzieci uczące się w szkole.

Spis treści

Wniosek o 300 zł na uczące się dziecko należy składać od 1 lipca 2024 r. do 30 listopada 2024 r. Świadczenie w ramach programu „Dobry Start” jest jednorazowym wsparciem dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają to świadczenie bez względu na dochód (nie ma tu kryteriów dochodowych) do ukończenia przez dziecko 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole,  świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

300 zł na dziecko w 2024 r. Zasady i terminy

O pieniądze może wnioskować matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny (osoba, która wystąpiła do sądu o przysposobienie dziecka). W przypadku dzieci w pieczy zastępczej, wniosek składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki.

Obsługą wniosków zajmuje się ZUS. Zakład przyjmuje dokumenty tylko drogą elektroniczną. Wypłata świadczenia również odbywa się bezgotówkowo, wprost na wskazane konto bankowe.

Wnioski należy składać za pośrednictwem:

  • portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS,

  • portalu Emp@tia,

  • bankowości elektronicznej.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku – czytamy na stronie resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci chodzące do przedszkola oraz dzieci, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne w zerówce, przedszkolu lub szkole.  Program nie obejmuje również studentów.

100 zł dodatku do zasiłku rodzinnego

Niektórzy rodzice mogą też otrzymać jednorazowy dodatek do zasiłku rodzinnego w wysokości 100 zł na każde dziecko. Jest to wsparcie wypłacane osobom, którym przyznano zasiłek rodzinny. Wniosek należy złożyć do 31 października 2024 r. (tego dnia kończy się tzw. okres zasiłkowy). Pieniądze są wypłacane na dziecko, które rozpoczęło rok szkolny albo przygotowanie w zerówce.

Tu należy wskazać, że prawo do zasiłku rodzinnego jest uzależnione od kryterium dochodowego. W 2024 roku wynosi ono 674 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub 764 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

Co istotne, próg dochodowy uprawniający do zasiłków na dzieci z pomocy społecznej nie był zmieniany od 2015 r. Nie wzrosła również kwota z programu „Dobry Start” od początku funkcjonowania tego wsparcia. Pojawiają się głosy, że tego typu świadczenia powinny zostać zwaloryzowane.

Z kolei rząd argumentuje, że na początku roku wzrosło świadczenie wychowawcze 500 plus i wynosi 800 zł.Rodziny mogą też skorzystać z „Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego”, a obecnie przygotowywany jest program „Aktywny Rodzic” (chodzi tu o świadczenie babciowe).

W ub. roku zasiłek rodzinny wypłacano na ok. 1,3 mln dzieci.

Źródło: ZUS, MRPiPS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 300 złotych na dziecko z programu „Dobry Start”. Kiedy złożyć wniosek na uczące się dziecko na nowy rok szkolny? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia