MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Agencja Rozwoju Przemysłu chce aktywnie włączyć się w utworzenie strefy inwestycyjnej w podkieleckich Obicach

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Agencja Rozwoju Przemysłu chce aktywnie włączyć się w utworzenie strefy inwestycyjnej w podkieleckich Obicach. Taką deklarację złożył Dariusz Śliwowski, wiceprezes tej spółki Skarbu Państwa działającej w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. - To duży krok do przodu na drodze do realizacji tego projektu - komentuje przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański.

Jak informowaliśmy, w zeszłym tygodniu Agencja Rozwoju Przemysłu przejęła prawie 80 procent udziałów w Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Starachowice" od miasta Starachowice oraz prywatnej spółki Inweststar z Grupy Zasada. Wartość transakcji opiewa na 16 milionów złotych. To oznacza, że Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" z całym dobrodziejstwem inwentarza wejdzie w skład Agencji Rozwoju Przemysłu - spółki Skarbu Państwa działającej w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Dzięki zakupowi "Starachowic" będziemy mogli aktywnie włączyć się w zagospodarowanie 600 hektarów w okolicach Kielc. Mamy kompetencje, zasoby finansowe i organizacyjne, żeby na tym terenie stworzyć park przemysłowy dla inwestycji strategicznych nie tylko dla regionu, ale także dla kraju. Jestem przekonany, że na naszej inwestycji skorzysta lokalna przedsiębiorczość i całe województwo świętokrzyskie - powiedział wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski.

Przypomnijmy. Miasto Kielce jest właścicielem nieruchomości o łącznej powierzchni około 550 hektarów zlokalizowanych na terenie gmin Chmielnik, Morawica i Kije. Poprzedni prezydent Kielc Wojciech Lubawski planował tam budowę portu lotniczego, ale z tego projektu nic nie wyszło. Obecny włodarz miasta Bogdan Wenta forsuje inną koncepcję - utworzenie strefy inwestycyjnej. Pomysł popierają nie tylko radni z wszystkich klubów w Radzie Miasta Kielce, ale także lokalne i wojewódzkie władze samorządowe oraz rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Od początku kadencji na rzecz realizacji projektu aktywnie działa przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański. Jak podkreśla, komunikat ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu odnośnie wsparcia w procesie utworzenia strefy w Obicach to bardzo dobra wiadomość. - Pozyskanie przez Miasto Kielce takiego partnera w przedsięwzięciu to najlepsza z możliwych opcji, bo w ARP są fundusze oraz know-how. Dziś, jak się wydaje, jesteśmy na dobrej drodze do podźwignięcia Kielc i Świętokrzyskiego z gospodarczej mielizny. Teraz pora na usunięcie zawiłości formalno-prawnych związanych ze stanem własnościowym nieruchomości. Ale i tu widać światełko w tunelu. Przypomnę, że konkretne rozwiązania zaprezentowano niedawno podczas IV Świętokrzyskiego Forum Ekonomicznego - mówi Kamil Suchański.

Jak informuje Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", szacunkowy koszt przygotowania tylko pierwszych 150 hektarów pod inwestycje wynosi około 40 milionów złotych. - Po zmianie akcjonariatu zamierzamy doprowadzić do spotkania pomiędzy władzami ARP i Strefy oraz władzami miasta, by zacząć dyskutować na temat zasad współpracy przy przygotowywaniu terenów pod inwestycje. Mamy dostęp do zasobów organizacyjnych i finansowych, które mogą zabezpieczyć działania dotyczące przekształcenia tych terenów. Samorządu miasta Kielce nie stać by było, żeby sfinansować samemu tak dużą inwestycję. Na nowe pieniądze unijne trzeba czekać do 2022 roku, co powoduje, że możemy stracić przewagę konkurencyjną, jaką ma województwo, jeśli chodzi o tereny w Obicach. Nie możemy do tego dopuścić - mówi Marcin Perz.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Agencja Rozwoju Przemysłu chce aktywnie włączyć się w utworzenie strefy inwestycyjnej w podkieleckich Obicach - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia