MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Agrotech zdobyty! Targi były oblegane (zdjęcia, WIDEO)

Marzena ŚLUSARZ
Potężny kombajn zbożowy przyciągał zwiedzających.
Potężny kombajn zbożowy przyciągał zwiedzających. Dawid Łukasik
Przez trzy dni Kielce były oblegane przez rolników. XX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy gości z całej Polski. Wrażeń dostarczyły nie tylko najnowocześniejsze sprzęty, potężne ciągniki i kombajny, ale też szereg towarzyszących atrakcji. Pojawili się Krzysztof Ibisz i Irek Bieleninik, były szałowe pokazy taneczne i zawody ze strongmanami. Setki porad popłynęło z ust specjalistów firm i konsultantów instytucji branżowych.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Agrotech 2014 – targi w Kielcach oblegane

600 wystawców i każdy niezbędny. Kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających Targi Techniki Rolniczej w Kielcach nie tylko podziwiało cuda techniki, ale szukało konsultacji, najnowszych nowinek, nawiązywało umowy. Wiele z maszyn może wkrótce zagościć na podwórkach gospodarzy zwiedzających wystawę. Ciekawość na jakie dofinansowania unijne będzie można liczyć prowadziła rolników do stanowisk branżowych instytucji.

agrotech

Krzysztof Ibisz na stoisku marki Kubota prowadził konkursy i chętnie rozdawał autografy oraz fotografował się ze zwiedzającymi.  (fot. Dawid Łukasik)

 

 

PRZEBIERAĆ W MASZYNACH I USŁUGACH 

Największe emocje budziły potężne ciągniki, wielkie kombajny. Na niemalże każdym stoisku producenci prezentowali innowacyjne technologie. – Mamy modele Valtry serii A73 compact, to nowoczesne ciągniki dla mniejszych gospodarstw, sadów, ogrodów – mówił Adam Wiatroszak z firmy AGCO, producenta Valtry. – Hitem jest nowy model największej serii S Tier final z ekologicznym silnikiem spełniającym rygorystyczne unijne wymogi – dodawał. Agroma Kielce postawiła na nowość w postaci usług. – Poszerzyliśmy ofertę o serwis pogwarancyjny, znacznie podnieśliśmy jakość usług serwisowych. Mamy w ofercie pełen wybór ciągników Belarus od 80 do 170 KM, KIOTI od 45 do 75 KM i szereg osprzętów do uprawy – mówił Jacek Gawior, reprezentant handlowy Agromy Kielce.

 

agroma

Erwin Kowalski na stoisku Agromy Kielce i Pronara oferował ciągniki marki Belarus. (fot. Dawid Łukasik)

 

Wystawcy nie mogli narzekać na brak zainteresowania. Konsultanci byli oblegani. – Targi to zawsze dobra okazja, by spotkać się z rolnikami, porozmawiać, rozwiać wątpliwości co do zakupu maszyn – mówił Krzysztof Surowiec z firmy Kisiel w podkieleckim Górnie, dystrybutora ciągników i maszyn marki CASE IH, która na Agrotechu prezentowała aż sześć nowości. – Poza Górnem mamy oddziały w Miechowie w Małopolsce oraz w Jasionce koło Rzeszowa, na Agrotechu prezentujemy naszą ofertę potencjalnym klientom z trzech województw, a na pewno nasze ciągniki oglądali rolnicy z całego kraju – podkreślił dodając, że nawiązali tu też pierwsze umowy.

 

agro

Irek Bieleninik (z lewej) na stoisku firmy CASE IH prezentował w szczegółach zalety ciągników i maszyn. Marcin Ruppert z firmy Case IH opowiedział o nagrodzie, jaką producent otrzymał za ciągnik Farmall U PRO, a jest to Medal Targów Kielce. (fot. Dawid Łukasik)

 

POTRZEBNE PORADY
Tłoczno było wokół stoisk oferujących pasze, nawozy i środki ochrony roślin. Specjaliści Agrocentrum Kielce, oferującego gamę mieszanek, koncentratów i superkoncentratów dla drobiu, bydła i trzody chlewnej, udzielali odpowiedź za odpowiedzią. – Rozdajemy materiały informujące o naszej ofercie, zapraszamy do naszych sklepów. Konsultanci chętnie dzielą się wiedzą o zastosowaniu naszych produktów – mówiła Lilia Kowalewska, główny specjalista do spraw ochrony roślin Agrocentrum Kielce. Na stoisku Ekoplonu Michał Gajda, specjalista do spraw upraw sadowniczych tłumaczył, że wiele wątpliwości budzi wczesna wiosna. – Rolnicy pytają, jakie nawozy można zastosować na rozpoczęcie wegetacji. Obawiają się też dużo większej ilości szkodników, stąd pytania, jakim środkiem się ich pozbyć - mówił. Dodawał, że pojawia się wiele pytań o nowość - nawozy z grupy aminopower, które są nowoczesnym połączeniem składników chemicznych. – Spotykamy tu naszych stałych klientów i zyskujemy nowych – dodał Michał Gajda.

 

ekoplon

Dawid Łukasik
Na stoisku firmy Ekoplon z Szydłowa konsultanci udzielali informacji na temat nowoczesnych środków ochrony roślin, ale też porad, jak reagować na wczesną wiosnę.

 

SERIE PYTAŃ DO KONSULTANTÓW

Z zainteresowania programami dotyczącymi bezpiecznej pracy w gospodarstwie zadowoleni byli konsultanci Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. – Wiele materiałów zostało zabranych z przeznaczeniem do edukacji w szkołach. Ponadto rolnicy pytali także o turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i zasady ubezpieczeń społecznych – relacjonowała Małgorzata Szablej, kierownik wydziału ubezpieczeń w kieleckim oddziale KRUS. Na brak petentów narzekać nie mogli konsultanci Państwowej Inspekcji Pracy. Udzielali rad na temat bezpieczeństwa pracy. – Efekty naszych akcji takich jak „Szanuj życie. Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” są widoczne, jest coraz mniej wypadków. 60 procent rolników, którzy zetknęli się z akcją, deklaruje chęć poprawy warunków pracy w gospodarstwie, chcą zdobywać wiedzę – powiedział Krzysztof Bielecki, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji w Głównym Inspektoracie Pracy.

 

Z niecierpliwością rolnicy czekają na szczegóły dotyczące dofinansowań unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Płatności obszarowe, dofinansowania do zakupu maszyn i na rozwój gospodarstwa, „młody rolnik” były tematami najczęściej poruszanymi, zwłaszcza na stoisku Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Na stanowisku Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa pojawiły się także tematy biogazowni i zalesiania. Agnieszka Duda z oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Kielcach powiedziała, że najwięcej pytań dotyczy dopłat do materiału siewnego. – Wyjaśnialiśmy także jak można zarejestrować produkty regionalne – dodała. Pierwsze informacje co do dopłat podał minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba podczas konferencji prasowej w Targach Kielce. – Gwarantowana jest kwota płatności obszarowych, będzie to 240 euro do każdego hektara – mówił minister. Wnioski będzie można składać być może już na początku 2015 roku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia