Aktywność od dziecka

Materiał informacyjny kampanii ,,Sport Bez Barier"
Uprawianiem sporu warto zainteresować dzieci z niepełnosprawnościami, wykorzystując w tym celu ich entuzjazm i chęć rywalizacji.

Aktywność fizyczna osób z niepełnosprawnościami ma dla nich często o wiele większe znaczenie niż dla ludzi zdrowych. Oprócz bowiem walorów rekreacyjnych sport ma ogromne znaczenie jako forma rehabilitacji: najpierw ruchowej, a potem także społecznej. Z tych powodów warto do aktywności fizycznej namawiać już dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, aby wyrobić w nich nawyk uprawiania sportu.

- Rehabilitacja dzieci z niepełnosprawnościami ma dla nich fundamentalne znaczenie, gdyż przyczynia się do poprawy jakości ich życia. Skoro zaś sport, jak pokazuje doświadczenie tysięcy OzN i ich terapeutów, jest jedną z lepszych form rehabilitacji, to warto, żeby zainteresować nim dzieci od najmłodszych lat – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący rady naukowej Fundacji Neuron+.

Dzieci lubią sport

Prof. Janusz Kocki wyjaśnia, że dzieci – czy pełnosprawne, czy z niepełnosprawnościami – są w większości aktywne, lubią zabawy ruchowe i łatwo jest je namówić do ćwiczeń fizycznych. W pracy z dziećmi warto wykorzystać ich otwartość, szczerość, dzieci mówią, co im się podoba, a czego nie lubią, więc można wybrać dla nich taką dyscyplinę sportu, która ich zainteresuje i sprawi radość.

Doświadczenie nauczycieli wychowania fizycznego, terapeutów, instruktorów dowodzi, że wiele ćwiczeń sportowych mogą wykonywać wspólnie dzieci zdrowe i niepełnosprawne, dlatego sport staje się bardzo ważnym elementem integracji klasy, grupy rówieśniczej.

Sport w szkole i klubie

W Polsce coraz więcej szkół otwiera klasy integracyjne, część placówek jest przekształcana wprost w szkoły integracyjne, rośnie w nich przez to także oferta sportowa dla niepełnosprawnych uczniów. Natomiast najzdolniejsi z młodych sportowców z niepełnosprawnościami mają możliwości podjęcia profesjonalnych treningów w klubach sportowych prowadzących zajęcia zarówno w dyscyplinach paralimpijskich, jak i oferujących możliwości uprawiania innych dyscyplin sportowych. Ta oferta jest również coraz szersza, gdyż już działające kluby powołują nowe sekcje, a w kolejnych miastach, a nawet na wsi, organizowane są nowe kluby, które powołują fundacje, stowarzyszenia osób z niepełnosprawnościami, samorządy lokalne. Często przyczyniają się do tego rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, którzy sami biorą sprawy swoich dzieci w swoje ręce, kupują niezbędny sprzęt sportowy, a nawet sami organizują pierwsze zawody.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

Więcej na
https://sportbezbarier.pl/
https://www.facebook.com/FundacjaNeuronPlus
https://www.instagram.com/neuronplus/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Aktywność od dziecka - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia