Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacje dla seniorów na smartfony i tablety. Te programy ułatwią osobom starszym korzystanie z zasobów internetowych! Sprawdź!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Aplikacje dla seniorów. Które wybrać?
Aplikacje dla seniorów. Które wybrać? Unsplash
APLIKACJE DLA SENIORA. Odpowiednio dobrane aplikacje w telefonie potrafią ułatwić życie i dostarczyć sporo radości. Seniorzy od lat skarżą się na zbyt obszerną ofertę, która niekiedy zamiast pomagać - utrudnia korzystanie z urządzeń elektronicznych. Warto wspomnieć, że wbrew panującym przekonaniom aplikacje mobilne dla osób starszych nie muszą być nudne i proste, ważne jest, aby były konkretne, przejrzyste i przydatne. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby seniorzy korzystali ze wszystkich programów, które są popularne wśród młodszych użytkowników. Jakie aplikacje w telefonie lub tablecie powinien mieć każdy senior? Sprawdź poniżej!

Wybór odpowiednich, przydatnych i ciekawych aplikacji nie należy do najłatwiejszych. Trzeba postawić na przydatność. Jakie aplikacje warto zainstalować na swoich smartfonach i tabletach? Co polecić osobom starszym? Sprawdź niżej!

Aplikacje dla seniorów

Tradycyjna komórka z początku XXI wieku odchodzi w zapomnienie. Na jej miejsce przyszły nowoczesne smartfony, z których korzystają młodsi i starsi. Jak powszechnie wiadomo funkcjonalność komórek poszła do przodu, bowiem są one już nie tylko środkiem komunikacji, ale też dostarczają rozrywki, wspomagają dbałość o zdrowie i umożliwiają zdobywanie nowej wiedzy. Wszystko to za sprawą jednego kliknięcia w mały ekran. Nie każdy wie, ale pod kolorowymi ikonkami w telefonie kryją się aplikacje, które pozwalają na aktywność w takich dziedzianach jak:

  • komunikacja - poprzez rozmowy telefoniczne, SMS, e-mail, WhatsApp, Skype, Facebook, Instagram
  • informacja i rozrywka - przez aplikacje informacyjne, gry, muzykę, audiobooki, zdjęcia, filmy
  • nawigacja - poprzez mapy
  • bankowość mobilna
  • zarządzanie urządzeniami typu smart - np. telewizor, odkurzacz, pralka
  • organizacja aktywności - kalendarz, notatnik
  • zdrowie - przez liczniki kalorii, liczniki kroków, pomiary ciśnienia i tętna

Nikogo pewnie nie zdziwi informacja, że nie wszystkie z wyżej wymienionych przykładowych aplikacji mogą być przydatne i interesujące dla seniorów. Z których programów osoby starsze korzystają najczęściej? Poniżej prezentujemy kilka - w naszej opinii - całkiem przydatnych aplikacji dla osób w podeszłym wieku. Co ciekawe, znajdziecie tam zarówno znane powszechnie programy - jak Facebook - a także te mniej popularne - jak Krokomierz.

Zresztą... zobaczcie sami!

Aplikacje muzyczne dla seniorów (i nie tylko!)

Chcecie posłuchać muzyki, ale nie wiecie w jakiej aplikacji? Która służy głównie do oglądania teledysków, a na której posłuchamy słynnych podcastów? Nie martwcie się, specjalnie dla Was przygotowaliśmy propozycje 3 programów, które dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń muzycznych.

  • YouTube - dla niektórych platforma to więcej niż aplikacja - to ich sposób na życie. Portal ten kojarzony jest głównie z młodszymi odbiorcami, jednakże jest to mylne wrażenie, bowiem YouTube już jakiś czas temu postawił na seniorów i z roku na rok zamieszcza coraz więcej treści, które mogą zainteresować osoby 60+. Znajdziesz tutaj niemal wszystko! czemu Szukasz najlepszej muzyki z kilkudziesięciu ostatnich dekad? Jest! A może chcesz powspominać wiekopomne momenty z historii sportu? Na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje! Poszukujesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? A może chcesz zobaczyć jak wygląda szydełkowanie? Dobrze trafiłeś! Ponadto, portal oferuje także wszelkiego rodzaju filmy, kabarety, testy, poradniki czy recenzje. Jak widać - każdy znajdzie coś dla siebie. I to za darmo.
  • Spotify lub Tidal - to dwie najpopularniejsze platformy streamingowe w Polsce. Umożliwiają dostęp do muzyki i podcastów. Szacuje się, że w ich przestworzach znajdują się dziesiątki milionów utworów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tych aplikacji szerszy dostęp i możliwość słuchania w trybie offline otrzymamy po uiszczeniu drobnej opłaty. Według nas warto, ale decyzja należy do Ciebie!
  • SoundCloud - to aplikacja dająca możliwość słuchania utworów ulubionych artystów oraz stacji radiowych. Aplikacja pozwala również na pomijanie utworów, którymi nie jesteśmy zainteresowani. Co więcej, za pomocą SoundCloud można nagrywać dźwięki, którymi jeśli chcesz - możesz podzielić się w mediach społecznościowych.

Aplikacje nawigujące dla osób starszych

Obecny stopień zaawansowania technologicznego pozwala na to, abyśmy my - jak i nasi bliscy - wiedzieli, gdzie się znajdujemy. Te aplikacje mają służyć temu, żeby się nie zgubić! Znacie je?

  • Google maps – niezwykle praktyczna i precyzyjna aplikacja będąca kompleksową mapą całego świata. To właśnie za jej pośrednictwem możemy przenieść się prosto z Los Angeles na naszą ulicę. Co więcej, istnieje też możliwość obejrzenia wybranego miejsca na zdjęciu - za pośrednictwem funkcji Street View. Jednocześnie Google maps to nawigacja GPS dla osób przemieszczających się samochodem, rowerem, pociągiem, komunikacją miejską lub pieszo. Dla wszystkich, którzy w swoim pobliżu poszukują sklepu, przychodni czy restauracji również się coś znajdzie! Aplikacja wskaże im drogę do najbliższego obiektu.
  • AccuWeather lub Pogoda - aplikacje te dostarczają szczegółowych prognoz pogody, z dokładnością co do godziny, dostępnych dla każdego miejsca na świecie. To dzięki nim możemy zaplanować swój dzień, a także odpowiednio dobrać strj..

ZOBACZ TAKŻE: Senior w sieci. Na czym spędza najwięcej czasu? Jakich tematów poszukuje? Czy robi zakupy on-line?

Aplikacje służące zdrowiu

W dzisiejszych czasach coraz więcej aplikacji służy monitorowaniu parametrów dotyczących różnych obszarów zdrowia, ale nie tylko! Dzięki tym programom będziesz mógł na bieżąco śledzić poziom swojej codziennej aktywności. Zerknij niżej!

  • Zdrowie– aplikacja ta oprócz tego, że mierzy ilość kroków wykonanych danego dnia, to odzwierciedla ilość spalonych kalorii. Co więcej, w ramach tego programu można monitorować parametry życiowe, pomiary ciała czy śledzić cykl.
  • Krokomierz - program ten pokazuje liczbę wykonanych kroków. Przedstawia także odległości w kilometrach.
  • Pulsometr – co prawda, aplikacje te nie zastąpią prawdziwego ciśnieniomierza lub badania pulsu, mogą jednak pomóc w pobieżnym monitorowaniu ważnych parametrów życiowych. W razie niepokojących i szybkich zmian można w tempie ekspresowym zgłosić się do specjalisty.
  • Zdrowe Zakupy – celem tego programu jest dbałość o właściwe żywienie. Dzięki niej kupimy tylko produkty o wybranych cechach. Po zeskanowaniu danego produktu, otrzymamy informacje o składzie konkretnych artykułów. Co ważne, pokazuje ona także informacje o alergenach, glutenie, cukrach prostych, tłuszczach utwardzanych i innych potencjalnie szkodliwych substancjach.

Serwisy społecznościowe dla młodszych i starszych

W dzisiejszych czasach bez serwisów społecznościowych ani rusz. Niektórzy żartobliwie mówią, że kto nie posiada własnego konta na Facebooku - ten nie istnieje. Aplikacje mobilne o profilu społecznościowym mogą służyć seniorm jako miejsce wirtualnych spotkań towarzyskich, a także zapobiec samotności. Dużym zainteresowaniem się cieszą wśród osób, których mobilność jest nieco ograniczona. Poniżej prezentujemy 4 aplikacje, które biją rekordy na całym świecie!

  • Facebook – od wielu lat zajmuje 1. miejsce wśród najbardziej popularnych serwisów społecznościowych na całym globie. Facebook posiada aplikację na telefony komórkowe i tablety, a także stronę internetową. Umożliwia on wygodne i proste korzystanie na urządzeniach elektronicznych. Facebook można w skrócie okreslić jako bazę znajomych, komunikator i platformę informacyjno-rozrywkową w jednym.
  • Instagram - w ciągu ostatnich lat jego popularność wzrosła kilkukrotnie. Za pośrednictwem tej aplikacji można nie tylko wymieniać się wiadomościami tekstowym, ale także wideo lub audiowizualnymi. Co istotne, portal ten słynie z zapierających dech w piersiach zdjęciach. Publikują tutaj znani celebryci, politycy czy naukowcy.
  • WhatsApp – to jeden z najpowszechniejszych komunikatorów internetowych wśród osób w podeszłym wieku. Umożliwia on połączenia głosowe i audiowizualne, a także wysyłanie wiadomości czy transfer plików. Wszystko to całkowicie za darmo!
  • Skype – to aplikacja dzięki której będziesz mógł prowadzić darmowe rozmowy za pośrednictwem kamery internetowej, znajdującej się w telefonach, tabletach czy laptopach. Jedyne co trzeba mieć - stałe połączenie internetowe.

Inne przydatne aplikacje dla seniorów

Do grona równie istotnych programów dla osób starszych należy zaliczyć m.in. Google Translator, za pośrednictwem którego można przetłumaczyć słowa na kilkadziesiąt języków. Warto wspomnieć, że aplikacja posiada dwie ciekawe opcje - pierwsza z nich to dźwiękowa, dzięki której poznamy brzmienie danego słowa. Druga zaś umożliwia zeskanowanie tekstu, który chcielibyśmy przetłumaczyć. Aplikacja ta może być przydatna podczas podróży lub w kontaktach z osobami obcojęzycznymi.

Nie zapominajmy także o Kalendarzu, Kalkulatorze czy Notatkach. Są to akcesoria, które znajdują się w pakiecie podstawowym niemal każdego urządzenia elektronicznego. Za ich pośrednictwem można zapisać ważne daty, obliczyć sumę dziennych rachunków czy zapisać ważne myśli.

Może chcielibyście dodać jakieś aplikacje do powyższej listy? Piszcie w komentarzach!

[b]ZOBACZ TAKŻE: Konto bankowe dla seniora, rachunki i emerytura przez internet. Korzystaj z sieci i nie daj się oszukać[/n]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Aplikacje dla seniorów na smartfony i tablety. Te programy ułatwią osobom starszym korzystanie z zasobów internetowych! Sprawdź! - Dziennik Bałtycki

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia