MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aż trudno uwierzyć, że byliśmy tak hojni

Jarosław PANEK, [email protected]
Świętokrzyscy "górale" z PIT - ów za rok 2008 przekazali ponad 7 milionów na rzecz organizacji pożytku publicznego
Świętokrzyscy "górale" z PIT - ów za rok 2008 przekazali ponad 7 milionów na rzecz organizacji pożytku publicznego
Aż trudno uwierzyć, ile pieniędzy przekazali w ramach 1 procenta mieszkańcy województwa świętokrzyskiego w ubiegłym roku. DO tej kwoty można nabrać szacunku. A ile przekazaliśmy w tym roku? Pierwsze wypłaty dla Organizacji Pożytku Publicznego już się zaczęły.

I to zaczęły stosunkowo wcześniej bo już od początku kwietnia. Do końca maja świętokrzyskie urzędy skarbowe przekażą w sumie 152 tysiące złotych zadeklarowane przez podatników w zeznaniach PIT-28. Ale prawdziwa fala przelewów i wielkie pieniądze od świętokrzyskich podatników, dopiero przed nami. 1 procent z między innymi z zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 będzie sukcesywnie dystrybuowany w lipcu i sierpniu. Co ciekawe ci, co złożyli PIT, a nie wskazali organizacji pożytku publicznego, które chcą obdarować, wciąż mogą to zrobić.

– Aby zapewnić więcej pieniędzy dla szczytnej działalności OPP, podatnicy mogą wskazać odbiorcę 1 procenta jeszcze przez dwa miesiące od upływu terminu na złożenie zeznania. Dlatego właśnie urzędy skarbowe czekają na ewentualne korekty do końca czerwca, by od 1 lipca zacząć przelewać pieniądze – wyjaśnia procedurę Andrzej Parafianowicz z Ministerstwa Finansów.

W ramach zeznań za rok 2003 do organizacji pożytku publicznego wpłynęło z województwa świętokrzyskiego zaledwie 57 460 złotych Suma ta jednak co roku powiększała się, choć odsetek uprawnionych korzystających z opisywanej możliwości nadal był niewielki. W kolejnych latach było to odpowiednio: za 2004 rok – 422 tysięcy złotych, za 2005 – 716 tysięcy złotych, za 2006 – 1 mln 680 tysięcy złotych.

Przełomem była zmiana procedury w 2008 roku, kiedy przekazywaniem pieniędzy zaczęli się zajmować naczelnicy urzędów skarbowych. W ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego otrzymały od świętokrzyskich podatników blisko uwaga… 7 milionów 242 tysiące 670,86 złotych. Dane z PIT – ów za rok 2009 ciągle są jeszcze weryfikowane.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia