Biogazownia w Starachowicach coraz bliżej. Zakończyły się odwierty

/M.K./
Spotkanie w sprawie biogazowni. Od lewej: Andrzej Zazula odpowiedzialny za opracowanie raportu oddziaływania na środowisko, Sylwester Kwiecień, prezydent Starachowic, Marek Kurtyka, prezes spółki Biolelektrownie Świętokrzyskie, Wojciech Łukaszek ekspert ds. energetyki biogazowej oraz Andrzej Pacocha z Urzędu Marszałkowskiego.
Spotkanie w sprawie biogazowni. Od lewej: Andrzej Zazula odpowiedzialny za opracowanie raportu oddziaływania na środowisko, Sylwester Kwiecień, prezydent Starachowic, Marek Kurtyka, prezes spółki Biolelektrownie Świętokrzyskie, Wojciech Łukaszek ekspert ds. energetyki biogazowej oraz Andrzej Pacocha z Urzędu Marszałkowskiego. UM Starachowice
Udostępnij:
Zakończyły się odwierty geologiczne na działce w starachowickiej dzielnicy Bugaj, gdzie ma powstać bioelektrownia i biogazownia. Inwestor zaczyna przygotowywać raporty oddziaływania na środowisko.

Prezes spółki Biolelektrownie Świętokrzyskie Marek Kurtyka, Wojciech Łukaszek ekspert ds. energetyki biogazowej, Andrzej Pacocha z Urzędu Marszałkowskiego oraz odpowiedzialny za opracowanie raportu inżynier Andrzej Zazula spotkali się z prezydentem Sylwestrem Kwietniem pierwszego dnia jego urzędowania na stanowisku prezydenta po przedterminowych wyborach. Przedstawiciele inwestora zdali relację o postępie prac przy budowie biogazowni i bioelektrowni w Starachowicach. Odwierty geologiczne na działce na Bugaju są już zakończone, obecnie przygotowywany jest raport oddziaływania na środowisko.

Biometan i biogaz mają być wytwarzane w Starachowicach od 2017 roku z roślin energetycznych: perzu zbitokłębkowego i topinamburu, które mają być uprawiane w gminach Brody i Mirzec. Inwestorzy spotykali się już z rolnikami z tych gmin i przedstawili warunki współpracy. Bioelektreownie Świętokrzyskie proponują rolnikom 25-letnie umowy na dostawę zielonej biomasy lub użyczenie ziemi inwestorowi również na 25 lat. Rolnik zachowałby w takim przypadku dopłaty unijne oraz otrzymałby od inwestora opłaty za użytkowanie ziemi.

Biogaz i biometan odbierać mają cztery starachowickie firmy, które w lutym tego roku podpisały umowy intencyjne z Biogazowniami Świętokrzyskimi: MAN Bus, Cerrad, Perfopol i Starpol. Część energii elektrycznej zostanie wykorzystana przy oświetlaniu ulic miasta. Dziś, zanim jeszcze ruszyła budowa biogazowni i bioelektrowni przedstawiciele inwestora szacują, że odbiorcy będą mogli kupić produkty o około 30 procent taniej ze względu na mniejsze koszty przesyłu.

Budowa biogazowni ma ruszyć pod koniec tego roku lub na początku przyszłego i potrwać około 1,5 roku. Koszt szacowany jest od 145 do 165 milionów złotych. Pełną moc biogazownia i bioelektrownia mają osiągnąć w 2017 roku. Planowana moc biogazowni to 3 megawaty, planowana moc bioelektrowni to 7 megawatów (tyle wystarczy do zasilenia w energię miasta, w którym mieszka około 10 – 20 tysięcy mieszkańców).

W Bioelektrowni Starachowice zatrudnienie znajdzie około 40 osób. Zgodnie z decyzją Urzędu Marszałkowskiego, 10 procent załogi stanowić będą osoby borykające się z problemami socjalnymi wskazane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starachowicach.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie