Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biomasa dużą szansą na rozwój dla Enea Elektrownia Połaniec oraz przedsiębiorców ze Świętokrzyskiego

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Lech Żak, prezes Enea Elektrownia Połaniec
Lech Żak, prezes Enea Elektrownia Połaniec archiwum
Biomasa dużą szansą na rozwój dla Enea Elektrownia Połaniec oraz przedsiębiorców ze Świętokrzyskiego. Taką tezę podczas VII Wiosennego Forum Biomasy i Czystej Energii, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Mielcu i Połańcu, postawił prezes zakładu – Lech Żak. Pełne wsparcie ze strony rządu i parlamentu obiecała świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka.

Doświadczenia w produkcji energii z biomasy, najnowsze regulacje prawne, market design rynku biomasy oraz przyszłość paliw alternatywnych w polskiej energetyce – to główne tematy pierwszego dnia Forum. Enea była partnerem strategicznym tego wydarzenia.

Świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka odczytała list, jaki do uczestników Forum skierował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Szef resortu podkreślił, że działalność na rzecz rozwoju branży biomasy w Polsce nie jest łatwym kawałkiem chleba. Zapewnił jednak, iż przed Polską stoi ambitny cel - rozwój energetyki, w tym energetyki odnawialnej. - Wspólnym celem na rok 2020 jest osiągnięcie co najmniej 15 procent udziału energii ze źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii brutto. Dlatego należy wprowadzić udogodnienia dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych i likwidować ograniczenia prawne. Resort rozpoczął proces legislacyjny dotuczące zmian ustawy o OZE. Projekt przewiduje nowy podział koszyków w systemie aukcyjnym, gdzie dla instalcji wykorzystujących biomasę przewidziano znacznie większy niż dotychczas wolumen energii, która można zostać sprzedana w drodze aukcji. Zmiany mają charakter upraszczający i porządkujący obecnie obowiązujące przepisy. Pozwolą one na celowe wykorzystanie potencjału biomasy w Polsce. Projektowane zmiany w ustawie ułatwią podejmowanie ryzyka i wyzwań biznesowych i przycznią się do poprawy kondycji branży biomasy w Polsce - zapewnił Krzysztof Tchórzewski w odczytanym przez poseł Annę Krupkę liście.

Od siebie poseł Anna Krupka wyraziła uznanie dla decyzji rządu o kupnie elektrowni w Połańcu przez grupę Enea. Przypomnijmy. Tak zwana repolonizacja zakładu, czyli zakup od francuskiej firmy Engie kosztował ponad miliard 200 milionów złotych. Do transakcji dosżło w marcu 2017 roku. - To była ważna decyzja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, ale także w trosce o środowisko. Jesteśmy dumni, że Elektrownia posiada tak nowoczesne technologie i może poszycić się kociołem fluidalnym w Zielonym Bloku. To wyraz naszej odpowiedzialności środowiskowej. Oddziaływanie Elektrowni na środowisko jest na pewno dużo łagodniejsze - powiedziała Anna Krupka.

- Chcę podkreśić rolę, jaką odgrywa prezes Lech Żak. Jako parlamentarzyści podejmujemy działania w celu stworzenia definicji drewna energetycznego, która stanowi dla państwa kluczowe narzędzie. To zagadnienie stanie się przedmiotem prac parlamentarnych. Mam nadzieję, że wpracujemy dobre rozwiązania, które pozwolą sprawnie z drewna energetycznego korzystać w trosce o środowisko naturalne, a jednocześnie doprowadzą do rozwoju elektrowni w Połańcu - zaznaczyła Anna Krupka.

- Mamy w Połacu największe źródło energii odnawialnej. Zamiast 110 wiatrwaków posiadamy jednego smoka, którego trzeba nakarmić. Dzis chcemy odpowiedzieć na pytanie, jak go nakarmić, jakie są szanse i zagrożenia. Widzimy szansę dla nas i regionu, ponieważ chcemy, by biomasa lokalna ruszyła. Możliwości ku temu są. Chodzi o to, żeby polski kapitał skorzystał z tych możliwości, które się kreują - powiedział Lech Żak, prezes Enea Elektrownia Połaniec.

Jak podkreślił, dzięki poseł Annie Krupce wiele udało się zrobić. - Ale wiele do zrobienia przed nami. Chcemy osobiście dostarczyć ministrowi środowiska Henrykowi Kowalczykowi wnioski z tego spotkania i wzmocnić w ten sposób przekaz - powiedział Lech Żak.

W Polsce Enea ma największą wiedzę w zakresie technologii produkcji energii i specyfiki rynku biomasy. Wieloletnie doświadczenie w produkcji energii z biomasy między innymi w Zielonym Bloku w Połańcu wskazuje, że to rozwiązanie efektywne ekonomicznie i środowiskowo.

– Biomasa to stabilne Odnawialne Źródło Energii, a nowoczesna technologia, taka jak kocioł fluidalny w Zielonym Bloku w Połańcu, pozwala na efektywne ekonomicznie wykorzystanie tego paliwa – wyjaśniał Lech Żak. Zielony Blok jest bezemisyjny w zakresie dwutlenku węgla. Przetworzył na energię ponad siedem milionów ton biomasy produkowanej z pozostałości z przemysłu drzewnego i rolnictwa produkując od 2013 roku ponad osiem terawatogodzin zielonej energii.

- Zielony Blok jest światową premierą dedykowanego kotła fluidalnego opalanego w 100 procentach biomasą w proporcjach: 20 propcent agro, 80 procent drzewną – mówił Marek Ryński, wiceprezes do spraw technicznych Enea Połaniec.

– W 2004 roku przyjęliśmy pierwsze dostawy biomasy, początkowo do współspalania z węglem w pierwotnych blokach elektrowni a od 2012 roku w proporcjach, o których wspomniałem - podkreślił Marek Ryński.

Technologia dużego kotła z łożem fluidalnym świetnie sprawdziła się w praktyce sześciu lat stabilnego użytkowania. Wysoka sprawność, elastyczność paliwowa, nowoczesna obsługa i trwałość instalacji po wieloletnim, intensywnym użytkowaniu skutkują stabilnym technologicznie i efektywnym ekonomicznie użytkowaniem Zielonego Bloku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia