Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bon, paczka czy wigilia? Jaką premię świąteczną w tym roku dostaniesz? Pracodawcy mają być wyjątkowo hojni

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Nie tylko dopłaty z ZFŚS sfinansują bony świąteczne pracowników w 2023 roku. Pracodawcy mają nie oszczędzać na premiach, bo nie zawsze stać ich na regularne podwyżki.
Nie tylko dopłaty z ZFŚS sfinansują bony świąteczne pracowników w 2023 roku. Pracodawcy mają nie oszczędzać na premiach, bo nie zawsze stać ich na regularne podwyżki. 123rf.com/engdao
Przyznanie dodatków świątecznych przed świętami Bożego Narodzenia to częsta praktyka wielu firm. Sprawdzamy, na jakie premie świąteczne zdecydują się w tym roku pracodawcy. Będą to paczki, bony, a może wspólna firmowa wigilia? Eksperci przewidują, że dodatki świąteczne będą w tym roku wysokie.

Spis treści

Bony świąteczne metodą na docenienie pracownika

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że rekordowo duża ilość firm w Polsce zamierza w tym roku obdarować swoich pracowników premiami świątecznymi. Ponad połowa przedsiębiorców chce wypłacić im premię, 48 proc. zamierza zorganizować wigilię zakładową, a prezentami swoich podwładnych zamierza obdarować ponad 30 proc. firm.

Ponownie, a więc trzeci rok z rzędu, mniej popularne są bony towarowe. Na ich wręczenie decyduje się już niespełna 30 proc. przedsiębiorców. Pocieszające jest jednak to, że tylko 1 na 10 firm nie zamierza przygotowywać pracownikom żadnych świątecznych upominków czy premii.

Rekordowa jest także wartość świątecznych prezentów od pracodawców. Więcej niż 500 zł na osobę chce wydać jedna trzecia firm, w ubiegłym roku było to zaledwie 20 proc. badaniach przedsiębiorców, a kilka lat wcześniej zaledwie kilkanaście procent. W 2023 roku blisko 30 proc. firm zamierza przeznaczyć 300-500 zł na premie świąteczne, a tylko niewielki ułamek firm wyda na jednego pracownika mniej niż 50 zł. Co więcej, 90 proc. firm, które deklarują przyznanie bonów, wypłaci je wszystkim pracownikom.

Premia świąteczna zamiast podwyżki. Do tego trzeba się przyzwyczaić

Wyższe wartości bonów świątecznych mają swoje konkretne uzasadnienie ekonomiczne, na co wskazują autorzy raportu:

To, że firmy zabezpieczają coraz większe budżety na świąteczne bonusy pod koniec roku, jest sygnałem, że dostrzegają wyzwania finansowe, z którymi mierzą się pracownicy. Inflacja i wciąż rosnące koszty życia w okresie Bożego Narodzenia są szczególnie dużym obciążeniem dla budżetów domowych - piszą autorzy badania cytowani przez portal infor.pl.

Jednocześnie firmy nie zawsze mają przestrzeń na wzrosty płac wszystkich pracowników, ale cyklicznie wypłacane premie okolicznościowe zwykle są mniejszym obciążeniem. Pracownik czuje się doceniony, a pracodawca bez problemu jest w stanie udźwignąć końcoworoczne wydatki.

Zobacz również: O ile wzrosną wynagrodzenia po podwyżkach kwoty wolnej od podatku?

Bony świąteczne 2023 z ZFŚS. Im mniej zarabiasz, tym więcej dostaniesz

Dodatkowe gwiazdowe benefity pracownicze często finansowane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przepisów mówią jasno. ZFŚS musi utworzyć:

  • każda firma prowadząca działalność w ramach jednostek budżetowych i samorządowych
  • firma zatrudniająca co najmniej 50 pracowników w ramach pełnego etatu

Beneficjentami takich prezentów są przede wszystkim pracownicy, ale także ich rodziny, pracownicy emerytowani i inne osoby, które zgodnie z regulaminem danej firmy mają prawo do skorzystania z bonów. Regulaminy ZFŚS często określają progi dochodowe na osobę w gospodarstwie domowym pracownika, a przyznanie bonu świątecznego uzależnione jest od złożenia wniosku. Zwykle niższy dochód oznacza większe profity - w formie prezentów i wypłaty konkretnej kwoty pieniędzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bon, paczka czy wigilia? Jaką premię świąteczną w tym roku dostaniesz? Pracodawcy mają być wyjątkowo hojni - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia