Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budowa domu drożeje, choć materiału są coraz tańsze. Tyle zapłacisz obecnie za metr domu!

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Już ponad 6 tys. zł za metr domu zapłacisz, decydując się na rozpoczęcie budowy w tym roku. Drożeją także usługi budowlane.
Już ponad 6 tys. zł za metr domu zapłacisz, decydując się na rozpoczęcie budowy w tym roku. Drożeją także usługi budowlane. 123rf.com/tychyl90
Polacy planujący budowę domu ponownie mają się nad czym zastanawiać. Budowa domu drożeje w szybkim tempie, a wzrostów nie hamują nawet niższe ceny materiałów budowlanych. Ile w 2023 roku kosztuje wybudowanie metra kwadratowego własnego M? Które usługi budowlane podrożały najbardziej?

Spis treści

Budowa domu droższa o blisko 80 proc.

Szacunku portalu wielkiebudowanie.pl mówią, że w czerwcu 2018 roku budowa metra domu w stanie deweloperskim kosztowała nieco ponad 3,4 tys. zł. Po pięciu latach ta kwota urosła już do ponad 6 tys. zł. To oznacza wzrost o 76 proc. w ciągu kilku lat. Największe wzrosty zanotowano dotychczas w 2022, a również bieżący rok nie przynosi szczególnej stabilizacji.

Co spowodowało tak gwałtowne wzrosty cen? Głównie ceny usług i materiałów budowalnych. W przypadku niektórych usług mówimy o wzrostach cen na poziomie blisko 150 proc., w ciągu 5 lat, natomiast materiały budowlane drożały i drożeją niemal od początku pandemii. W tej kwestii szczyt wzrostów cen mamy już prawdopodobnie za sobą - przypadał on na okres od lipca 2021 do czerwca 2022.

Największe zmiany średnich cen usług w latach 2018-2023 dotyczą wykonania:

  • gładzi: wzrost o 114 proc.
  • malowania: wzrost o 95 proc.
  • zabudowy karton-gips: wzrost o 78 proc.
  • instalacji wodno-kanalizacyjnej: wzrost o 74 proc.
  • posadzki: wzrost o 48 proc.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły ceny usług elektryków, malarzy, stolarzy czy konserwatorów urządzeń grzewczych. Eurostat podaje, że średnio ich usługi podrożały o 14 proc. rdr., a to i tak dobry wynik. W poprzednim badaniu średnie wzrosty cen przekraczały 20 proc.

Przed nami stabilizacja cen?

Uspokojenie nastrojów jest wyraźnie widoczne. Wskazuje na to przede wszystkim dynamika cen materiałów budowlanych, która jest w wyraźnym trendzie spadkowym. Wzrostów cen oczywiście nie unikniemy, ale w zdrowej gospodarce nie powinny one przekraczać kilku procent w ujęciu rok do roku.

Takie parametry wzrostu cen materiałów budowlanych widzimy od połowy br. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zauważają, że w lipcu 2023 roku odnotowaliśmy wzrosty cen materiałów budowlanych na poziomie 3,6 proc. a więc na poziomie sprzed wyraźnych wzrostów inflacji.

Budowa domu drożeje, choć materiału są coraz tańsze. Tyle zapłacisz obecnie za metr domu!

Nadal najszybciej drożeje cement i wapno (+27 proc.), a także farby i lakiery (+12 proc.) i chemia budowlana (+10 proc.). Tak wyglądają różnice pomiędzy cenami z czerwca 2022 i bieżacego roku. Grupa PSB zanotowała wzrosty cen w 14 grupach towarów, ale podaje też informację o materiałach, które odrobinę w tym czasie staniały:

  • izolacje wodochronne
  • ściany i kominy
  • otoczenie domu
  • dachy i rynny
  • izolacje termiczne

Najbardziej wyraźnie spadły jednak ceny drewna i płyt OSB. Tutaj spadek cen w ujęciu rok do roku sięga 27 proc.

Budowa domu drożeje, choć materiału są coraz tańsze. Tyle zapłacisz obecnie za metr domu!

Deweloperzy nie budują, więc ceny spadają. Do czasu

Jedną trzecią popytu na materiały budowlane generuje budownictwo mieszkaniowe. Pisaliśmy już o tym, że deweloperzy nadal nie są skłonni do ruszenia z nowymi inwestycjami i to mimo rekordów popularności, jakie bije Bezpieczny kredyt 2 proc. Ma to jednak swoje dobre strony. Brak wyraźnej aktywności inwestycyjnej deweloperów przekłada się na coraz bardziej wyraźne hamowanie wzrostu cen w branży budowlanej.

Ożywienie sprzedaży na rynku pierwotnym już jest jednak widoczne, więc niebawem do standardowej aktywności powrócą tak deweloperzy, jak samorządy. To może generować kolejne piki we wzrostach cen materiałów budowlanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa domu drożeje, choć materiału są coraz tańsze. Tyle zapłacisz obecnie za metr domu! - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia