Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek gminnej biblioteki w Ożarowie zostanie rozbudowany do połowy 2024 roku

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Gmina Ożarów
Gmina Ożarów, do końca roku zamierza rozpocząć rozbudowę gmachu miejskiej biblioteki. Powstanie zupełnie nowy, funkcjonalny budynek.

Biblioteka w Ożarowie będzie większa i bardziej funkcjonalna

Gmina Ożarów przygotowuje się do rozbudowy budynku biblioteki miejskiej przy ulicy Spacerowej. Nowy budynek powstanie na dwóch poziomach, po 200 metrów kwadratowych każdy.

Szacunkowy koszt tej inwestycji wyniesie 3 miliony złotych, w tym około 200-300 tysięcy złotych to koszt wyposażenia nowych pomieszczeń. Z budżetu gminy dofinansowanie wyniesie 10 procent, czyli około 300 tysięcy złotych.

Zakres prac obejmuje budowę dwupoziomowego budynku oraz windy dla osób niepełnosprawnych korzystających z biblioteki. Na piętrze powstaną powiększone pomieszczenia dla biblioteki.

- Dotychczasowe pomieszczenia są niewielkie i nie pozwalają na rozwój instytucji, zgodnie z obecnymi standardami. Biblioteka nie posiada żadnej czytelni, pomieszczeń dla opracowywania książek- mówi Marcin Majcher, burmistrz Ożarowa.

Na dole budynku powstanie sala wielofunkcyjna dla 70-100 osób na różnego rodzaju spotkania. Istniejąca sala w domu kultury, jest jednocześnie salą obrad Rady Miejskiej, salą taneczną, salą kinową. Za każdym razem, dla różnych funkcji, należy zmieniać układ pomieszczenia.

Rada Miejska znajdzie swoje miejsce w nowej sali wielofunkcyjnej, a całe pomieszczenie podzielone zostanie na pół. Będą się tam odbywać spotkania z sołtysami, mieszkańcami, w ramach Klubu Seniora i wszystkie inne spotkania, które dzisiaj odbywają się w Domu Kultury. Cały obiekt będzie monitorowany.

Jak informuje burmistrz Ożarowa, do końca sierpnia powinna powstać wizualizacja budynku, który ma być wkomponowany w istniejącą ścianę, półokrągłą, równolegle do budynku mieszkalnego. Planowane są świetliki na dachu i duże przeszklenia, całość musi komponować się z istniejącym budynkiem.

- Do końca roku planujemy rozpocząć budowę – mówi zastępca burmistrza Paweł Rędziak. - Mamy uzgodnioną ostateczną wersję koncepcji projektu i układ pomieszczeń. Do końca roku powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę, potem będziemy mogli ogłaszać przetarg. Czas realizacji to 12 miesięcy, do wiosny 2024 roku. Projektantem budynku jest Dariusz Celuch ze Starachowic, który ma duże doświadczenie i ciekawe koncepcje. Projektował w gminie dworzec autobusowy, obiekty na stadionie.

Rozbudowa budynku miejskiej biblioteki w Ożarowie, jest jednym z elementów dużego projektu, dotyczącego rozbudowy infrastruktury kulturalnej i społecznej w gminie. Planowane są również budowa i rozbudowa świetlic na terenie gminy w miejscowościach Grochocice, Tominy, Janów, Julianów, Zawada, Śródborze i budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobótce.

Na wszystkie prace gmina Ożarów otrzymała ponad 8 milionów złotych ze środków rządowych, w tym z programu Polski Ład.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budynek gminnej biblioteki w Ożarowie zostanie rozbudowany do połowy 2024 roku - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia