Nasza Loteria

Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Taki ośrodek jest tylko w Krakowie!

Materiał informacyjny SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ - INSTYTUT CERAMIKI I MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki, powstałe w ramach Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, jest świetnym przykładem inicjatywy skupionej na innowacyjności i zrównoważonym rozwoju. W dzisiejszych czasach, w obliczu wyzwań związanych z ochroną środowiska i redukcją negatywnego wpływu na ekosystemy, innowacyjne technologie przemysłowe są niezbędne dla osiągnięcia sukcesu - mówi PAWEŁ PICHNIARCZYK, dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Sieć Łukasiewicza ma realny wpływ na gospodarkę

Działanie Centrum Badawczego Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki integruje wiedzę naukową z realnymi potrzebami przemysłu budowlanego w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i ochrony przed hałasem. Ta synergia jest kluczowym elementem, który pozwala tworzyć innowacyjne rozwiązania odpowiednie dla polskiego sektora budowlanego.

- Współpraca z wiodącymi jednostkami naukowymi, takimi jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, a także Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, z jednej strony dostarczą nam najnowszej wiedzy i wsparcie praktyczne służb ratowniczych , ale z drugiej strony będziemy dla tych podmiotów zapleczem badawczym i poligonem doświadczalnym. To działanie synergiczne dla rozwoju polskiej nauki i gospodarki. Ponadto nasze relacje w tym zakresie z administracją lokalną tworzą „złoty trójkąt” – podkreśla Paweł Pichniarczyk.

Wraz z partnerami Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych dąży do identyfikowania najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi przemysł budowlany oraz dziedzina bezpieczeństwa pożarowego. To pozwala mu skoncentrować się na praktycznych zastosowaniach i wdrożeniach, które mają realny wpływ na polską gospodarkę oraz społeczeństwo.

Bezpieczeństwo pożarowe i ochrona przed hałasem są kluczowymi zagadnieniami, jeśli chodzi o wpływ na codzienny komfort życia każdego z nas. Nic więc dziwnego, że coraz większą wagę przykłada się do tych zagadnień uwzględniając przy tym priorytetowe obecnie aspekty związane z ochroną środowiska, w tym w szczególności efektywność energetyczną budownictwa i inne założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Celem tych działań jest zapewnienie bezpiecznych i spokojnych warunków życia dla wszystkich mieszkańców oraz użytkowników budynków.

- Bezpieczeństwo pożarowe materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla ochrony życia, zdrowia i mienia. Odpowiednio dobrane i przetestowane pod względem pożarowym materiały zapewniają oporność na działanie ognia, co minimalizuje ryzyko powstania pożaru oraz jego szybkiego rozprzestrzeniania się. W sytuacji ewakuacji z budynku, czas reakcji jest kluczowy dla ratowania życia i zdrowia ludzi. Właściwe materiały mogą dać dodatkowy czas na bezpieczne opuszczenie obiektu, co ma ogromne znaczenie w nagłych sytuacjach – zaznacza dyrektor Paweł Pichniarczyk.

Walka z negatywnymi skutkami hałasu

Ochrona przed hałasem jest jednym z najważniejszych aspektów codziennego życia. Naukowcy wykazali bowiem, że hałas może wpływać nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne człowieka. To zaś może prowadzić do wielu poważnych chorób.

- Odpowiednia izolacja akustyczna w budynkach, zarówno w miejscach pracy jak i w mieszkaniach, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia spokoju oraz komfortu. Materiały o właściwościach dźwiękochłonnych oraz odpowiednio zaprojektowane rozwiązania akustyczne pomagają w redukcji hałasu, tworząc przyjemne, miłe oraz sprzyjające odpoczynkowi wnętrze – mówi dyrektor Paweł Pichniarczyk.

Dbanie o bezpieczeństwo pożarowe oraz ochronę przed hałasem są ważne zarówno dla obiektów mieszkalnych jak i użyteczności publicznej. To nie tylko inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie, ale także w jakość życia każdego z nas. Dbając o właściwe
i bezpieczne materiały budowlane oraz starając się ograniczyć hałas w naszym otoczeniu, Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych tworzy przyjazne i komfortowe warunki do życia, pracy i odpoczynku.

Warto również wspomnieć, że dbałość o bezpieczeństwo pożarowe oraz ochrona przed hałasem to część większego nurtu. Chodzi m.in. o zrównoważony rozwój, który uwzględnia aspekty społeczne, ekonomiczne i ekologiczne. Zastosowanie odpowiednich materiałów i rozwiązań akustycznych to oczywiście inwestycja, która przynosi korzyści zarówno nam jak i naszemu otoczeniu. W ten tylko sposób możemy stworzyć harmonijne środowisko, w którym każdy będzie mógł cieszyć się pełnią komfortu życia.

- Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki jest kluczowym ogniwem
w tworzeniu przyszłości, w której bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój idą w parze. Działania edukacyjne oraz dydaktyczne Centrum Badawczego, skierowane do studentów, doktorantów oraz słuchaczy Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie , zapewniają odpowiednie wykształcenie i praktyczne doświadczenie dla młodych ludzi, którzy już niedługo będą stanowili przyszłe pokolenie ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa pożarowego i akustyki – podkreśla PAWEŁ PICHNIARCZYK, dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Taki ośrodek jest tylko w Krakowie! - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia