Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy wracać do biur ale przede wszystkim w modelu hybrydowym. "Kluczowym wyzwaniem jest godzenia życia zawodowego z prywatnym"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdecydowana większość organizacji nie podejmowała drastycznych decyzji co do obowiązujących umów najmu.
Zdecydowana większość organizacji nie podejmowała drastycznych decyzji co do obowiązujących umów najmu. Lucyna Nenow / Polska Press
6 na 10 pracowników chce wykonywać swoje obowiązki w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. ankietowanych. Zmiany na rynku pracy wymagają dostosowania prawa związanego ze świadczeniem pracy zdalnej w dialogu z firmami i pracownikami – uważa Konfederacja Lewiatan.

Ostatnie kilkanaście miesięcy doprowadziło do sporych zawirowań na rynku najmu powierzchni biurowych. Pandemiczne obostrzenia mocno obniżyły frekwencję w biurach i mogły zachęcić firmy do weryfikacji dotychczasowych potrzeb w zakresie organizacji pracy i dostępnej powierzchni.

Jednak zdecydowana większość organizacji nie podejmowała drastycznych decyzji co do obowiązujących umów najmu. Jednocześnie 60 proc. ankietowanych chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. respondentów w badaniu firmy Devire.

Zdaniem ekspertów konfederacji Lewiatan, konieczne jest dostosowanie prawa związanego ze świadczeniem pracy zdalnej w dialogu z jego odbiorcami, czyli firmami, pracownikami, tak by stosunki pracy nie były zaburzone, ale także by możliwość rozwoju firm nie była ograniczona. Konieczne jest też wypracowywanie mechanizmów i instrumentów wspierania tych firm i pracowników, którzy potrzebują pomocy np. w zakresie wyposażania miejsc pracy czy w związku z podnoszeniem kompetencji.

- Z perspektywy pracodawcy najważniejsze będzie wypracowanie nowych metod zarządzania, motywowania, weryfikowania efektów pracy świadczonej zdalnie. Wyzwaniem będzie także zatrzymanie najlepszych specjalistów, dla których otwierają się teraz zupełnie nowe możliwości zatrudnienia, także poza granicami Polski, bez konieczności fizycznego przenoszenia się np. do innego kraju. Planując wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2021-2027 trzeba te wyzwania koniecznie uwzględnić – wyjaśnia Małgorzata Lelińska, wicedyrektorka departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan, cytowana w komunikacie.

Zdaniem ekspertów, z punktu widzenia pracownika kluczowym wyzwaniem jest godzenia życia zawodowego z prywatnym. Jak się okazuje, niezależnie od sposobu świadczenia pracy co czwarty aktywny zawodowo Polak deklaruje, że nie potrafi znaleźć równowagi między domem a pracą, a prawie 1/4 pracodawców nie podejmuje żadnych aktywności wspierających ten obszar.

W oparciu o dane oficjalne, na tle innych krajów Europy, polski rynek pracy przechodzi przez lockdowny praktycznie suchą nogą. Co do zasady nie było masowych zwolnień, wiele osób także zdecydowało się (z powodzeniem) pracę zmienić na lepszą, ale na pewno odczuwamy ogromną presję, wzrost frustracji i zmęczenia, stres, wypalenie zawodowe, i to niezależnie od tego, jak elastyczne rozwiązania i wsparcie zastosowali pracodawcy- zwracają uwagę przedstawiciele Lewiatana.

- Pracodawcy i pracownicy powinni w tym zakresie otrzymać wsparcie, by długofalowe skutki tego najtrudniejszego czasu maksymalnie zniwelować – podkreśla Lelińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia