Choroba na urlopie

Marzena SMORĘDA [email protected]
Biorąc zwolnienie lekarskie po prostu przerywamy urlop wypoczynkowy. Pracodawca ma obowiązek udzielić go nam później, po wyzdrowieniu.
Biorąc zwolnienie lekarskie po prostu przerywamy urlop wypoczynkowy. Pracodawca ma obowiązek udzielić go nam później, po wyzdrowieniu.
Udostępnij:
Jeśli zachorujemy w czasie wypoczynku, pracodawca musi przesunąć nam urlop na inny termin. Przebywając na zwolnieniu lekarskim nie tracimy możliwości korzystania z wypoczynku, a niewykorzystaną część urlopu mamy prawo odbyć w późniejszym terminie.

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego odpoczynku. Zdarza się jednak, że choroba uniemożliwi nam wykorzystanie urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem. A ponieważ pracodawca nie może udzielać urlopu osobie chorej, więc udzielony urlop zostaje przerwany.

 

W kodeksie pracy nie jest sprecyzowany sposób przesunięcia urlopu wypoczynkowego na inny termin. W takiej sytuacji pracodawca wspólnie z pracownikiem musi ustalić nowy termin urlopu.

 

Wniosek na nowo

 

Oznacza to, że pracownik nie może samowolnie przedłużyć swojego urlopu wypoczynkowego, to znaczy przebywać na urlopie po zakończeniu choroby, bowiem może być to uznane za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia. Po powrocie z chorobowego musi na nowo wypisać i złożyć wniosek o urlop.

 

Decyduje pracodawca

 

Również pracodawca nie może w sposób arbitralny wyznaczyć nowego terminu wypoczynku. Ale jeśli pracodawca postanowi nie puścić pracownika na urlop we wskazanym przez niego terminie, ten musi się temu podporządkować. Niezależnie zatem od tego, która ze stron jest zainteresowana ustaleniem terminu urlopu, decyzję w tej sprawie podejmuje zawsze pracodawca. Warto wiedzieć jednak, że nic nie staje na przeszkodzie, aby chory pracownik wykorzystał niewykorzystany urlop bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy, ale termin ten musi być zawsze uzgodniony między pracodawcą a pracownikiem.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie