Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego odpoczynku. Zdarza się jednak, że choroba uniemożliwi nam wykorzystanie urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem. A ponieważ pracodawca nie może udzielać urlopu osobie chorej, więc udzielony urlop zostaje przerwany.
W kodeksie pracy nie jest sprecyzowany sposób przesunięcia urlopu wypoczynkowego na inny termin. W takiej sytuacji pracodawca wspólnie z pracownikiem musi ustalić nowy termin urlopu.
Wniosek na nowo
Oznacza to, że pracownik nie może samowolnie przedłużyć swojego urlopu wypoczynkowego, to znaczy przebywać na urlopie po zakończeniu choroby, bowiem może być to uznane za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia. Po powrocie z chorobowego musi na nowo wypisać i złożyć wniosek o urlop.
Decyduje pracodawca
Również pracodawca nie może w sposób arbitralny wyznaczyć nowego terminu wypoczynku. Ale jeśli pracodawca postanowi nie puścić pracownika na urlop we wskazanym przez niego terminie, ten musi się temu podporządkować. Niezależnie zatem od tego, która ze stron jest zainteresowana ustaleniem terminu urlopu, decyzję w tej sprawie podejmuje zawsze pracodawca. Warto wiedzieć jednak, że nic nie staje na przeszkodzie, aby chory pracownik wykorzystał niewykorzystany urlop bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy, ale termin ten musi być zawsze uzgodniony między pracodawcą a pracownikiem.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!
- Gembicka chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "To musi być transparentne"
- Wiemy, jak wyglądała pomoc dla 14-latki z Andrychowa. Kto ją odnalazł i reanimował?
- Skandal w Brazylii! Żywa kobieta znaleziona w worku w kostnicy