Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co dalej z limitami płatności gotówką? Wkrótce nie zapłacisz gotówką powyżej tej kwoty? Co się zmieni od stycznia 2024 roku?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Obniżone limity transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. – To nie jest nic nowego w polskim porządku prawnym, ponieważ one funkcjonują obecnie między przedsiębiorcami – tłumaczyła nam mec. Marta Olczak-Klimek. Sejm wycofał się w tym roku z nowelizacji, co oznacza, że nie będzie obniżenia limitów dla płatności gotówkowych. Przypominamy do jakiej kwoty można płacić gotówką.

Spis treści

Limity płatności gotówką. Ile wynoszą obecnie?

Nie będzie zapowiadanych wielokrotnie zmian dotyczących limitów płatności gotówką. przypomnijmy, zgodnie z założeniami Polskiego Ładu od stycznia 2024 roku miała wejść w życie ustawa ograniczająca tego typu transakcje.

Przepisy ustawy prawo przedsiębiorców nakazują przyjmowanie i dokonywanie płatności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w przypadku gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza wartość 15 tys. zł.

– Ustawodawca zmienił ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych wprowadzając limity płatności gotówką – tłumaczyła w rozmowie ze Strefą Biznesu mec. Marta Olczak-Klimek z kancelarii Olczak-Klimek, van der Kroft, Węgiełek, jeszcze przed odrzuceniem nowelizacji. – To nie jest nic nowego w polskim porządku prawnym, ponieważ one funkcjonują obecnie między przedsiębiorcami – mówi.

Jednak zgodnie z przepisami „Polskiego Ładu” począwszy od 1 stycznia 2024 r. limit ten miał zostać drastycznie obniżony do kwoty 8 tys. zł. Nowością było też dodanie zapisu, zgodnie z którym także konsumenci będą zobowiązani do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą przekroczy 20 tys. zł.

Przekroczenie limitu płatności. Jakie sankcje?

Co jeśli dojdzie do takiego rozliczenia przy kwocie przekraczającej limit? Jak wyjaśnia nam ekspertka, cała kwota nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, co oznacza, że będą musieli zapłacić od tego podatek.

Wprowadzenie powyższych limitów wiąże się z istotnymi konsekwencjami podatkowymi. Co do zasady na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22p) i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15d), w przypadku gdy płatność pomiędzy przedsiębiorcami przekroczy limit 15 tys. zł (a od 1 stycznia 2024 r. 8 0tys. zł) i nie zostanie dokonana za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, podatnik nie będzie uprawniony do zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów (w pełnej kwocie, a nie tylko w wysokości, która przekracza wskazany limit) – podkreśla z kolei ekspert BCC Jakub Świetlicki vel Węgorek.

W przypadku otrzymania przez podatnika płatności od konsumenta, która przekroczy kwotę limitu i jednocześnie nie będzie dokonana za pośrednictwem rachunku płatniczego, otrzymana kwota będzie stanowiła dla tego podatnika dodatkowy przychód, co w praktyce może przełożyć się na konieczność jej podwójnego opodatkowania.

– Ustawodawca sankcje za niezachowanie tych przepisów nałożył jedynie na przedsiębiorców, która wygląda podobnie jak w przypadku przekroczenia limitu między przedsiębiorcami – mówi mec. Olczak-Klimek.

Wycofanie proponowanych nowelizacji?

11 kwietnia 2023 r. grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski – złożyła projekt ustawy, przewidujący uchylenie przepisów tzw. „Polskiego Ładu” dotyczących obniżenia limitów transakcji gotówkowych. Pod koniec maja w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. W konsekwencji limit transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami w dalszym ciągu wynosiłby 15 tys. zł, a limit transakcji gotówkowych dla konsumentów nie zostałby wprowadzony.

– Moim zdaniem projekt proponowanych zmian należy ocenić pozytywnie. Niewątpliwie wprowadzenie nowych i obniżenie dotychczasowych limitów w dokonywaniu transakcji gotówkowych stanowiłoby istotne ograniczenie swobody gospodarczej oraz mogłoby negatywnie wpłynąć szczególnie na sytuację mikro i małych przedsiębiorców. Rozumiejąc potrzeby fiskalne państwa i politykę mającą na celu zwalczanie tzw. „szarej strefy” nie można zapominać o tym, że wprowadzenie limitów transakcji gotówkowych mogłoby również skutkować wykluczeniem ekonomicznym istotnej części społeczeństwa – podkreślał Świetlicki vel Węgorek.

Z kolei mec. Olczak-Klimek. przyznała, że biorąc pod uwagę realia rynkowe oraz ceny z którymi spotykają się i przedsiębiorcy i konsumenci w zakresie pozyskiwania usług czy ich świadczenia, kwota 8 tys. zł czy 20 tys. zł jest zupełnie nieuzasadniona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z limitami płatności gotówką? Wkrótce nie zapłacisz gotówką powyżej tej kwoty? Co się zmieni od stycznia 2024 roku? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia