MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co nas czeka, gdy spóźniliśmy się z PIT-em

Aleksandra KOS
Maria Bojczuk rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach:- Osoba, która tego nie złozyła na czas PIT-u powinna jak najszybciej wywiązać się z tego obowiązku. Złożenie zeznania po terminie jest bowiem dopuszczalne i skuteczne.
Maria Bojczuk rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach:- Osoba, która tego nie złozyła na czas PIT-u powinna jak najszybciej wywiązać się z tego obowiązku. Złożenie zeznania po terminie jest bowiem dopuszczalne i skuteczne.
Osoby, które nie złożyły rocznego zeznania podatkowego w terminie, narażają się na sankcje wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Dodatkowo, gdy z zeznania wynika dopłata, powstanie zaległość, którą trzeba będzie zapłacić wraz z odsetkami.

Termin składania zeznań podatkowych za 2008 rok minął 30 kwietnia bieżącego roku. Podatnicy mieli wiele możliwości aby to zrobić. Wypełnione i podpisane zeznanie można było po prostu zanieść do urzędu skarbowego. Jeśli wizyta w urzędzie skarbowym z jakiś względów nie wchodziła w rachubę PIT można było wysłać w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Ponadto podatnicy mogli też przesyłać zeznania drogą elektroniczną. Osoby, które nie wywiązały się z tego obowiązku narażone są na kary, które mogą być bardzo dotkliwe.

 

 

Drobna korekta

Niektórym podatnikom wypełnienie zeznanie rocznego za 2008 rok mogło sprawić wiele problemów co spowodowało, że popełnili oni błędy. W takim przypadku urząd skarbowy może zwrócić się do składającego deklaracje o jej skorygowanie i wyjaśnienie wątpliwości. Może także sam nanieść poprawki jeśli zmiana tej korekty nie przekroczy 1000 złotych w rozliczeniach.

Złożenie korekty zeznania wraz z uzasadnieniem jej przyczyn i zapłacenie należności w całości nie powoduje sankcji karnych skarbowych.

 

Brak zeznania

Osoby, które nie złożyły w terminie zeznania podatkowego za 2008 rok narażone są ze strony urzędu na kary. Takie przewinienie może zakończyć się nawet na kilkasetzłotowej karze. Mandat karny nałożony przez urząd może wynieść od 127,60 złotych do 2552 złote (czyli dwukrotność minimalnego wynagrodzenia).

 

Podatnik może taki mandat przyjąć lub nie. Jeśli go nie przyjmiemy sprawa trafi do sądu, a tu może nie być tak kolorowo. Najwyższa kara nałożona przez sąd nie może przekroczyć dwudziestokrotności stawki dziennej, czyli 25.520 złotych.

 

Czynny żal

Kary można jednak uniknąć. Żeby to zrobić podatnik musi złożyć zeznanie roczne, do którego dołączy wniosek o zastosowanie tak zwanego czynnego żalu, czyli przyzna się do popełnienia wykroczenia skarbowego oraz wyjaśni dlaczego zeznanie zostało złożone po terminie. Ważne, aby zrobić to zanim urząd dowie się, że podatnik spóźnił się ze złożeniem zeznania. Warunkiem skorzystania z czynnego żalu jest również wpłata zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę najpóźniej w terminie wyznaczonym przez urząd skarbowy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia