MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby nie odkładać rzeczy na później? 12 sposobów na prokrastynację

AB
Opracowanie:
Jak pozbyć się poczucia notorycznego braku czasu? Co zmienić, by robienie ważnych rzeczy przychodziło nam z większą łatwością?  Przedstawiamy sprawdzone sposoby na prokrastynację.
Jak pozbyć się poczucia notorycznego braku czasu? Co zmienić, by robienie ważnych rzeczy przychodziło nam z większą łatwością? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na prokrastynację. Pxhere.com
Zmorą wielu pracowników zdalnych jest prokrastynacja, czyli odkładanie ważnych rzeczy na później. Na szczęście ze zjawiskiem tym można sobie radzić. Zapytaliśmy ekspertkę, co proponuje osobom, które mają skłonność do prokrastynacji. Sposoby na zmotywowanie się do działania są proste.

Prokrastynacja przejawia się przez odkładanie pilnych zadań do zrobienia na później. Termin ten, znany z psychologii, służy do określenia zjawiska, które polega na unikaniu czynności, które mamy do zrobienia i na których powinniśmy się skoncentrować. Prokrastynator woli zająć się tym, co sprawia mu większą przyjemność, przychodzi mu z większą łatwością i jest dla niego mniej kłopotliwe.

Niestety, problemu prokrastynacji doświadczamy również w pracy. Zwłaszcza osoby, które preferują pracę indywidualną i nie lubią mieć nad sobą zwierzchnika, mogą okazać się prokrastynatorami. Zazwyczaj prawda wychodzi na jaw, gdy przełożony poprosi pracownika o zrobienie czegoś, a gdy do niego wraca, zadanie nie jest nadal wykonane. Na szczęście z prokrastynacją w pracy można walczyć. Na początek warto wprowadzić jedną, żelazną zasadę.

- Pamiętajmy, że wrzutki przełożonego zawsze są najważniejsze. Nie musimy jednak przyjmować ich bez prośby o dyspozycję. Możemy pokazać, co mamy zaplanowane w liście TO DO na dany dzień i zapytać, gdzie przełożony chce, aby nowe zadania pojawiło się tam kosztem innego, zaplanowanego - mówi Iwona Firmanty, psycholog, coach ICC, właścicielka firmy szkoleniowej Human Skills.

Ekspertka przypomina, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę w pracy. Powinniśmy dbać o regularne przerwy i często się nawadniać. Podczas odpoczynku najlepiej się poruszać tak, aby wrócić do swoich zajęć z nową energią do działania. Ważne jest także to, aby dokonać wyraźnego rozgraniczenia między pracą a odpoczynkiem.

- Po zakończeniu pracy warto zrobić osobisty rytuał przejścia z roli zawodowej do roli prywatnej. Można np. schować komputer i notatki, a potem wyjdź na spacer. Najlepiej jest stworzyć swój własny rytuał, który będzie dla będzie oddzielał czas pracy od czasu prywatnego w czytelny sposób - mówi Iwona Firmanty. - Jesteś osobą, która ma na siebie największy wpływ. Ty odpowiadasz za własną efektywność i rzetelność wykonywanych zadań - mówi ekspertka.

od 7 lat
Wideo

Kontrole przewozów osób w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia