Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobił koronawirus na świętokrzyskim rynku pracy w 2020 roku? Co będzie w 2021? Rośnie bezrobocie, mniej ofert pracy

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Dawid Łukasik
O 2800 wzrosła liczba bezrobotnych w regionie w 2020 roku w porównaniu do roku 2019. Obecnie w rejestrach świętokrzyskich urzędów pracy jest 44 881 bezrobotnych. W skali roku procentowy przyrost wyniósł 6,8 procent i był najniższy w kraju – tak prezentuje się w liczbach obecna sytuacja na świętokrzyskim rynku pracy.

- Stopniowo spływają do nas dane pozwalające podsumować sytuację na rynku pracy w 2020 roku. W województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całym kraju wzrósł poziom bezrobocia, w rejestrach urzędów przybyło 2839 osób bezrobotnych. Procentowo to o 6,8 procenta. W porównaniu do innych województw był to najniższy procent w kraju. Stopa bezrobocia na koniec roku szacowana jest u nas na 8,5 procent, co w porównaniu z końcem roku 2019 daje wzrost o 0,5 punktu procentowego. Te dane pokazują, że rynek odczuł konsekwencje kryzysu związanego z pandemią, ale w sposób umiarkowany informuje Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Po nagłym załamaniu w kwietniu 2020 roku, sytuacja stopniowo się stabilizowała. Nie było także w regionie masowych zwolnień grupowych. W ciągu roku 12 zakładów pracy zwolniło w tym trybie 338 pracowników, a część zakładów pracy zgłaszających zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych ostatecznie się z tego zamiaru wycofało. Dotyczyło to pięciu zakładów i 142 pracowników.

- Na pewno zauważana jest jednak duża niepewność pracodawców, co do dalszego rozwoju sytuacji. Pracodawcy obawiają się kolejnych ograniczeń, jak i zachowań konsumenckich, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie ich firm. Widać to w danych dotyczących liczby ofert pracy. W ciągu ostatniego roku było ich 20 319, czyli o jedną trzecia mniej niż w roku 2019. Z drugiej strony widać wciąż aktywność w zakresie zakładania działalności gospodarczej. Liczba podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON rosłą stopniowo w całym roku, a na koniec wyniosłą 120 062 i była wyższa o 3569 niż w roku 2019 – mówi Aleksandra Marcinkowska.

Jak podkreśla dyrektor Marcinkowska, bardzo duży wpływ na wyhamowanie wzrostu bezrobocia mają działania wspierające świętokrzyskich przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej. Do końca ubiegłego roku Wojewódzki Urząd Pracy udzielił wsparcia na kwotę przekraczającą 206 milionów złotych. - Refundację kosztów wynagrodzeń pracowników otrzymało 1281 firm, co pozwoliło uchronić 58 859 miejsc pracy w naszym regionie. Kolejne 36 985 miejsc pracy udało się ochronić dzięki dofinansowaniom wynagrodzeń udzielonym przez Powiatowe Urzędy Pracy - mówi dyrektor Marcinkowska.

Dodatkowo Powiatowe Urzędy Pracy udzieliły już 51 188 bezzwrotnych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców oraz 10 754 dofinansowań kosztów prowadzenia działalności dla samozatrudnionych.

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia na koniec grudnia w województwie wyniosła 8,5%, co oznacza umiarkowany wzrost zarówno do poprzedniego miesiąca, jak i do końca 2019 roku (odpowiednio o 0,2 i 0,5 punktu procentowego).

Należy podkreślić, że wzrost bezrobocia na koniec roku jest typowym dla świętokrzyskiej gospodarki zjawiskiem sezonowym. Wynika to z wysokiego udziału zatrudnionych między innymi w rolnictwie i przetwórstwie rolnym, w branży budowlanej i turystycznej.

Niestety w najbliższej przyszłości mogą wystąpić spadki zatrudnienia, zwłaszcza w usługach, które będą odczuwać skutki ograniczeń pandemicznych oraz zmianę zachowań konsumenckich. Wiele jednak zależy od terminów „otwierania” poszczególnych branż.

Spodziewany jest natomiast wzrost zatrudnienia między innymi w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zwłaszcza w przetwórstwie przemysłowym, a także rosnącej w skali całego kraju branży e-commerce. Obecnie Wojewódzki Urząd Pracy uruchamia kolejne edycje unijnych projektów, w dużej mierze kierowanych do osób, które utraciły zatrudnienie po 1 marca ubiegłego roku. Ze szkoleń zawodowych i staży u pracodawców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego będzie mogło skorzystać co najmniej 1155 osób powyżej 30 roku życia. Przewiduje się, że w ramach Programu POWER, adresowanego do osób przed 30-tką, dotacje na podjęcie działalności gospodarczej otrzyma 416 uczestników, a 766 osób weźmie udział w projektach szkoleniowo-stażowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zrobił koronawirus na świętokrzyskim rynku pracy w 2020 roku? Co będzie w 2021? Rośnie bezrobocie, mniej ofert pracy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia