Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coca Cola czy Pepsi Cola? Zagłosuj w naszej sondzie!

Jarosław PANEK, [email protected]
pepsi cola, czy coca cola - to dylemat podczas upałów już od ponad 100 lat!
pepsi cola, czy coca cola - to dylemat podczas upałów już od ponad 100 lat!
Czy naprawdę potrafimy rozróżnić smak jednego napoju od drugiego? Przeprowadzony przez szóstkę naukowców z wydziału psychiatrii i behawiorystyki Baylor College of Medicine w Houston w 2004 roku eksperyment miał to sprawdzić i… sprawdził. Wyniki okazały się zaskakujące. Który napój wygrał? Który napój wygra w naszej sondzie?

Opisywany eksperyment udowodnił nie tyle wartość czy smak obu napojów, co mniej lub bardziej skuteczne kampanie reklamowe obu koncernów? Oto bowiem okazało się, że gdy nie wiemy, który napój akurat pijemy, połowa wybiera pepsi colę, a druga połowa coca lolę.

Dopiero, gdy badani degustowali z oznaczonego kubka i wiedzieli, co jest pepsi colą, a co coca colą, wybierali… coca colę jako napój bardziej smaczny. Badanie rezonansem magnetycznym wykazało, że znaczek coca coli budzi wyjątkową aktywność mózgu i oto nagle z niewiadomych przyczyn ludzie zaczynają znacznie lepiej oceniać napój podany w kubku z logiem coca coli.

Co ciekawe oceniali go dużo lepiej niż tę samą coca colę, ale próbowaną w kubku nieoznaczonym. Znaczek pepsi nie wywołał tak silnych emocji. Różnicę było widać również w aktywności mózgu zarejestrowanej przez funkcjonalny rezonans magnetyczny. Otóż mózg badanych znacznie bardziej aktywnie reagował na logo coca coli niż na logo pepsi. A zatem nasze wyobrażenie na temat obu słynnych napojów daleko bardziej przekracza rzeczywistość, bo nie wiedząc, co pijemy, inaczej oceniamy te produkty, niż wiedząc, co akurat degustujemy.

Historia Coca Coli

Oba napoje, to tak naprawdę wielkie legendy swiatowej gospodarki. Starsza wiekiem jest coca cola. Wymyślona 8 maja 1886 roku w Atlancie w stanie Georgia przez aptekarza Johna Pembertona, nie przyniosła mu bogactwa. Twórca legendy nie potrafił na niej zarobić i przez całe życie regularnie pozbywał się udziałów w firmie, a w końcu jego spadkobiercy sprzedali prawa do tego napoju aptekarzowi Asa G. Candlerowi z Atlanty.

Candler nabył pełne prawa do tego napoju w 1891 roku zaledwie za 2,3 tysiące ówczesnych dolarów. Dopiero on, wraz z kilkoma wspólnikami utworzył spółkę The Coca Cola Company, funkcjonującą do dziś. Po raz drugi Coca Cola zmieniła swego właściciela w roku 1919, ale już nie za 2,3 tysiąca dolarów, ale za… 2,5 miliona dolarów. Firmę kupił bankier z Atlanty, Ernest Woodruff i zorganizowana przez niego spółka inwestorów.

 

W 1960 roku Coca Cola kupia firmę Minute Maid Company, głównego sprzedawcę owoców cytrusowych. W latach 80 - tych XX stulecia koncern zainwestował też w wytwórnię Columbia Pictures Industries, a w 1987 doprowadził do fuzji z Tri Star Pictures, w wyniku czego powstała niezależna korporacja Columbia Pictures Entertainment. Ale w roku 1989 sprzedano udziały w Columbii, by skoncentrować się jedynie na sprzedaży napojów orzeźwiających. W roku 1991 powstała spółka Coca-Cola Nestlé Refreshments Company, która do dziś zajmuje się produkcją i sprzedażą koncentratów i półproduktów do szybkiego przygotowywania kawy, herbaty oraz pitnej czekolady pod nazwami handlowymi Nescafe, Nestea® i Nestlé.

W Polsce napój coca cola pojawił się w 1957 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Poźniej można go było kupić tylko za dolary w Pewexach i sklepach Baltony. Dopiero Edward Gierek wprowadził ją „pod strzechy”. Żeby zawitała do polskich sklepów, umowę na jej sprzedaż i produkcję podpisał rzymski przedstawiciel koncernu z… wicepremierem polskiego rządu. Produkcja w Polsce ruszyła w 19 lipca 1972 roku w Warszawie. A hasło reklamowe „Coca Cola to jest to!” wymyślił nie kto inny, jak… Agnieszka Osiecka.

Historia Pepsi Coli

Zaczyna się w roku 1898, a więc jest to młodszy napój od coca coli, ale tylko o dwanaście lat. Pespi także wymyślił aptekarz Caleb Bradham z New Bern w Północnej Karolinie, gdzie do dziś znajduje się… muzeum pepsi i można w nim kupić kubki z dawnym logo firmy. Pięć lat później, już oficjalnie zarejestrowany napój, był reklamowany w prasie jako orzeźwający, wzmacniający i pomagający w trawieniu.

Popyt na pepsi colę rósł w tempie przekraczającym możliwości produkcyjne Brahama, dlatego też podjął on w 1905 roku decyzję o sprzedaniu licencji pierwszym pietnastu rozlewniom. W ciągu kolejnych sześciu lat liczba producentów pepsi urosła do 250.

Po siedemnastu latach sukcesu, nastąpiło załamanie się rynku cukrowego, które zmusiło Brahama do sprzedania firmy. Po kilku latach niepowodzeń, w roku 1931 firmę zakupili Loft i Guth. Zajmowali się sprzedażą słodyczy, którą postanowili połączyć ze sprzedażą pepsi coli. Powstała nowa firma, Pepsi Cola Company i tym samym rozpoczęła się, trwająca do dziś, kariera tego napoju.

Mało kto wie, że to właśnie Pepsi Cola Company sprzedawała napoje w puszkach już w… latach czterdziestych XX wieku, a podczas II wojny światowej firma zmieniła kolory w logo z pobudek patriotycznych, żeby odpowiadały tym na fladze amerykańskiej. Przełomem w historii firmy był rok 1965, kiedy to doszło do połączenie koncenru Pepsi Cola International z firmą Frito Lay, produkującą słone przekąski. W latach siedemdziesiątych Pepsi Cola stała się także właścicielem restauracji Pizza Hut, Taco Bell, a w latach 80 – tych restauracji KFC. Ale te wszystkie restauracje zostały w 1997 roku sprzedane.

W Polsce pepsi pojawiła się na początku lat 70-tych, ale oficjalnie działalność firma Pepsi Cola rozpoczęła dopiero w latach 90- tych. A który napój jest panstwa zdaniem smaczniejszy? Zapraszamy do głosowania w naszej sondzie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia