Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery dni pracy, zamiast pięciu, a może siedem godzin pracy, zamiast ośmiu? To możliwe, i za takie samo wynagrodzenie

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Przy wdrożeniu czterodniowego tygodnia pracy jest sporo spraw do przedyskutowania tj. utrzymanie dotychczasowych zarobków oraz zwiększenia wydajności
Przy wdrożeniu czterodniowego tygodnia pracy jest sporo spraw do przedyskutowania tj. utrzymanie dotychczasowych zarobków oraz zwiększenia wydajności 123rf.com/profile_fizkes
Ugruntowanie pracy zdalnej, jako normalnej formy świadczenia obowiązków w ramach umów na czas nieokreślony, nie musi być jedyną zmianą, jaka czeka rynek pracy w najbliższych miesiącach. Eksperci z rynku postanowili rozpocząć dyskusję o wdrożeniu akceptowalnego modelu związanego z krótszym czasem pracy. Powstało nawet stowarzyszenie.

Spis treści

Coraz więcej firm, korzystając z doświadczeń zdobytych w czasie pandemii, wprowadza model pracy zdalnej jako alternatywny wobec świadczenia obowiązków w miejscu narzuconym przez pracodawcę. Eksperci coraz poważniej myślą jednak o kolejnych zmianach. Jedną z nim może być skrócenie czasu pracy. Niektóre firm mają już ten eksperyment za sobą.

Niektóre firmy skróciły czas pracy już podczas pandemii

Jedną z firm, która w Polsce wdrożyła czterodniowy system pracy był Velux. Było to jednak spowodowane koniecznością ochrony miejsc pracy, w sytuacji spowolnienia gospodarczego powstałego w następstwie pandemii. Producent okien, po ustaniu zagrożenia nie zdecydował się kontynuować tego modelu. Wiele firm może jednak pozwolić sobie na funkcjonowanie bez zakłócania rytmu produkcyjnego.

Z uwagi na te podmioty od kilku miesięcy również w Polsce toczy się dyskusja czy, a jeśli tak to, w jakim trybie można by było ograniczyć tydzień pracy, do którego przywykli zarówno pracodawcy jak i pracownicy. Wymaga ona jednak profesjonalizacji.

Powstało Stowarzyszenie Inicjatywa 7/4/3, którego celem jest redefinicja dotychczasowego systemu czasu pracy i badanie idei czterodniowego tygodnia pracy – poinformował w serwisie społecznościowym Linkedin współzałożyciel nowopowstałej organizacji Jakub Zadrożny.

To właśnie tego typu inicjatywy mogłyby mieć szansę przygotować proces legislacyjny pod zmiany, które już dziś wydają się kwestią czasu.

Już teraz można pracować krócej. Bez zmian prawnych może jednak wiązać się to z redukcją pensji

Celem Inicjatywy 7/4/3 jest wywołanie dyskusji na temat nowego spojrzenia na pracę i czas pracy. Chcemy stworzyć miejsce, gdzie eksperci i praktycy będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem – brzmi komunikat działaczy. Czterodniowy tydzień pracy nie jest nowym pomysłem. Niektóre mają podobne doświadczenia z okresu Covid–19, inne starają się wdrożyć system już teraz, bazując na obowiązujących przepisach. Bez zmian prawnych może to się jednak dziać kosztem wynagrodzeń.

– Z dumą chciałbym zakomunikować, że już jest! Powstało Stowarzyszenie Inicjatywa 7/4/3 – redefinicja dotychczasowego systemu czasu pracy i badanie idei 4–dniowego tygodnia pracy – napisał Jakub Zadrożny, współzałożyciel organizacji oraz partner w butiku komunikacyjny Spectator.

Czas przekonać rynek do tego, że jeden dzień mniej pracy może oznaczać także zyski dla przedsiębiorcy

Zdaniem inicjatorów stowarzyszenia obecnie w Polsce dyskusja o idei czterodniowego tygodnia pracy jest spolaryzowana. Bywa, że brak w niej faktów, jest zbyt wiele nieprawdziwych przekonań i nierealnych wyobrażeń.
Jeszcze we wrześniu posłowie partii Razem zgłosili projekt zmian w kodeksie pracy zakładający stopniowe skrócenie normy tygodniowej z przeciętnie 40 do 35 godzin, przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń, co nie spodobało się niektórym środowiskom pracodawców.

– Celem Inicjatywa 7/4/3 jest szukanie poprzez konkretne działania odpowiedzi na pytanie, czy idea ta jest utopią, czy raczej nieuniknioną przyszłością firm w Polsce – wyjaśnia Jakub Zadrożny.

Według wciąż obowiązującej w Polsce normy czasu pracy zatrudniony wykonuje swoje obowiązki średnio osiem godzin dziennie, w 40–godzinnym cyklu tygodniowym. Zdarza się jednak, że niektóre firmy decydują się na pozakodeksowe zmiany w tym zakresie, co w niektórych przypadkach może oznaczać także niższe zarobki. Dopiero zmiany legislacyjne pozwoliłyby na uporządkowanie sytuacji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cztery dni pracy, zamiast pięciu, a może siedem godzin pracy, zamiast ośmiu? To możliwe, i za takie samo wynagrodzenie - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia