Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery firmy chętne na odbiór zielonej energii z Bioelektrowni i Biogazowni Starachowice

Monika Nosowicz-Kaczorowska
- Chcemy, żeby biogazownia w Starachowicach była ładnym obiektem. Planujemy, że elewacja komór fermentacyjnych będzie mieć podobną elewację do Galerii Korona w Kielcach – zapowiedział Wojciech Łukaszek, doradca Zarządu Bioelektrowni Świętokrzyskich i członek Rady Głównej Polskiej Izby Biomasy. Obok wiceprezydent Starachowic Sylwester Kwiecień.
- Chcemy, żeby biogazownia w Starachowicach była ładnym obiektem. Planujemy, że elewacja komór fermentacyjnych będzie mieć podobną elewację do Galerii Korona w Kielcach – zapowiedział Wojciech Łukaszek, doradca Zarządu Bioelektrowni Świętokrzyskich i członek Rady Głównej Polskiej Izby Biomasy. Obok wiceprezydent Starachowic Sylwester Kwiecień. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Biometan i bioprąd mają od 2017 roku produkować w Starachowicach konsorcjum Bioelektrownie Świętokrzyskie. Produkty, z których powstanie zielona energia będą rosły na polach w okolicznych gminach, głównie Mirzec i Brody. Właściciele będą chcieli podpisać z rolnikami 25-letnie kontrakty na dostawę roślin energetycznych.

Na produkcji zielonej energii skorzystać mają też lokalni przedsiębiorcy. Powstałe w elektrowni produkty: biogaz i bioprąd odbiorą cztery starachowickie firmy, których przedstawiciele w poniedziałek podpisali umowy intencyjne z Bioelektrowniami Świętokrzyskimi. Są to: MAN Bus, Cerrad, Perfopol i Starpol. Umowy z Markiem Kurtyką, prezesem Bioelektrowni Świętokrzyskich podpisali: Tadeusz Olchowik, zastępca kierownika starachowickiego oddziału MAN Bus, Halina Bąk, prezes spółki Cerrad, oraz Marek Konopa, kierownik zakładu Cerrad, Tomasz Jaskros, wiceprezes spółki Perfopol oraz Izabela Płusa, wiceprezes spółki Starpol.

 

Przedstawiciel inwestora, Wojciech Łukaszek, doradca Zarządu Bioelektrowni Świętokrzyskich i członek Rady Głównej Polskiej Izby Biomasy stwierdził, że zarówno prąd jak gaz wyprodukowane w Starachowicach odbiorcy będą mogli kupić o około 30 procent taniej, bo ze względu na niewielką odległość mniejsze będą koszty przesyłu. Inwestycja ma pozwolić też na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o około 100 tysięcy ton rocznie. Tomasz Jaskros, wiceprezes Perfopolu i Halina Bąk, prezes Ceradu podkreślali, że dla ich firm każde zmniejszenie kosztów ma ogromne znaczenie, bo oznacza tańszą produkcję i większą konkurencyjność na rynku.

Budowa biogazowni ma ruszyć pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Obecnie firma jest na etapie opracowania raportu oddziaływania na środowisko. Wkrótce na działce na Bugaju odwierty wykona geolog, potem wejdą geodeci. Przez lato i jesień w terenie będzie się działo nic, za to w pracowni projektowej powstawać będzie projekt biogazowni i bioelektrowni, a spółka będzie starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Sama budowa ma potrwać około 1,5 roku i kosztować od 145 do 165 milionów złotych. Zakończenie prac przy budowie planowane jest na końcówkę 2016 roku, a pełną moc biogazownia i bioelektrownia mają osiągnąć po trzech – czterech miesiącach od zakończenia inwestycji. Planowana moc biogazowni to 3 megawaty, planowana moc bioelektrowni to 7 megawatów (tyle wystarczy do zasilenia w energię miasta, w którym mieszka około 10 – 20 tysięcy mieszkańców).
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia