Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczyszczalnia to dopiero początek!

Przemysław CHECHELSKI <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Uroczyste przecięcie wstęgi na oczyszczalni w Sobkowie.
Uroczyste przecięcie wstęgi na oczyszczalni w Sobkowie.
Oczyszczalnia obecnie może przyjąć 300 metrów sześciennych ścieków na dobę. W każdej chwili można ją rozbudować.
Oczyszczalnia obecnie może przyjąć 300 metrów sześciennych ścieków na dobę. W każdej chwili można ją rozbudować.

Oczyszczalnia obecnie może przyjąć 300 metrów sześciennych ścieków na dobę. W każdej chwili można ją rozbudować.

Jest supernowoczesna oczyszczalnia ścieków i kanalizacja - gmina Sobków zrobiła ogromny krok w przyszłość. Cała inwestycja kosztowała aż 12 milionów złotych. Teraz czas na kanalizację kolejnych 12 miejscowości.

Uczestnicy uroczystości z zainteresowaniem przyglądali się nowoczesnym technologiom zastosowanym w oczyszczalni w Sobkowie.
Uczestnicy uroczystości z zainteresowaniem przyglądali się nowoczesnym technologiom zastosowanym w oczyszczalni w Sobkowie. autor

Uczestnicy uroczystości z zainteresowaniem przyglądali się nowoczesnym technologiom zastosowanym w oczyszczalni w Sobkowie.
(fot. autor)

W tym tygodniu odbyło się uroczyste oddanie do użytku największej inwestycji w powiecie jędrzejowskim - kanalizacji i oczyszczalni ścieków w gminie Sobków.

Gmina Sobków dotychczas była już niemal w całości zwodociągowana. Sieć nie doprowadzona jest jedynie do miejscowości Żerniki, ale to na życzenie samych mieszkańców, którzy jak twierdzi Tadeusz Domińczak, wójt gminy Sobków, w większości mają studnie głębinowej i nie wrażali chęci podłączenia się do wodociągu. Przed włodarzami gminy stanęło kolejne poważne zadanie, budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

WNIOSEK NA PIĄTKĘ

W 2003 roku rozpoczęły się przygotowania do tego potężnego przedsięwzięcia. Jak twierdzi wójt Domińczak, głównym celem było pozyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Gminy bowiem z własnych funduszy nie stać byłoby na podjęcie się tak ogromnego wyzwania. Przygotowano projekt, zgodnie z którym w lasach w pobliżu Sobkowa miała stanąć oczyszczalnia ścieków.

- To była najlepsza lokalizacja. Działka położona jest w sąsiedztwie lasów, z daleka od zabudowań, dlatego obiekt nie jest dla nikogo uciążliwy. Tu podziękowania należą się spółce leśnej z Sobkowa, która przekazała nam działkę nieodpłatnie - wyjaśnia wójt.

W pierwszej kolejności do kanalizacji postanowiono podłączyć cztery miejscowości: Sobków, Staniowice, Sokołów Górny i Sokołów Dolny.

- Przygotowaliśmy wniosek o dofinansowanie z Programu Rozwoju Regionalnego. Jako jeden z nielicznych uzyskał aż 87 na 100 możliwych punktów. To ogromy sukces, biorąc pod uwagę, że jego przygotowanie nie zlecaliśmy żadnej firmie, lecz wykonywaliśmy go własnymi siłami. Pracowali nad nim nasi urzędnicy - nie ukrywa zadowolenia Tadeusz Domińczak.

NAJWIĘKSZA INWESTYCJA

Cała inwestycja kosztowała aż 12 milionów złotych i była największą w ostatniej kadencji w powiecie jędrzejowskim współfinansowaną z funduszy unijnych. Z unijnego Programu Rozwoju Regionalnego gmina otrzymała 72,5 procent wartości inwestycji. Ponadto Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska udzielił kredytu w 30 procentach umarzalnego w wysokości 4 milionów 200 tysięcy złotych.

Pozostała kwota pochodziła z kredytu komercyjnego zaciągniętego przez gminę.

- Jako jedyna gmina w całym powiecie jędrzejowskim uzyskaliśmy tak znaczną dotację z pieniędzy unijnych. W sumie jest to kwota 6 milionów 400 tysięcy złotych - wylicza wójt.

Inwestycja ta została wykonana w ramach projektu "Ekorozwój Poniedzia". Zapoczątkowała go gmina Złota, która niemal w całości zakończyła kanalizację swoich miejscowości. Sobków jest druga gminą, która rozpoczęła już realizację projektu. W programie tym zaplanowana jest również kanalizacja gmin Kije, Pińczów, Wiślica oraz Nowy Korczyn.

BĘDĄ KOLEJNE ETAPY

We wtorek odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji w Sobkowie. Ale to jeszcze nie koniec. Budowa oczyszczalni i podłączenie do niej czterech miejscowości, to dopiero pierwszy etap całego przedsięwzięcia.

- Przygotowujemy dokumentację potrzebną do ubiegania się o dofinansowanie na kolejny, drugi etap. Obejmował on będzie kanalizację kolejnych 12 miejscowości położonych po zachodniej stronie Nidy - mówi wójt Domińczak. - Ten etap zostanie zakończony w 2008 roku. Wówczas wystąpimy o kolejne dofinansowanie na trzecią część zadania - kanalizacji pozostałych miejscowości, czyli Chomentowa, Lipy, Jawora, Nizin, Kars i Korytnicy. Ten etap wykonany zostanie do 2013 roku. Pozostaje jeszcze kwestia Żerników, które nie mają wodociągów.

W kierunku tej miejscowości od strony Brzegów do szkoły podciągnięta jest taka sieć, że w każdej chwili możemy ją przedłużyć i podciągnąć wodę do Żernik. Gdyby mieszkańcy się na to zdecydowali, to miejscowość tę włączylibyśmy również do trzeciego etapu kanalizacji - dodaje Tadeusz Domińczak.

JEDNA OCZYSZCZALNIA

Cała sieć podłączona zostanie do istniejącej już oczyszczalni. Obecnie jest ona w stanie przyjąć około 300 metrów sześciennych ścieków na dobę. Jak twierdzi Tadeusz Domińczak, podłączone już miejscowości dostarczają około 160 metrów sześciennych. Zapas więc jest jeszcze spory.

- Oczyszczalnia zaprojektowana jest tak, by można było ją w każdej chwili rozbudować, tak że w zupełności zaspokoi ona potrzeby całej gminy - wyjaśnia wójt.

Oczyszczalnia, do czasu podłączenia pozostałych miejscowości, przyjmować będzie również ścieki dowożone z terenu gminy beczkowozami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie