MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dbamy o bukiet

Anna Niedzielska
Piotr Gorzelak z Agrocentrum w Kielcach: - Kwiatom przede wszystkim trzeba często zmieniać wodę.
Piotr Gorzelak z Agrocentrum w Kielcach: - Kwiatom przede wszystkim trzeba często zmieniać wodę.
Cięte kwiaty mogą stać w wazonie nawet przez tydzień. Pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy

   Wstawiając bukiet kwiatów do wazonu chcemy, aby jak najdłużej był piękny. Jak pomóc roślinom w jak najdłuższym zachowaniu ich urody?

   Według specjalistów podstawą jest przynajmniej raz dziennie wymieniać wodę w wazonie oraz nieznacznie podciąć łodygi kwiatów. Nie należy natomiast dolewać wody do wazonu. Należy ją wymieniać w całości, przy okazji dokładnie myjąc wazon.

   WODA Z ODŻYWKĄ

   Kwiatom wstawionym do wazonu najbardziej zagrażają rozwijające się zarówno w wodzie, jak i w gnijących tkankach roślin bakterie. Blokują one naczynia przewodzące wodę w łodygach. O tym, że pojawiły się w wazonie, świadczy zmętnienie wody, gnicie pędów. Dlatego też należy dbać, aby woda była czysta. Warto również dosypać do niej specjalne preparaty, które zawierają substancje odżywcze, ułatwiające roślinom pobieranie wody, zapobiegające gniciu. Preparaty te bez trudu można kupić w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych, sprzedawane są przeważnie w małych opakowaniach. Odżywkę należy rozpuścić w odstanej, przegotowanej wodzie, do której następnie wstawiamy kwiaty. Wodę z odżywką wymienienia się najczęściej po tygodniu.

   POWIETRZE I CHŁÓD

   Ciętym kwiatom, szczególnie goździkom i różom, najbardziej szkodzą spaliny, dym papierosowy i gazy wydzielane przez przekwitające kwiaty. Należy więc systematycznie usuwać z bukietu zwiędłe części roślin, nie stawiać wazonu w pomieszczeniu, w którym pali się papierosy. Wazonu z bukietem nie należy umieszczać także w miejscach mocno nasłonecznionych, narażonych na przeciągi, a także przy grzejnikach. Kwiaty lubią bowiem chłód i wilgotne powietrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia