MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Deklaracja podatkowa z błędem

Marzena SMORĘDA [email protected]
Co zrobić, gdy pomyliliśmy się przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego? Jak uniknąć kary?
Co zrobić, gdy pomyliliśmy się przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego? Jak uniknąć kary?
Wypełnienie PIT-u nie jest trudne, zwłaszcza przy użyciu popularnych od kilku lat darmowych programów do rozliczeń podatkowych, ale często zdarza się, że mimo wszystko podatnicy popełniają przy tym błędy. Jakie są tego konsekwencje i ile taka pomyłka może nas kosztować?

Do złożenia deklaracji podatkowej za 2010 rok mamy w tym roku czas do 2 maja. Warto rozliczyć swój PIT bez pośpiechu, żeby później nie mieć kłopotu z jego poprawianiem.

 

Jak uniknąć kary

Jeżeli sami odkryjemy błąd w oddanej już do urzędu deklaracji podatkowej, trzeba złożyć korektę deklaracji. Składa się ją na takim samym druku, na jakim składamy rozliczenie, zaznaczając kwadracik „korekta deklaracji”. Formularz uzupełniamy tak, jak zeznanie roczne, poprawiając w nim wcześniej wszystkie błędy. Do korekty deklaracji trzeba dołączyć pisemne uzasadnienie jej przyczyn. Pomoże nam ono uniknąć negatywnych konsekwencji błędów w deklaracji.

 

Jeżeli błędy polegały jedynie na tzw. literówkach lub niepełnych danych, wystarczy korekta wraz z uzasadnieniem. Jeżeli jednak źle wyliczyliśmy kwotę podatku, to oprócz korekty i pisemnego uzasadnienia należy jeszcze wpłacić zaległy podatek wraz z odsetkami, liczonymi od dnia następującego po dniu, kiedy podatek powinien być zapłacony. Złożona korekta deklaracji, pisemne uzasadnienie jej przyczyn i zapłacenie zaległego podatku wraz z odsetkami pozwoli nam uniknąć kar przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym.

 

Jeżeli urząd podatkowy odkryje naszą pomyłkę w deklaracji w przypadku drobnych pomyłek rachunkowych może sam skorygować naszą deklarację, nanosząc poprawki lub uzupełnienia, ale może to zrobić wtedy, gdy zmiana kwot ujętych w deklaracji nie przekracza 1000 złotych. Urząd może też nas wezwać do skorygowania deklaracji i złożenia wyjaśnień. Najlepiej wówczas skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym i zapytać o szczegóły, przygotować odpowiednie dokumenty i iść do urzędu, aby wyjaśnić wątpliwości. Jeżeli skorygujemy deklarację, uzasadnimy korektę i wpłacimy zaległą kwotę podatku oraz zaliczki, także w tym przypadku nie będziemy ponosić odpowiedzialności karno skarbowej.

 

Kara za błędy

Skutkami błędów zawartych w deklaracji są: obowiązek zapłaty odsetek od powstałej zaległości podatkowej (kwoty podatku, która nie została przez nas zapłacona), możliwość poniesienia kar przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym.

Odsetki są uzależnione od wysokości podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, dlatego ich wysokość jest różna w poszczególnych latach. Od 20 stycznia 2011 roku odsetki za zaległości podatkowe wynoszą 12,5 procent.

 

Karami przewidzianymi w Kodeksie karnym skarbowym są: grzywna, która może wynosić od 138,60 złotych do 27.720 złotych, jeżeli jednak zaakceptujemy mandat karny maksymalna grzywna nie może przekraczać kwoty 2772 złotych, kara ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności. Kary pozbawienia oraz ograniczenia wolności związane są z popełnieniem poważniejszych przestępstw lub wykroczeń skarbowych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia