MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla konsumentów teraz bezpieczniej

Anna Niedzielska
Dla osoby, która chce się poskarżyć na jakość produktu lub na źle wykonaną usługę w rodzinnym mieście nic się nie zmienia.
Dla osoby, która chce się poskarżyć na jakość produktu lub na źle wykonaną usługę w rodzinnym mieście nic się nie zmienia.
Od nowego roku zlikwidowany został Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej, a jego kompetencje przejął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta

   Dla nas wszystkich oznacza to usprawnienie procedur kontroli handlu i usług, bo obydwie upoważnione do tego instytucje działają już po jednym szyldem.

   Zarówno inspekcja handlowa jak przedsiębiorców UOKiK mają na celu eliminowanie z rynku produktów, które nie spełniają określonych wymagań. Dzięki zmianom usprawnione zostały procedury kontroli, na czym zyskują zarówno przedsiębiorcy, jak i kontrolujący.

   Skupienie w jednym ręku kompetencji obydwu instytucji chroniących prawa konsumentów usprawnia eliminowanie zagrożeń i ryzyka stwarzanego przez niebezpieczne produkty sprzedawane w Polsce. Zmiana ta umożliwia także efektywniejsze wykorzystanie informacji przekazywanych np. w ramach europejskiego systemu RAPEX.

   Głównym celem jego funkcjonowania jest zapewnienie szybkiej wymiany informacji między państwami członkowskimi i Komisją Europejską na temat produktów stwarzających zagrożenie dla konsumentów oraz środków podjętych w danym kraju, aby wykluczyć lub ograniczyć ich wprowadzanie na rynek, a także ewentualnie użytkowanie. Obecnie wszystkie dane o niebezpiecznych produktach są przekazywane bezpośrednio do UOKiK. Wcześniej brak bezpośredniego kontaktu między wojewódzkimi inspektoratami Inspekcji Handlowej a urzędem wydłużał czas przekazywania dokumentów, a w konsekwencji opóźniał działania zmierzające do eliminowania z rynku produktów niebezpiecznych.

 

   - Likwidacja głównego inspektoratu inspekcji handlowej wiąże się także ze zmianami organizacyjnymi UOKiK. Najważniejszą z nich jest utworzenie Departamentu Inspekcji Handlowej, który przejął zadania polegające na przygotowywaniu planów kontroli dla wojewódzkich inspektorów, analiz z przeprowadzonych kontroli artykułów i usług, koordynacji działań wojewódzkich inspektorów IH, bezpośrednim kontaktowaniu się z nimi oraz systematycznym prowadzeniu audytów w wojewódzkich inspektoratach - wyjaśnia Magdalena Cieloch, rzecznik prasowy PIH.

   Urząd przejął również dziewięć laboratoriów kontrolno-analitycznych w: Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu. Placówki te zajmują się m.in. wykonywaniem oceny organoleptycznej produktów, przeprowadzaniem badań fizycznych i chemicznych kontrolowanych produktów oraz oceną zgodności z deklaracją producenta, wymaganiami zawartymi w odpowiednich normach, rozporządzeniach lub innych przepisach oraz interpretacją uzyskanych wyników badań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia