Dla konsumentów teraz bezpieczniej

Anna Niedzielska
Dla osoby, która chce się poskarżyć na jakość produktu lub na źle wykonaną usługę w rodzinnym mieście nic się nie zmienia.
Dla osoby, która chce się poskarżyć na jakość produktu lub na źle wykonaną usługę w rodzinnym mieście nic się nie zmienia.
Od nowego roku zlikwidowany został Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej, a jego kompetencje przejął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta

   Dla nas wszystkich oznacza to usprawnienie procedur kontroli handlu i usług, bo obydwie upoważnione do tego instytucje działają już po jednym szyldem.

   Zarówno inspekcja handlowa jak przedsiębiorców UOKiK mają na celu eliminowanie z rynku produktów, które nie spełniają określonych wymagań. Dzięki zmianom usprawnione zostały procedury kontroli, na czym zyskują zarówno przedsiębiorcy, jak i kontrolujący.

   Skupienie w jednym ręku kompetencji obydwu instytucji chroniących prawa konsumentów usprawnia eliminowanie zagrożeń i ryzyka stwarzanego przez niebezpieczne produkty sprzedawane w Polsce. Zmiana ta umożliwia także efektywniejsze wykorzystanie informacji przekazywanych np. w ramach europejskiego systemu RAPEX.

   Głównym celem jego funkcjonowania jest zapewnienie szybkiej wymiany informacji między państwami członkowskimi i Komisją Europejską na temat produktów stwarzających zagrożenie dla konsumentów oraz środków podjętych w danym kraju, aby wykluczyć lub ograniczyć ich wprowadzanie na rynek, a także ewentualnie użytkowanie. Obecnie wszystkie dane o niebezpiecznych produktach są przekazywane bezpośrednio do UOKiK. Wcześniej brak bezpośredniego kontaktu między wojewódzkimi inspektoratami Inspekcji Handlowej a urzędem wydłużał czas przekazywania dokumentów, a w konsekwencji opóźniał działania zmierzające do eliminowania z rynku produktów niebezpiecznych.

 

   - Likwidacja głównego inspektoratu inspekcji handlowej wiąże się także ze zmianami organizacyjnymi UOKiK. Najważniejszą z nich jest utworzenie Departamentu Inspekcji Handlowej, który przejął zadania polegające na przygotowywaniu planów kontroli dla wojewódzkich inspektorów, analiz z przeprowadzonych kontroli artykułów i usług, koordynacji działań wojewódzkich inspektorów IH, bezpośrednim kontaktowaniu się z nimi oraz systematycznym prowadzeniu audytów w wojewódzkich inspektoratach - wyjaśnia Magdalena Cieloch, rzecznik prasowy PIH.

   Urząd przejął również dziewięć laboratoriów kontrolno-analitycznych w: Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu. Placówki te zajmują się m.in. wykonywaniem oceny organoleptycznej produktów, przeprowadzaniem badań fizycznych i chemicznych kontrolowanych produktów oraz oceną zgodności z deklaracją producenta, wymaganiami zawartymi w odpowiednich normach, rozporządzeniach lub innych przepisach oraz interpretacją uzyskanych wyników badań.

Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie