Dlaczego wodór to przyszłość energetyki? Czego jeszcze powinniśmy się o nim dowiedzieć?

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Idea 3W, zapoczątkowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, koncentruje się na trzech najważniejszych zasobach, wokół których powinniśmy budować strategie przemian. Woda, wodór i węgiel mogą być podstawami technologii tworzących zrównoważoną przyszłość.

Transformacja energetyczno-klimatyczna jest podstawowym wyzwaniem współczesnego świata, natomiast wodór jest jej kluczowym elementem i warunkiem osiągnięcia zeroemisyjności.

Czy wodór stanie się paliwem przyszłości?

Zmiany klimatu wymagają inwestycji w nowoczesne i odnawialne źródła energii. Wodór ma szansę stać się paliwem przyszłości. Już dziś cały świat staje do wyścigu o pierwszeństwo w produkcji zielonego wodoru. Polska może być w tym wyścigu liderem. Doliny wodorowe, farmy wiatrowe, produkujące ekologiczny wodór, autobusy i pociągi wodorowe to przyszłość, zmiany, które zachodzą na naszych oczach.

Technologie wodorowe transformują całą gospodarkę. Najważniejsza jest teraz zielona elektryfikacja. Jednym z wyzwań transformacji jest zapewnienie stabilnych źródeł energii. Konieczne jest także, by ograniczały one emisje gazów cieplarnianych i jednocześnie zaspokoiły globalne potrzeby energetyczne. Czysty wodór spełnia te wymagania i dlatego może stać się paliwem przyszłości.

Jakie zastosowania ma wodór?

Wodór można wykorzystywać w energetyce, przemyśle i w transporcie. Jego zastosowanie „zazieleni” między innymi przemysł stalowy oraz komunikację (samochody, kolej, statki). Krótko mówiąc, wodór w niedalekiej przyszłości stanie się kołem zamachowym całej gospodarki. W ciągu kilku najbliższych lat produkcja tego paliwa przyczyni się do powstania 10 tys. miejsc pracy na każdy zainwestowany miliard euro.

Pytanie, czy jesteśmy przygotowani na rewolucję wodorową – zarówno pod względem technologicznym jak i świadomościowym. Eksperci Sieci Badawczej Łukasiewicz przeprowadzili badania mówiące między innymi o wiedzy Polaków, o wodorze. Wynika z nich jednoznacznie, że nie znamy go jeszcze zbyt dobrze.

Jednak chcemy wiedzieć o nim jak najwięcej. Zależy nam, aby poznać zarówno zalety wodoru jak i potencjalne ryzyko związane z jego stosowaniem.

Istnieje zatem potrzeba prowadzenia działań upowszechniających wiedzę na temat nowych technologii wodorowych i, jak mówią twórcy projektu Sieci Łukasiewicz, „stworzenie podstaw do społecznie odpowiedzialnego rozwoju tychże technologii. Gospodarka wodorowa jest na początkowym stadium rozwoju oraz wdrożenia, lecz jak pokazuje polskie doświadczenie związane z energetyką jądrową czy gazem łupkowym, społeczna akceptacja technologii może okazać się kluczowym czynnikiem implementacji technologii do tkanki społeczno-gospodarczej”.

Łukasiewicz – ORGMASZ przeprowadził projekt identyfikujący potrzeby z zakresu bezpieczeństwa wodorowego od strony technologicznej, społecznej i komunikacyjnej.
W tym celu przygotowano „Strategię bezpieczeństwa technologii wodorowych w Polsce na lata 2023-2030”. Strategia będzie miała charakter opracowania zawierającego program działań dla podmiotów gospodarczych oraz instytucji administracji publicznej na rzecz osiągnięcia pożądanego poziomu bezpieczeństwa technologii wodorowych.

O projekcie opowiada dr Katarzyna Iwińska Kierownik Projektu „Bezpieczny wodór” Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ” Colegium Civitas

Raport dostępny jest od adresem:

orgmasz.pl/bezpieczny-wodor

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dlaczego wodór to przyszłość energetyki? Czego jeszcze powinniśmy się o nim dowiedzieć? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia