Najpopularniejsze są tradycyjne odkurzacze „wciągające” śmieci do worka. We wszystkich modelach można stosować wymienne worki papierowe, w części worek z grubego materiału. Jeden worek wystarcza na około cztery tygodnie pracy odkurzacza, gdy sprzątasz trzypokojowe mieszkanie dwa razy w tygodniu. Najtańszy model takiego odkurzacza kupi się już za około 120 do 150 złotych.
Coraz popularniejsze stają się również odkurzacze bezworkowe. Specjalny mechanizm ściąga drobinki kurzu, sierść zwierząt czy pyłki do specjalnego pojemnika. Zaletą tego odkurzacza jest to, że moc ssania nie zmniejsza się drastycznie przy zapełnionym pojemniku. Odkurzacze bezworkowe są droższe od tradycyjnych, na najtańszy musisz przeznaczyć około 300 złotych.
Najdroższy będzie odkurzacz piorący, który wykorzystay także do prania dywanów, tapicerki i zbierania rozlanych płynów. To duża zaleta, ale dodatkowe funkcje powodują jednak, że funkcja podstawowa, czyli zbieranie zanieczyszczeń, może być wykonywana nieco gorzej niż w przypadku odkurzaczy tradycyjnych. Poza tym są to urządzenia duże i kosztujące od 600 do 1000 złotych.
FILTRY NA KAŻDY PYŁEK
Coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na to, aby odkurzacz skutecznie zbierał zabrudzenia, ale również by je zatrzymywał, a to zależy przede wszystkim od filtrów. Najczęściej w odkurzaczu jest filtr przed silnikiem, worek lub pojemnik na zanieczyszczenia oraz filtr wylotowy.
Coraz większym powodzeniem cieszą sie odkurzacze wyposażone w filtry antyalergiczne HEPA, wykonane z włókna szklanego połączonego z syntetyczną żywicą. Dzieki takiej budowie zatrzymują one prawie wszystkie pyłki kwiatowe, zarodniki, roztocza, a nawet bakterie. Część z nich jest wielokrotnego użytku, ubrudzone można umyć pod bieżącą wodą.
ŻEBY BYŁO WYGODNIE
Wybierając odkurzacz warto zwrócić uwagę na jego wielkość i wagę, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu są wąskie przejścia czy schody. Najcięższe są odkurzacze piorące, mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów, najlżejszy odkurzacz tradycyjny - waży około 4 kilogramów.
Na ciężar odkurzacza wpływają także rury. Najlżejsze są plastikowe, metalowe są cięższe, ale bardziej trwałe. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest rura teleskopowa - specjalny mechanizm pozwala na precyzyjne dopasowanie jej długości do wzrostu tak, aby odkurzać bez potrzeby schylania się. Wygodnie jest sprzątać bez konieczności ciągłego przepinania przewodu zasilającego - powinien on mieć co najmniej 6 metrów długości, ale są odkurzacze, które maja nawet 13 metrów kabla w zwijaczu – to kolejne udogodnienie. Podczas odkurzania wygodnie jest mieć w zasięgu ręki również mniejsze ssawki. Najlepiej, jeżeli znajdują się one w specjalnym schowku na akcesoria w odkurzaczu.
JAKIE SZCZOTKI?
Szczotki i końcówki do ściągania śmieci to kolejna ważna część wyposażenia odkurzacza. Najczęściej używamy ssawko-szczotki, która ma przełącznik pozwalający dostosować jej włosie do powierzchni - dywanu lub parkietu. Ważne, aby była odpowiednio wyprofilowana. Płaska łatwo dotrze do zakamarków pod meblami i szafkami, obrotowa pozwoli na szybkie sprzątanie kątów. Szczotka parkietowa ma miękkie, polerujące podłogę włosie. Można nią odkurzać również kanapy, fotele lub półki. Do nich jednak bardziej przydatna będzie ssawka do tapicerki oraz ssawka szczelinowa, która dotrze do wąskich przestrzeni.
Coraz większym powodzeniem cieszy się elektroszczotka mająca obrotowy, spiralny element pokryty włosiem i napędzany przez silnik. „Spirala” wyczesuje dywan z trudnych zabrudzeń, jak sierść zwierząt domowych, włosy i, nitki. Powoduje także podniesienie włosia dywanu, dzięki czemu jej działanie możemy porównać do trzepania dywanu.
Część odkurzaczy ma na wyposażeniu turboszczotkę. Działa na podobnych zasadach jak elektroszczotka, jednak napędzana jest tylko siłą ssącą odkurzacza. Dlatego jest „słabsza”. Umożliwi jednak głębokie odkurzanie, dużo skuteczniejsze niż tradycyjną szczotką.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?