Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca roku liczba Ukraińców w Polsce będzie rosła, ale od przyszłego roku może stopniowo maleć. Ekspertka wskazuje na konkretny powód

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Okres prac sezonowych dla pracowników tymczasowych otwierają przygotowania do świąt i Nowego Roku – wielu Ukraińców poszukuje takiej właśnie pracy. – Spodziewamy się, że liczba Ukraińców w Polsce wzrośnie zimą – komentuje Anna Dzhobolda z Gremi Personal. Jednocześnie dodaje, że od przyszłego roku ich liczba będzie maleć, ponieważ Ukraińcy zaczęli wracać do kraju lub przenosić się do innych krajów europejskich oferujących wyższe wynagrodzenia.

Spis treści

Mniej Ukraińców przyjeżdża do Polski

Rok temu codzienne dane publikowane przez Straż Graniczną wskazywały, że nie było masowej migracji – choć faktem jest, że od 22 sierpnia ub. roku nastąpił wzrost o 13 proc. w ruchu na granicy polsko-ukraińskiej. Bilans migracyjny wyszedł na zero, ponieważ tyle samo osób wjeżdżało, co zostało odprawionych do Ukrainy (23.10.2022 było to 25,2 tys. i tyle samo odprawiono z Polski).

Pomimo dwucyfrowej inflacji, Polska nadal jest atrakcyjnym rynkiem pracy dla Ukraińców, choć tysiące z nich wyjechało dalej na zachód.
Pomimo dwucyfrowej inflacji, Polska nadal jest atrakcyjnym rynkiem pracy dla Ukraińców, choć tysiące z nich wyjechało dalej na zachód w poszukiwaniu pracy i bezpieczeństwa.
Piotr Krzyzanowski/ Polska Press

– Po krótkim ożywieniu we wrześniu br. kiedy to blisko 73 tys. więcej Ukraińców wyjechało z Ukrainy do Polski niż wjechało na Ukrainę (średnio dziennie było to około 26-27 tys.), w październiku już widać wyraźnie, że ruch się stabilizuje i wszystko wskazuje na to, że będzie wyglądał tak samo jak rok temu – wskazują eksperci Centrum Analitycznego Gremi Personal.

Od początku rosyjskiej wojny do Polski przybyło ponad 16,19 mln Ukraińców, a odprawiono - 14,398 mln. – w ciągu roku przybyło ponad dwa razy więcej uchodźców, ale już większa liczba, bo prawie 1/3 wróciła do kraju (rok temu do Polski trafiło 7,246 mln os. uchodźców, a do kraju powróciło 5,437 mln os.).

Dlaczego w Polsce jest coraz mniej obywateli Ukrainy?

Zdaniem analityków Gremi Personal trend ten ma kilka przyczyn. Po pierwsze wskazują, że Ukraińcy, którzy znaleźli schronienie w innych krajach europejskich wracają do swoich tymczasowych domów po sezonie wakacyjnym. Nie jest to nowe zjawisko, ponieważ taka tendencja miała miejsce jeszcze przed wybuchem wojny, kiedy migranci zarobkowi wracali do domu latem i wracali do Polski do pracy jesienią.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest chęć połączenia się z rodziną – matki z dziećmi mieszkające w Europie wracały latem do swoich mężów. Według oficjalnych danych niemal 6 na 10 (59,3 proc.) Ukraińców, którzy wyjechali z kraju w 2022 roku, to matki z dziećmi. Ponadto ponowne zagrożenie przerwami w dostawie prądu zintensyfikowało tę dynamikę, a na podstawie sytuacji na granicy w październiku-listopadzie 2022 r. liczba Ukraińców opuszczających Ukrainę można prognozować, że liczba ta wzrośnie do grudnia.

Liczba Ukraińców w Polsce wzrośnie do końca roku?

Okres prac sezonowych dla pracowników tymczasowych otwierają przygotowania do świąt i Nowego Roku – wielu Ukraińców poszukuje takiej właśnie pracy. Według rekruterów najpopularniejsze oferty pracy, które nie wymagają znajomości języka ani dodatkowych kompetencji, oferowane są w dziedzinie logistyki, e-commerce, przemyśle spożywczym i lekkim.

Spodziewamy się, że liczba Ukraińców w Polsce wzrośnie zimą, podobnie jak w ubiegłym roku. Przed wojną dziesiątki tysięcy Ukraińców opuściło Polskę pod koniec sierpnia, aby przygotować swoje dzieci do szkoły. Obecnie obserwujemy tę samą dynamikę, ale w mniejszym stopniu ze względu na fakt, że wiele dzieci wyjechało za granicę – komentuje Anna Dzhobolda, dyrektorka ds. rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal.

– Niektóre z ww. sektorów są zależne od ukraińskiej siły roboczej w 30-50 proc., dlatego nie dziwi nas, że ten napływ wzrasta przed świętami Bożego Narodzenia. Dlatego spodziewamy się, że do końca roku liczba przyjeżdżających Ukraińców będzie rosła, ale od przyszłego roku może stopniowo maleć, ponieważ Ukraińcy zaczęli wracać do kraju lub przenosić się do innych krajów europejskich oferujących wyższe wynagrodzenia, takich jak Holandia, Niemcy, Włochy czy Wielka Brytania. W przyszłym roku Polska stanie przed dużym wyzwaniem w konkurencji o ukraińskiego pracownika, który obecnie stanowi znaczący czynnik gospodarczy dla każdego kraju europejskiego – podsumowuje Dzhobolda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do końca roku liczba Ukraińców w Polsce będzie rosła, ale od przyszłego roku może stopniowo maleć. Ekspertka wskazuje na konkretny powód - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia