Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek do emerytury 2023 – tzw. kombatancki i kompensacyjny. Kto może na niego liczyć? Trzeba złożyć odpowiedni wniosek

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Dodatek do emerytury, tzw. kombatancki i kompensacyjny przysługuje osobom, które pobierają emeryturę lub rentę oraz są kombatantem lub ofiarą represji.
Dodatek do emerytury, tzw. kombatancki i kompensacyjny przysługuje osobom, które pobierają emeryturę lub rentę oraz są kombatantem lub ofiarą represji. unsplash
Dodatki do emerytury lub renty stanowią niemałe wsparcie dla osób, które już nie pracują, zakończyły swoją karierę zawodową i poświęcają się np. swojej rodzinie. Podnieść swoje świadczenie emerytalne lub rentowe można, jeśli do ZUS-u złożymy odpowiedni wniosek. Urząd ten sprawdzi, czy jesteśmy uprawnieni i czy przysługują nam większe pieniądze. Co trzeba zrobić, aby jako kombatant podwyższyć swoją emeryturę?

Spis treści

Dodatek kombatancki i kompensacyjny 2023 – komu przysługuje?

Dodatek do emerytury, tzw. kombatancki i kompensacyjny przysługuje osobom, które:

  • pobierają emeryturę lub rentę,
  • są kombatantem lub ofiarą represji.

Za kombatanta można zostać uznanym decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wdowom lub wdowcom po kombatancie należy się tylko dodatek kompensacyjny. Jeśli posiadamy prawo do więcej niż jednej emerytury lub renty, ZUS może przyznać tylko jeden dodatek kombatancki i tylko jeden dodatek kompensacyjny.

Co trzeba zrobić, aby dotrzymać dodatek do emerytury 2023?

Aby otrzymywać te dodatki razem z emeryturą – należy złożyć w ZUS-ie odpowiedni wniosek. Ten możemy pobrać ze strony ZUS. Formularz wniosku jest również dostępny w punkcie informacyjnym w sali obsługi klientów w każdej jednostce organizacyjnej ZUS.

Wniosek można złożyć w każdym czasie, najlepiej bezzwłocznie po uzyskaniu decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kombatanckie. Taki dokument może wystawić:

  • szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
  • kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprzed 18 maja 2014 r.,
  • minister pracy i polityki socjalnej od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r.

Jeśli zaś pobieramy emeryturę lub rentę i jesteśmy jednocześnie wdową lub wdowcem po osobie, która była kombatantem lub była uprawniona do otrzymania dodatku – należy złożyć wniosek o dodatek kompensacyjny.

Konieczne będzie dołączenie do wniosku zaświadczenia z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które potwierdzi uprawnienia jako członka rodziny.

Wniosek o dodatek do emerytury. Ile czasu ma ZUS?

Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Od decyzji przysługuje odwołanie, które należy wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję.

Ile wynosi kwota dodatku kombatanckiego oraz dodatku kompensacyjnego?

Kwoty dodatku kombatanckiego oraz dodatku kompensacyjnego są podwyższane co roku przy waloryzacji świadczeń. Dodatek kompensacyjny wynosi 15% dodatku kombatanckiego.

Aktualnie jest to 294,39 zł i 44,16 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek do emerytury 2023 – tzw. kombatancki i kompensacyjny. Kto może na niego liczyć? Trzeba złożyć odpowiedni wniosek - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia