MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe pieniądze dla emerytów wypłacane z ZUS. Sprawdź, czy należy ci się dodatkowe świadczenie. Trzeba składać wniosek?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Seniorzy otrzymujący świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać świadczenie honorowe. ZUS przyzna im świadczenie z urzędu i będzie wypłacał wraz z pobieraną dotychczas emeryturą lub rentą.
Seniorzy otrzymujący świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać świadczenie honorowe. ZUS przyzna im świadczenie z urzędu i będzie wypłacał wraz z pobieraną dotychczas emeryturą lub rentą. 123RF
Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują dodatkowe pieniądze za wiek, czyli tzw. świadczenie honorowe. Raz przyznane świadczenie nie ulega zmianie i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości równej kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. – Od 1 marca 2024 r. do 29 lutego 2025 r. świadczenie przyznaje się w wysokości 6246,13 zł brutto – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Spis treści

„Dodatkowa emerytura" dla stulatków. Ile wynosi świadczenie?

Jak wyjaśnia ZUS w przesłanym komentarz, raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości.

Prawie 2 600 Polaków ma więcej niż sto lat – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” jest różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin.

Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Do końca lutego tego roku ta specjalna emerytura wynosiła 5540,25 brutto. Wysokość kwoty dla 100 latków jest ustalana każdego roku, począwszy od marca do lutego roku następnego. Seniorzy, którzy setne urodziny będą obchodzić od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku, otrzymają wyższe świadczenie niż w ubiegłym roku – w kwocie 6 246,13 zł brutto miesięcznie, co stanowi wzrost o 705,88 zł brutto – wyjaśnia ZUS.

– Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna „emerytura dla stulatków” jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Dodatkowe świadczenie dla stulatków. Co trzeba zrobić, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS?

Co ważne, aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów.

Jednocześnie ZUS w przesłanym komentarzu zwraca uwagę, że świadczenie to może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Jednak takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

Emerytury dla stulatków. Jak się zmieniły?

Tak rosły emerytury dla stulatków w ciągu ostatnich 10 lat.

 • Od 1 marca 2014 r. 3191,93 zł
 • Od 1 marca 2015 r. 3308,33 zł
 • Od 1 marca 2016 r. 3408,62 zł
 • Od 1 marca 2017 r. 3536,87 zł
 • Od 1 marca 2018 r. 3731,13 zł
 • Od 1 marca 2019 r. 4003,88 zł
 • Od 1 marca 2020 r. 4294,67 zł
 • Od 1 marca 2021 r. 4512,41 zł
 • Od 1 marca 2022 r. 4944,79 zł
 • Od 1 marca 2023 r. 5540,25 zł
 • Od 1 marca 2024 r. 6 246,13 zł

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatkowe pieniądze dla emerytów wypłacane z ZUS. Sprawdź, czy należy ci się dodatkowe świadczenie. Trzeba składać wniosek? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia