Dodatkowy upust za energię elektryczną – zaoszczędzisz na prądzie jeszcze więcej!

Materiał informacyjny Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej

Dzięki ostatnim zmianom w obowiązującej od stycznia 2023 r. rządowej Tarczy Solidarnościowej Polacy zaoszczędzą nawet 4000 zł na wydatkach na energię elektryczną. Jest to możliwe z uwagi na podwyższenie limitów zamrożenia cen prądu. To nie koniec korzyści. We wrześniu wprowadzono kolejny upust dla gospodarstw domowych w wysokości 125 zł. Co zrobić, żeby z niego skorzystać? Szczegółowe informacje znajdziesz na platformie edukacyjnej PKEE www.liczysieenergia.pl.

Dodatkowe oszczędności – jak zyskać upust?

Poza limitami zamrożenia cen energii wszystkie gospodarstwa domowe mogą w tym roku skorzystać dodatkowo z jednorazowego upustu w wysokości 125 zł. Na stronach platformy edukacyjnej www.liczysieenergia.pl Polski Komitet Energii Elektrycznej wyjaśnia szczegółowo, jak uzyskać upust wprowadzony we wrześniu rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu.

Sprzedawcy energii obligatoryjnie będą zobowiązani do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu wszystkim gospodarstwom domowym. Wystarczy tylko spełnić jeden z mało wymagających warunków, aby skorzystać z nawet 125 zł obniżki opłat za zużywaną energię. Dla statystycznej rodziny o przeciętnym zużyciu nowy mechanizm wsparcia odbiorców oznacza równowartość rachunku za jeden miesiąc – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Żeby skorzystać z upustu, wystarczy spełnić jeden z poniższych warunków:

  • wyrazić zgodę na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną,
  • wyrazić zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach,
  • potwierdzić poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
  • zmniejszyć w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r. a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022,
  • być posiadaczem prosumenckiej instalacji OZE,
  • korzystać z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością i rolników).

Warto pamiętać również o tym, że zmniejszając zużycie prądu w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r., odbiorcy w grupie gospodarstw domowych mogą otrzymać kolejny dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r.

Ceny za energię elektryczną dla gospodarstw domowych

Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej od początku roku gospodarstwa domowe w Polsce płacą zaledwie 40 proc. realnej ceny zużywanej energii elektrycznej. Ceny netto zostały zamrożone na poziomie cen z 2022 r. i wynoszą nieco ponad 40 gr za kilowatogodzinę (ok. 10 eurocentów). Są jednymi z najniższych w Europie – średnia unijna to 25 eurocentów. Jest tak, ponieważ w ramach wsparcia dla obywateli rząd zdecydował się na pokrycie około 60 proc. kosztów cen prądu ze środków Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, który finansują spółki energetyczne oraz budżet państwa.

Limity zamrożenia cen w ramach Tarczy Solidarnościowej obowiązujące od stycznia 2023 r. gwarantują cenę na poziomie 41 gr netto za 1 kWh. Gospodarstwa domowe, które przekroczą limit, za zużytą powyżej niego energię zapłacą również niewiele więcej, bo ok. 69 gr netto za 1 kWh.

Limity zamrożenia cen prądu – jeszcze więcej tańszej energii elektrycznej

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. wprowadziła zwiększenie limitów obowiązujących od początku roku. Obecnie wynoszą one:

  • 3000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 3600 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 4000 kWh dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny, w tym seniorów, którzy wychowali co najmniej troje dzieci.

Przeciętne roczne zużycie energii elektrycznej w polskim gospodarstwie domowym to ok. 2000 kWh rocznie, dlatego przyjęte zwiększone limity zabezpieczą znaczną większość odbiorców w grupie taryfowej G. Warto podkreślić, że wyższe limity obejmą wszystkie gospodarstwa domowe, również te, które przed nowelizacją ustawy przekroczyły dotychczas obowiązujące limity. Powstała nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnej faktury.

Dzięki znowelizowanej rządowej Tarczy Solidarnościowej przeciętna polska rodzina zapłaci w tym roku za energię od 3000 do nawet 4000 zł mniej, niż wynika to z cen rzeczywistych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dodatkowy upust za energię elektryczną – zaoszczędzisz na prądzie jeszcze więcej! - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia