Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostałeś taki paragon? Skarbówka apeluje, aby złożyć donos! Kelnerzy utrwalili pandemiczne przyzwyczajenia

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Paragon fiskalny, jaki jest, każdy widzi. Nie zawsze jednak to, co dostajemy do ręki, odpowiada wymogom prawa.
Paragon fiskalny, jaki jest, każdy widzi. Nie zawsze jednak to, co dostajemy do ręki, odpowiada wymogom prawa. 123rf.com/flynt
Paragony kelnerskie, potwierdzenia płatności kartą i prośby o wydanie paragonów. To praktyki, które w okresie popandemicznym zostały w sporej części polskiej gospodarki. Urząd Skarbowy apeluje o zgłaszanie nieuczciwych przedsiębiorców. Sprawdzamy, jak rozpoznać nieprawidłowy paragon fiskalny i z jakimi karami wiąże się ich wystawienie.

Spis treści

Skarbówka apeluje: paragon kelnerski to nie fiskalny

Urząd Skarbowy ostrzega przede wszystkim przed tzw. paragonami kelnerskimi. Nie są one równoznaczne z wystawieniem paragonu fiskalnego. Okazuje się, że problem jest spory, bo Polacy nadal dają się nabrać.

Każda sprzedaż - nawet w restauracjach z obsługą kelnerska - powinna być zarejestrowana, a sprzedaż udokumentowana właśnie paragonem fiskalnym. Wydanie paragonu to obowiązek każdego sprzedawcy, także kelnera. Klient nie powinien prosić o jego wydanie, ani podchodzić po jego odbiór w konkretne miejsce.

Tymczasem w restauracjach nadal często otrzymujemy tzw. paragony kelnerskie. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że ich użycie to praktyka niezgodna z prawem. Konsekwencje jego wystawienia mogą dotknąć samego kelnera, kierownika i właściciela lokalu. Przedsiębiorcy stosują tego typu uproszczenie, które zgodnie z prawem przysługuje tylko w relacjach pracownik-pracodawca.

Skarbówka przypomina również, że wydruk z terminala płatniczego także nie jest potwierdzeniem transakcji. Ten dokument potwierdza jedynie dokonanie płatności kartą, nie samą transakcję.

A jak rozpoznać paragon kelnerski?

Przede wszystkim paragon kelnerski jest bardziej ubogi od paragonu fiskalnego. Najczęściej to przede wszystkim:

  • brak nazwy: „paragon fiskalny”
  • brak danych firmy, głównie numeru NIP i adresu
  • brak numeru paragonu i kasy

Paragonu kelnerskie często są wypisywane odręcznie i zostają opatrzone nazwą „rachunek”. Ich użycie to najczęściej sposób przedsiębiorcy na ukrycie przychodów. Tego typu paragonu najczęściej w ogóle nie zostają zarejestrowane na kasach, o czym Urząd Skarbowy powinien wiedzieć.

Nie dostałem paragonu. Gdzie to zgłosić?

Brak paragonu można zgłosić zawsze wtedy, gdy go nie otrzymaliśmy, a na przedsiębiorcy ciążył obowiązek jego wydania. Zgłoszenie można kierować do urzędu skarbowego lub wprowadzić w aplikacji e-Paragony, ale także telefonicznie lub mailowo:

Warto reagować na działania nieuczciwych przedsiębiorców. Zwykle nie są to przypadkowe pomyłki, a celowe działania, które zwyczajnie sprzyjają rozwojowi szarej strefy.

Niewydanie paragonu fiskalnego wiąże się z odpowiedzialnością karno-skarbową, a ta może zakończyć się mandatem i grzywną w kwocie kilkuset lub nawet kilkunastu tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostałeś taki paragon? Skarbówka apeluje, aby złożyć donos! Kelnerzy utrwalili pandemiczne przyzwyczajenia - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia