Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat pracowników w kieleckiej firmie Drogowiec. Zwalniają z pracy i nie płacą!

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
123rf
Niewypłacane wynagrodzenia za pracę, nieodprowadzane składki do ZUS, zmuszanie pracowników do składania wypowiedzeń stosunku pracy, a w końcu wyprowadzanie pieniędzy ze spółki i podejrzana przerwa techniczna do 10 marca bieżącego roku – tak wygląda obecnie, zdaniem pracowników, sytuacja w kieleckiej drukarni – dawnym Drogowcu-PL, obecnie spółce Aurora Management. O fatalnej sytuacji i atmosferze panującej w firmie od kilku miesięcy zawiadomiono prokuraturę.

Pracownicy spółki Aurora Management, do niedawna Drogowiec-PL, złożyli do Prokuratury Rejonowej Kielce - Zachód zawiadomienie o podejrzeniu o popełnieniu przestępstwa przez spółkę, w której pracują. Wnoszą o zbadanie sprawy i zabezpieczenie parku maszynowego przed sprzedażą i wywozem maszyn, a także wyprowadzeniem pieniędzy do innej spółki.

Od 1 października 2019 roku właścicielem kieleckiej spółki Drogowiec-PL, do której należy między innymi znana drukarnia z ulicy Siennej, została firma Aurora Management z Warszawy.

- I od wtedy zaczęły się w firmie kłopoty – mówią pracownicy obecnej Aurory. - Od października do grudnia ubiegłego roku nasze wynagrodzenia za pracę były wypłacane nieterminowo i w ratach. Od stycznia 2020 roku nie wypłacane są wcale. Nieterminowo przekazywane były także składki na ZUS i są zaległości z tego tytułu. Nie wypłacają nam zasiłków chorobowych i macierzyńskich, nie odbierają korespondencji z Sądu Pracy. Nie mamy za co żyć i nie wiemy, co z nami będzie dalej - informują.

Zdaniem pracowników, sprawa jest nagląca, ponieważ została utworzona druga spółka Drogowiec.PL z siedzibą w Warszawie i wszystkie faktury sprzedaży za wykonane zlecenia w drukarni w Kielcach wystawiane są na spółkę Drogowiec.PL w Warszawie.

Według pracowników pieniądze są z firmy wyprowadzane a zobowiązania wobec kontrahentów drukarni jeszcze w spółce Drogowiec-PL nie są płacone przez nową spółkę Drogowiec.PL.

W piśmie do Prokuratury Rejowej Kielce-Zachód pracownicy piszą: „Nowi właściciele czują się bezkarni, nie wypłacając pieniędzy za wykonaną pracę, zmuszając jednocześnie pracowników do składania wypowiedzeń z artykułu 55 Kodeksu Pracy. W żaden sposób nie przestrzegają przepisów kodeksu. Nie oszczędzili nawet tych pracowników, którzy są w okresie przedemerytalnym” - informują Prokuraturę.

Załoga poszła po pomoc Inspekcji Pracy, ale ta instytucja stwierdziła, że nie może im pomóc, ponieważ nie ma uprawnień do dalszych działań.

„Jesteśmy zbulwersowani i rozczarowani sytuacją, jak nas spotkała w tej firmie. Jesteśmy pracownikami z wieloletnim stażem pracy w tym zakładzie. Podobny schemat działania, to jest niszczenie firmy i pracowników działał w firmie KDS Sulejówek” - informują Prokuraturę.

Przypomnijmy spółka Drogowiec-PL w Kielcach rozpoczął działalność w roku 1984. Od 1991 roku zajmuje się drukiem i oprawą książek, czasopism, zeszytów, ulotek, książeczek tekturowych dla dzieci i innych materiałów zgodnie z indywidualnymi zamówieniami klienta. To właśnie w tej drukarni przy ulicy Siennej drukowane były przez lata Słowo Ludu, Gazeta Kielecka, Echo Dnia. Przed prywatyzacją od 1993 roku drukarnia przy ulicy Siennej była własnością kontrolowanej przez państwo Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej Prasa, Książka, Ruch.

Redakcji Echa Dnia mimo wielu prób skontaktowania się z właścicielami, nie udało się z nimi porozmawiać. Do sprawy powrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dramat pracowników w kieleckiej firmie Drogowiec. Zwalniają z pracy i nie płacą! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia