Droższe sanatorium i mniej zabiegów? Prawdopodobnie już jesienią

Marzena SMORĘDA [email protected]
Już jesienią kuracjusze mogą płacić więcej za zakwaterowanie i wyżywienie w sanatoriach
Już jesienią kuracjusze mogą płacić więcej za zakwaterowanie i wyżywienie w sanatoriach
Zajrzeliśmy do propozycji zmian w cenach i usługach w leczeniu sanatoryjnym, przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Jeśli zostaną wprowadzone w życie, pobyt w uzdrowiskach będzie dla schorowanych ludzi droższy, a w dodatku w pakiecie usług dostaną oni o 20 procent mniej zabiegów.

 

Jesienią kuracjusze mogą płacić więcej za zakwaterowanie i wyżywienie w sanatoriach, bo droższe jest wyżywienie, wzrosły ceny energii elektrycznej, środków czystości i innych produktów i usług, z których korzystają pensjonariusze domów uzdrowiskowych – resort zdrowia tak uzasadnia projekt zmian. Leczenie sanatoryjne szpitalne i rehabilitacja sanatoryjna nadal mają być bezpłatne.

Kuracjusz za każdy dzień pobytu w uzdrowisku, za zakwaterowanie (z wyżywieniem) w pokoju jednoosobowym w pełnym węzłem sanitarnym, w tzw. I sezonie rozliczeniowym , to znaczy od 1 października do 30 kwietnia będzie prawdopodobnie płacił już nie 25, a 26 złotych za dobę, a w II sezonie, od 1 maja do 30 września nie 31,50, a 33 złote za dobę.

W pokoju dwuosobowym z łazienką opłata wynieść ma odpowiednio nie 15 i 21 złotych, lecz 16 i 22 złote za dobę.

Najmniej, bo o 0, 50 groszy i 1 złotych wzrośnie opłata za pokój wieloosobowy i bez łazienki. W I sezonie będzie to 8,50 złotych za jeden dzień pobytu, a w II – 9 złotych.

Zakładając, że turnus trwa 21 dni, to od października do końca kwietnia kuracjusz zapłaci za pobyt w pokoju wieloosobowym, bez łazienki 179 złotych, a w okresie od maja do końca września – 200 złotych.

Projekt zmian dotyczy też wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych, a także ich ilość. Obecnie, w ciągu 28-dniowego pobytu w sanatorium (z wyłączeniem sobót i niedziel), na jednego kuracjusza przypada 120 zabiegów. Resort zdrowia uważa, że tak wysoka liczba zabiegów jest czasem niemożliwa do wykonania, albo stanowi zbyt duże obciążenie dla pacjenta i zaproponował w swoim projekcie, aby ją zmniejszyć do 96.

 

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie